V roce 1944 beze stopy zmizí letadlo se slavným kapelníkem a trombonistou Glennem Millerem. Teorie o příčinách jeho zmizení na sebe nenechávají dlouho čekat.
Zajali snad hudebníka nacisté, nebo se jednalo pouze o smyšlenou nehodu? Pravda je pravděpodobně úplně někde jinde…
LETADLO UŽ NEPŘISTANE
Je sychravá neděle 15. prosince 1944. Z Anglie startuje jednomotorové letadlo se třemi lidmi na palubě. Jde o dva důstojníky a čerstvě povýšeného majora Millera.
Vojáci míří do čerstvě osvobozené Paříže, aby zde zahráli svým statečným spolubojovníkům několik vánočních melodií. Jenže ti už se jich nedočkají.
Záhadné zmizení letadla s Glennem Millerem na palubě šokuje nejen americkou veřejnost, ale také všechny zahraniční milovníky dobré hudby.
CO SE STALO?
Ihned po zmizení letounu se objevila řada spekulací o osudu stroje i posádky. Od tvrzení, že muži určitě padli do zajetí, až po šílenosti, kterým věřil jen málokdo.
Mezi takové lze zařadit například teorii, že Miller zemřel v nevěstinci a nehoda byla pouze zástěrkou, aby se skandál neprovalil na veřejnost. Nic z toho se však nejspíše nestalo. Pravděpodobnou příčinu zmizení letadla odhaluje jistý Fred Shaw.
Jeho šokující výpověď měla za to, že Millerovo letadlo asi zasáhla spojenecká bomba.
Sám Shaw byl totiž navigátorem jednoho z bombardérů, který se 15. prosince 1944 vracel z náletu na Německo a pamatuje si, že když formace bombardérů odhazovala zbytky nákladu nad Lamanšským průlivem, viděl jednomotorové letadlo, jak se řítí do moře.
Tuto neskutečnou výpověď později podpořil i historik a bývalý pilot RAF Roy Nesbit, který měl nehodu vyšetřit a zjistil, že by čas i místo Millerova průletu souhlasilo s časem a místem odhozu bomb.
Byla tedy tato nešťastná náhoda příčinnou úmrtí jazzové legendy? S určitostí to tvrdit nelze, neboť se dodnes nenašel stroj, ani těla…
Foto: www.theupperclass.net, www.popejoypresents.com, snjo.co.uk