Dne 21. června roku 1621 byla uskutečněna poprava 27 vůdců stavovského povstání proti Habsburkům. Hlavy dvanácti z nich byly následně vystaveny nad Karlovým mostem jako výstraha ostatním. Jenže tím jejich putování ani zdaleka neskončilo…
V roce 1631 byla část Čech obsazena muži ze saské luteránské armády a na místo se spolu s nimi vrátili i někteří protestantští emigranti, včetně příbuzných popravených mužů.
Ti se pochopitelně zasloužili o to, aby byly hlavy z mostu sejmuty a aby byla nad ostatky provedena zádušní mše.
Po mši byla každý hlava zvlášť uložena do bedny se jménem popraveného a následně byly všechny společně uloženy do rakve. A nyní přichází ta záhada. Dodnes totiž nevíme, kde jsou tyto hlavy pohřbeny.
Smuteční obřad proběhl tajně, pouze v úzkém kruhu blízkých, protože nebylo jisté, jak dlouho bude protestantská armáda oblasti vládnout a všichni přítomní věděli, že v případě návratu katolíků nebude s lebkami dobře zacházeno.
Předpověď blízké budoucnosti se skutečně vyplnila. Sasové byli z Čech brzy vytlačeni a spolu s nimi i znalost místa, kde jsou pohřbeny hlavy 27 vůdců stavovského povstání. Jedná se o tajemství, na které jsme nenalezli odpověď dodnes. Říká se však, že ostatky leží někde na Starém Městě.