Skip to content

Kamenná stopa nevinné

Vrch Šibeničník v Jesenickém kraji v lidovém podání připomíná, že právě zde stávala v dobách nevolnictví šibenice, tehdy často používaný exekuční nástroj na udržení moci pánů nad nevolníky. Se soudy a rozsudky si také většinou nikdo nedělal těžkou hlavu a tak řada odsouzenců skončila na šibenici nevinně.

O tom je i následující příběh.

PŘÍBĚH ODSOUZENÉ MLADÉ DÍVKY

Podle ústního podání byla kdysi v Jesenici odsouzena jakási prostá dívka k trestu smrti. Důvod rozsudku již není znám, ale dívka se prý zapřísahala, že je bez viny. Přesto byla katem s jeho pacholky vyvedena na vrch Šibeničník, aby zde byl vykonán ortel.

Ještě pod šibenicí prosila o milost a přísahala na svoji nevinu. Ale soudce na nic nedbal a dal pokyn k exekuci. Kat podtrhl žebřík, na kterém dívka stála, její tělo se zhouplo vzduchem.

Rybník na návsi
Chotěšov, část města Jesenice. FOTO: Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
BOŽÍ SOUD

Najednou se ozvalo prasknutí a oprátka se přetrhla. Dívka v tu chvíli seskočila na kámen kousek pod šibenicí. Přitom se do tohoto tvrdého kamene jako zázrakem obtisklo její chodidlo. Davem lidí, který býval přítomný při těch událostech, projel neskonalý údiv a strach.

Hned se začalo šířit přesvědčení, že jde o boží soud dokazující dívčinu nevinnu. A také se ozývalo reptání na nespravedlivý rozsudek – s požadavkem na osvobození dívky.

V této situaci si náhle nebyl ani soudce jistý, zda jde o náhodu, či skutečně projev božího soudu nad osudem dívky. Stopa v kameni byla jistě silným argumentem, proč raději zrušit původní rozsudek, a děvče omilostnil.

Fara v Jesenici
Zámek Petrohrad. FOTO: Gortyna /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

A tak prý tam někde na vrchu Šibeničník je možné dodnes nalézt a rozeznat otisk dívčina chodidla v kameni jako připomínku zázračného důkazu nevinny.

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články