8. srpna 2008: Zástupce šerifa v texaském DeWitt County pořizuje video, na kterém před jeho vozem po cestě utíká zvláštní psovitá šelma, údajně bájná čupakabra.
Domů     Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
od 7.9.2023
2.7tis
Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje?
300
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Ovládá několik jazyků, přestože je hluchoněmý. Umí střílet, řídit tank, boxovat. Přesto prý ve válce nebojoval. Má vynikající paměť, ale nedokáže si vybavit, kdo je, odkud přišel a kam měl namířeno.

Paměť mu nevrátily ani nevybíravé techniky československé Státní bezpečnosti. Byl Karel Novák geniální tajný agent, nebo jen neobyčejný nešťastník?

Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje? Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl? STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen? Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pohraniční stráž poblíž česko-polských hranic u obce Oravská Polhora vyráží na běžnou hlídku. Na pokusy některých odvážlivců nelegálně překročit hranice jsou zvyklí a vědí, jak postupovat.

Mladý, asi dvacetiletý muž, na kterého narazí v lesích 24. června roku 1955, se však vymyká všemu, co kdy zažili. Chová se podezřele, možná dokonce zmateně. Podle všeho je hluchoněmý. Navíc u sebe nemá žádné doklady.

Hlídka muže odveze na služebnu s přesvědčením, že tam si s ním už poradí. Skutečnost je ale jiná. Neznámý muž, který tvrdí, že si na svou minulost nevzpomíná, několik dalších let zaměstnává vyšetřovací sbory po celém Československu i v zahraničí!

On sám jim ale příliš nepomáhá a jeho výpovědi přinášejí víc otázek, než odpovědí. Skutečnou identitu neznámého se nedaří odhalit. Nepomáhají ani hodiny výslechů, mučení, drogy či celý lékařský tým.

Kdo je tajemný mladík, který se mužům zákona představil tím nejobyčejnějším jménem – Karel Novák (asi 1934–1981)?

Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?
Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?

Nevím, kdo jsem

Podle svého tvrzení se muž jmenuje Karel Novák, narodil v roce 1934 v Radhošti a hluchoněmý je od narození. Navíc trpí ztrátou paměti. V roce 1941 nebo 1942 byl údajně spolu s rodiči odvlečen nacisty do Rakouska, kde jeho rodina zahynula.

Sám se smrti vyhnul, neboť byl během transportu od rodičů násilně oddělen a umístěn do ústavu pro hluchoněmé ve Štýrském Hradci, který opustil v roce 1947 a následujícího roku zamířil do Československa. Vyšetřovatelům, kteří ho kvůli jeho handicapu vyslýchají písemně, se jeho vyprávění zrovna nezamlouvá.

Jak se později ukáže, mají k pochybnostem pádný důvod. Sám Novák totiž svou výpověď několikrát změní. Dokonce podává rozdílná tvrzení i o svém jménu. Později tvrdí, že se jmenuje Karel Neumann.

Jeho výpověď má řadu slabin a rozporů, které vyšetřovatelům neunikly. Zadrženého muže například nepoznal nikdo z ostravského nádraží ani z Radhoště, kde měl ještě nedávno pracovat.

Díky celostátnímu pátrání se ale ozve několik svědků, kteří muže na fotografiích poznali. Jedna hluchoněmá žena tvrdí, že ho skutečně zná z ústavu pro hluchoněmé.

Jenže další svědek si vzpomíná, že se s ním po několik let v první polovině 50. let setkával v uprchlickém táboře u Norimberku. A tehdy muž mluvil! Kde je tedy pravda?

STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?
STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?

Jak je to s hluchotou?

Svědek z uprchlického tábora je ve spise uveden pod jménem Kamil Červenka a údajně vyšetřovatelům tvrdil, že Nováka potkával v blízkosti kanceláře americké kontrarozvědky CIC. Mluvil prý česky, ale s cizím přízvukem.

Ovládal také angličtinu a podle všeho působil jako tlumočník. To je vodou na mlýn Státní bezpečnosti, která o výpovědi Nováka beztak silně pochybuje a klaní se spíš k verzi, že má v rukou zahraničního špiona, který svou vadu jen předstírá.

Pokoušejí se z něj dostat pravdu za každou cenu. Přichází mučení i série testů. Když za jeho zády vyšetřovatelé udeří deskami o stůl, Novák nepohne ani brvou. Je skutečně hluchý, nebo jen dokonale trénovaný? Na řadu přicházejí i lékaři.

Ani oni přítomnost sluchu nedokážou zjistit. Doktor František Šrom z Pražského ústavu pro hluchoněmé v Praze na Smíchově, kam byl Novák poslán na posudek, ovšem tvrdí:

„Jmenovaný se projevuje nejen jako nadprůměrně inteligentní, ale i nevšedně vzdělaný, což neodpovídá jeho tvrzení, že od mládí nemluví a je hluchý.“ Co když skutečně ztratil paměť a nedokáže si vzpomenout, že dříve slyšel a mluvil?

Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?
Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pozoruhodné schopnosti

Když se Státní bezpečnosti nepodaří na Nováka najít nic, kvůli čemu by ho drželi ve vězení, je propuštěn na svobodu, ale zůstává pod dozorem.

Začne se živit jako stavební dělník, což ho málem stojí život, když neslyší varování kolegů a skoro ho zavalí padající zeď. Potvrzuje se tak jeho hluchota? S překvapivým tajemstvím se Novák svěří tři roky po zadržení u hranic svému kamarádovi.

Tvrdí, že po drobné nehodě se mu vrátil sluch i řeč, ale měl strach to přiznat. Následuje nové kolo výslechů. Dokonce za použití detektoru lži a tzv. drog pravdy. Při dalším vyšetřování se jen prodlužuje seznam Novákových pozoruhodných vlastností.

Má nadprůměrné IQ, při testu dosáhl hodnoty 130 bodů, perfektní logické myšlení, fotografickou paměť a neuvěřitelně rychle se učí. Hovoří prý až devíti jazyky. Stále ale nic, za co by bylo možné ho zatknout.

Další překvapení přichází, když mladý muž narukuje do armády, která dělala nábor v Kladně, kde pracoval. Brzy se totiž ukáže, že Novák umí také řídit tank a další vojenská vozidla, umí výborně zacházet se zbraněmi a ovládá bojová umění!

Kde se tohle všechno naučil? Co byl vlastně zač?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 6.8.2026 5.1tis
V indickém svazovém státu Gudžarát se nachází část pobřeží, které má hodně temnou pověst. Jistě k tomu přispívá i černý písek této pláže. Proč má pláž takové netypické zbarvení? Nakolik jsou pravdivé historky, že zde došlo k nevysvětlitelným zmizením turistů? Ti, kteří se nebojí, nás mohou následovat. Vstupujeme na pláž Dumas ve městě Surat. Gu
od 5.8.2026 3.0tis
„Budeš se smažit v horoucích peklech!“ povykuje Markéta na o dvě generace mladší Barboru. Ta jí za chvíli slovní palbu opětuje. První je zarytá katolička, druhá přesvědčená kališnice. A každá z nich se usídlí na jedné z věží slavného hradu Trosky. Šlechtic Ota IV. z Bergova (1399–1452) patří mezi vůdce protihusitského boje. Za manželku má skutečně jistou
od 4.8.2026 3.0tis
V červnu 1941 sovětští vědci otevírají hrobku slavného dobyvatele Tamerlána v uzbeckém Samarkandu. O dva dny později nacistické Německo zahajuje operaci Barbarossa a napadá Sovětský svaz. Shoda dat je natolik zarážející, že se rodí jedna z nejslavnějších „kleteb“ 20. století. Je na legendě něco pravdy, nebo jde jen o fascinující souhru okolností? Když antropolog Michail Gerasimov (1907-1970) a
od 3.8.2026 3.1tis
Na první pohled připomíná obyčejnou starou knihu. Jakmile ji však otevřete, ocitnete se ve světě stovek neznámých znaků, podivných ilustrací a textu, který už téměř dvě století vzdoruje všem pokusům o rozluštění. Rohoncský kodex patří mezi největší záhady evropských dějin a dodnes nikdo s jistotou neví, kdo jej napsal, kdy vznikl ani co vlastně vypráví. Rohoncský kodex se poprvé objevuje v roce
od 31.7.2026 3.2tis
Je žhavé léto 12. století, když obyvatelé anglické vesnice Woolpit objeví poblíž vlčích jam dvě vyděšené děti. Na první pohled vypadají jako každé jiné, až na jednu děsivou výjimku. Jejich kůže má nazelenalý odstín, mluví nesrozumitelnou řečí a odmítají jakékoli jídlo kromě syrových bobů. Příběh se rychle stává jednou z největších záhad středověké Anglie a ani po téměř devíti stech letech není
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osamělá herečka Syslová všechno vzdala?
nasehvezdy.cz
Osamělá herečka Syslová všechno vzdala?
Nedávno se povídalo, že má Dana Syslová (80) blízkého přítele, který je jí oporou. Ale je to ještě vůbec pravda? V posledních dnech čím dál častěji mluví o svém odchodu. Dohnala ji snad samota? Půs
Nedovolte mozku stárnout
panidomu.cz
Nedovolte mozku stárnout
Každý, komu je přes 25 let, by měl pravidelně procvičovat mozkové závity. V tomto období se totiž začíná zhoršovat paměť. Možná máte problém vzpomenout si na jméno kolegy z práce. Nebo marně v paměti lovíte název knížky, kterou jste nedávno přečetli. Je to opravdu tak, s věkem jako kdyby se paměť rozhodla stávkovat.   Cvičte
Mrkev není jen oranžová. Její neuvěřitelný příběh začíná fialovou barvou
epochaplus.cz
Mrkev není jen oranžová. Její neuvěřitelný příběh začíná fialovou barvou
Když dnes vytáhneme ze země mrkev, většina z nás očekává sytě oranžový kořen. Jenže po většinu své historie je mrkev všechno možné, jen ne oranžová. Je fialová, žlutá, bílá, někdy dokonce téměř černá. Až díky stovkám let pečlivého šlechtění se z ní stává zelenina, bez které si českou zahradu ani nedokážeme představit. Její příběh je
Lapka Grasel si na panstvo netroufl?
historyplus.cz
Lapka Grasel si na panstvo netroufl?
Strhne ji z postele, sváže ji a krutě zbije. „Kde jsou peníze?“ naléhá Grasel na starou švadlenku. Když mu to neprozradí – ostatně ani nemůže, protože žádné nemá, spokojí se lupič s několika měďáky a štůčky látky. Zraněná žena pár dní nato umírá. Je to muž nebývale krutý. Jeho činy budí hrůzu ještě dlouho po jeho smrti
Tiramisu s mascarpone a kávou
nejsemsama.cz
Tiramisu s mascarpone a kávou
Slavný italský dezert je ideální tečkou za rodinným obědem i slavnostní večeří a jeho příprava je jednodušší, než se může zdát. Ingredience pro 4 osoby: 250 g mascarpone 3 vejce 80 g cukru 200 g cukrářských piškotů 250 ml silné kávy 2 lžíce amaretta kakao na posypání Postup: Oddělte žloutky od bílků. Žloutky vyšlehejte s cukrem do světlé pěny a postupně do nich vmíchejte mascarpone, aby vznikl hladký
Domácí ořechová granola bez cukru
tisicereceptu.cz
Domácí ořechová granola bez cukru
Vynikající a zdravá snídaně je tu! Suroviny Vždy 1 šálek – neloupaných mandlí kešu ořechů vlašských ořechů slunečnicových semínek semínek dýně rozinek 3 šálky ovesných vloček 1 lžíce mlet
Harry Potter: The Exhibition. Neplecha zahájena…
21stoleti.cz
Harry Potter: The Exhibition. Neplecha zahájena…
Pražské Letňany se na půl roku proměnily v malý kus kouzelnického světa. Výstava Harry Potter™: The Exhibition přivezla do Česka originální filmové kostýmy a rekvizity, Bradavice, Hagridovu chýši i uč
Holoubek pro radost
epochalnisvet.cz
Holoubek pro radost
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti.
Ford dává český fotbal do pohybu. Stává se novým partnerem FAČR
iluxus.cz
Ford dává český fotbal do pohybu. Stává se novým partnerem FAČR
Značka Ford se od srpna 2026 stává novým partnerem Fotbalové asociace České republiky. V rámci tříleté spolupráce zajistí mobilitu asociace, reprezentačních týmů i českého fotbalu v regionech. Partner
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
epochanacestach.cz
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním
Dovolte lásce, aby si vás našla
skutecnepribehy.cz
Dovolte lásce, aby si vás našla
Už jsem ani nedoufala, že mě něco tak krásného potká. Až v pětapadesáti jsem zažila lásku na první pohled. Poprvé jsem se vdávala, když mi bylo dvacet. Oba jsme byli mladí a byl to tak říkajíc sňatek z rozumu. Rodiče nás dali dohromady, Toník byl dobře zaopatřený mladý muž. Manželství nám oběma moc nesvědčilo, brzy jsme zjistili, že
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz