26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Katakomby pod Oděsou: Svědek mnoha hrůz
Filip Appl
od Filip Appl 6.6.2022
2.7tis
Partyzáni u vchodu do katakomb. Foto: Andrey Mironov/Creative commons/CC BY-SA 4.0
296
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Pokud by se tipovalo, které město má nejrozsáhlejší systém katakomb, většina lidí by asi řekla Paříž nebo Řím. Ve skutečnosti se však největší komplex podzemních chodeb nachází pod ukrajinským přístavem Oděsa. Skutečně se do něj po desetiletí mnoho lidí bálo vstoupit?

Partyzáni u vchodu do katakomb. Foto: Andrey Mironov/Creative commons/CC BY-SA 4.0 Jeden z mnoha vchodů do katakomb. Foto: Pavlo Mokritski/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Pohled na katakomby pod Oděsou. Foto: Denis A. Poliščuk/Creative commons/CC BY 2.5

Přístavní město Oděsa je v poslední době spojováno hlavně s tragickým válečným děním na Ukrajině, předtím to však byl oblíbený turistický cíl pro návštěvníky z celého světa. Mnozí tam mířili nejen za odpočinkem, ale také, aby na vlastní oči spatřili nejrozsáhlejší a dost možná také nejtajemnější systém katakomb na světě.

Pod povrchem se totiž nachází neuvěřitelných 2,5 tisíce kilometrů chodeb, což je mnohonásobně více, než kolik měří katakomby ve zmíněné Paříži nebo Římě. Historie zdejšího podzemí přitom není zas tak dávná:

většina chodeb začíná vznikat v 17. století. Stavitelé katakomb se mohou opřít o rozsáhlé bludiště jeskyní a chodbiček, které je propojují. Ty jsou postupně upravovány a rozšiřovány, až vzniknou skutečné podzemní pasáže.

Důvod je zpočátku jediný: pod Oděsou se nachází velké zásoby kvalitního vápence a pískovce, takže chodby jsou zpočátku především těžebními štolami. To se ale postupně začne měnit.

NEDOSTALI SE TAM

Rozšiřování chodeb trvá celá desetiletí a na začátku 19. století už je podzemí tak rozsáhlé a nepřehledné, že ho úřady nejsou schopné udržet pod kontrolou. Tunely se stávají rájem pašeráků a různých kriminálních živlů a pomalu přibývá také historek o temných přízračných postavách a dalších strašidlech, které se mají pod Oděsou zdržovat.

Mnozí badatelé věří, že je ve skutečnosti ale šíří sami kriminálníci s cílem odstrašit od návštěvy podzemí běžné obyvatele. Další zlom přichází během druhé světové války, kdy město obsazují nacisté. Do podzemí se stahuje obrovské množství sovětských vojáků a partyzánů, kteří si tam na několik let vytváří celé podzemní město s jídelnami, sklady, obrannými posty a ubikacemi.

Navzdory mnoha pokusům se nacistům nedaří odhalit všechny vstupy do katakomb nebo z nich početnou partyzánskou armádu vyhnat. Co se o tamním podzemí vypráví v následujících letech?

Jeden z mnoha vchodů do katakomb. Foto: Pavlo Mokritskij/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

PŘÍZRAKY I POKLAD

Strašidelných nebo tajemných příběhů o oděském podzemí kolovalo ve městě mnoho. V chodbách byly ještě dlouho po válce nacházeny mrtvoly vojáků, což vedlo k řadě duchařských historek. Dodnes má v katakombách obcházet třeba duch nacistického důstojníka nebo přízraky mrtvých partyzánů.

Vedle toho tam má být také ukrytý zlatý poklad – Patřit měl jednomu bohatému muži, který přežil potopení Titaniku a usadil se právě v Oděse, kde také ukryl svůj poklad v podobě ze zlata odlitého modelu lodi.

Pátrat po tomto či jiných pokladech však může být osudné. V katakombách už se totiž ztratily desítky lidí. Lidé si často připomínali třeba smrt mladistvé dívky jménem Máša, která se v podzemí opila a zmizela z dohledu svých kamarádek.

Její tělo našli v jedné z chodeb o dva roky později. Podzemí pod Oděsou je prostě temným místem s temnou minulostí. Čeho všeho bude ještě svědkem v téhle složité době?

Pohled na katakomby pod Oděsou. Foto: Denis A. Poliščuk/Creative commons/CC BY 2.5
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 624
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.2tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]