reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Katakomby pod Oděsou: Svědek mnoha hrůz
Filip Appl
od Filip Appl 6.6.2022
2.7tis
Partyzáni u vchodu do katakomb. Foto: Andrey Mironov/Creative commons/CC BY-SA 4.0
296
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Pokud by se tipovalo, které město má nejrozsáhlejší systém katakomb, většina lidí by asi řekla Paříž nebo Řím. Ve skutečnosti se však největší komplex podzemních chodeb nachází pod ukrajinským přístavem Oděsa. Skutečně se do něj po desetiletí mnoho lidí bálo vstoupit?

Partyzáni u vchodu do katakomb. Foto: Andrey Mironov/Creative commons/CC BY-SA 4.0 Jeden z mnoha vchodů do katakomb. Foto: Pavlo Mokritski/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Pohled na katakomby pod Oděsou. Foto: Denis A. Poliščuk/Creative commons/CC BY 2.5

Přístavní město Oděsa je v poslední době spojováno hlavně s tragickým válečným děním na Ukrajině, předtím to však byl oblíbený turistický cíl pro návštěvníky z celého světa. Mnozí tam mířili nejen za odpočinkem, ale také, aby na vlastní oči spatřili nejrozsáhlejší a dost možná také nejtajemnější systém katakomb na světě.

Pod povrchem se totiž nachází neuvěřitelných 2,5 tisíce kilometrů chodeb, což je mnohonásobně více, než kolik měří katakomby ve zmíněné Paříži nebo Římě. Historie zdejšího podzemí přitom není zas tak dávná:

většina chodeb začíná vznikat v 17. století. Stavitelé katakomb se mohou opřít o rozsáhlé bludiště jeskyní a chodbiček, které je propojují. Ty jsou postupně upravovány a rozšiřovány, až vzniknou skutečné podzemní pasáže.

Důvod je zpočátku jediný: pod Oděsou se nachází velké zásoby kvalitního vápence a pískovce, takže chodby jsou zpočátku především těžebními štolami. To se ale postupně začne měnit.

NEDOSTALI SE TAM

Rozšiřování chodeb trvá celá desetiletí a na začátku 19. století už je podzemí tak rozsáhlé a nepřehledné, že ho úřady nejsou schopné udržet pod kontrolou. Tunely se stávají rájem pašeráků a různých kriminálních živlů a pomalu přibývá také historek o temných přízračných postavách a dalších strašidlech, které se mají pod Oděsou zdržovat.

Mnozí badatelé věří, že je ve skutečnosti ale šíří sami kriminálníci s cílem odstrašit od návštěvy podzemí běžné obyvatele. Další zlom přichází během druhé světové války, kdy město obsazují nacisté. Do podzemí se stahuje obrovské množství sovětských vojáků a partyzánů, kteří si tam na několik let vytváří celé podzemní město s jídelnami, sklady, obrannými posty a ubikacemi.

Navzdory mnoha pokusům se nacistům nedaří odhalit všechny vstupy do katakomb nebo z nich početnou partyzánskou armádu vyhnat. Co se o tamním podzemí vypráví v následujících letech?

Jeden z mnoha vchodů do katakomb. Foto: Pavlo Mokritskij/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

PŘÍZRAKY I POKLAD

Strašidelných nebo tajemných příběhů o oděském podzemí kolovalo ve městě mnoho. V chodbách byly ještě dlouho po válce nacházeny mrtvoly vojáků, což vedlo k řadě duchařských historek. Dodnes má v katakombách obcházet třeba duch nacistického důstojníka nebo přízraky mrtvých partyzánů.

Vedle toho tam má být také ukrytý zlatý poklad – Patřit měl jednomu bohatému muži, který přežil potopení Titaniku a usadil se právě v Oděse, kde také ukryl svůj poklad v podobě ze zlata odlitého modelu lodi.

Pátrat po tomto či jiných pokladech však může být osudné. V katakombách už se totiž ztratily desítky lidí. Lidé si často připomínali třeba smrt mladistvé dívky jménem Máša, která se v podzemí opila a zmizela z dohledu svých kamarádek.

Její tělo našli v jedné z chodeb o dva roky později. Podzemí pod Oděsou je prostě temným místem s temnou minulostí. Čeho všeho bude ještě svědkem v téhle složité době?

Pohled na katakomby pod Oděsou. Foto: Denis A. Poliščuk/Creative commons/CC BY 2.5
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 873
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.3tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.7tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]