Hororový román Frankenstein vyšel již v roce 1818. Příběh, který napsala teprve devatenáctiletá Mary Shelleyová, je však vytrvale připomínán. Stále se také hledá odpověď na otázku, co mohlo inspirovat autorku k názvu románu i dějové zápletce.
Román Frankenstein vypráví příběh vědce Viktora Frankensteina, kterému se podařilo vytvořit umělého člověka. Později se – poněkud chybně, začalo i pro toto umělé monstrum používat označení Frankenstein.
Město Frankenstein
Podívejme se nejprve na samotný hlavní název románu – Frankenstein. Kde se s ním mohla slečna Shelleyová setkat? Zcela jednoduše na mapě Evropy. Od středověku (až po rok 1946) existovalo město tohoto jména. V současnosti se jedná o Zabkowice Slaskie v polském Dolnoslezském vojvodství.
Do češtiny bychom název Frankenstein přeložili jako „skálu Franků“. Je známo, že Shelleyová hledala inspiraci pro svoje díla v dávných šokujících událostech.
Co se však stalo ve městě Frankenstein tak děsivého, že by to mohlo inspirovat ikonický hororový román?
Epidemie moru
Jednalo se o události spjaté s rokem 1606. Tehdy populaci města Frankenstein kosila záhadná epidemie moru. Mělo jí podlehnout na dva tisíce obyvatel. Podivná byla rychlost šíření nemoci.
Vyšetřování brzy ukázalo, že nemoc je šířena záměrně, a to skupinou místních hrobníků. Zločinecká hrobnická banda se se rychle zmocnila majetku zemřelých. To však není všechno.
Části těl svých obětí hrobníci využívali k praktikování temných rituálů. Vyloučeno ani není, že si z těchto částí poskládali pro potřeby černé magie i tělo nové – stvořili „umělého“ člověka.
Tyto skutečné události mohly být pro Mary Shelleyovou dostatečným impulsem, že sedla k psacímu stolu a vytvořilo dílo, které děsí a fascinuje i za našich časů.