24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Záhady historie
Kde je pohřbena bájná Nefertiti?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 26.6.2018
4.9tis
428
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Smrt nejkrásnější egyptské panovnice Nefertiti je po staletí zahalena tajemstvím. Neví se, kdy a jak zemřela, dodnes nebyla nalezena její mumie ani hrobka. Nyní egyptologům svitla nová naděje. Anglický archeolog Nicholas Reeves tvrdí, že krásná Nefertiti je možná pohřbena v Tutanchamonově hrobce. Objevil v ní totiž dvoje tajné zazděné dveře.

Nicholas Reeves (*1956) v létě 2015 podrobně prozkoumal nové skeny Tutanchamonovy hrobky. Na 3D snímcích s vysokým rozlišením za omítkou zdi objevil 2 obrysy, které podle něj dokazují, že tam kdysi byly dvoje dveře, které pak stavitelé zazdili.

Jedny mohly vést do místnosti na uskladnění pohřební výbavy, zatímco ty druhé, umístěné na severní straně, možná ukrývají hrob nejhledanější ženy historie – egyptské královny Nefertiti (1370– –1331 př.

n. l.). Opravdu to tak je?

KRÁSKA, KTERÁ PŘICHÁZÍ

Nefertiti byla proslulá svou krásou, což ostatně naznačuje i její jméno, které v překladu zní „Kráska, která přichází“. Jenže tato kráska, manželka kacířského faraona Achnatona (vládl v letech 1352–1336 př.

n. l.), naopak beze stopy zmizela a archeologové její hrob desítky let marně hledají. V okolí původní Achnatonovy královské hrobky (TA26) se sice našly zbytky rozbitého kamenného sarkofágu, na rozích s podobou Nefertiti, ale vypadá to, že byl původně určen právě Achnatonovi, jehož rakev s mumií byla ještě za vlády jeho syna Tutanchamona (vládl 1333-1323 př.

n. l.) převezena do Údolí králů.

Badatelé už mnoho let hledají hrob Nefertiti.

TUTUANCHAMON V CIZÍ HROBCE?

Samotná Tutanchamonova hrobka je pro archeology záhadou už od jejího objevení v roce 1922. Její velikost, prostory ani stavba totiž vůbec neodpovídají tehdejší klasické hrobce pro egyptského krále. Odborníci to vysvětlují tak, že Tutanchamon zemřel nečekaně a ve velmi mladém věku, v pouhých 19 letech.

Egypťané ho proto pohřbili do provizorní hrobky, která mu původně neměla být určena. Pro koho tedy byla stavěna?

MÍSTNOSTI NAPĚCHOVANÉ VZÁCNÝMI PŘEDMĚTY

O tom, že je zde pohřbena královna Nefertiti, svědčí podle Reevese skutečnost, že místnost je situována napravo od vstupní šachty. Takové uspořádání je daleko typičtější pro hroby královen než králů. Vypadá to, že hrobka byla původně postavena pro panovnici, a ne pro Tutanchamona.

K této úvaze vede Reevese fakt, že Tutanchamonova hrobka je oproti hrobkám jiných egyptských králů o dost menší, zato všechny její 4 místnosti byly napěchované vzácnými předměty.

KOLIK MÍSTNOSTÍ ČEKÁ NA OBJEVENÍ?

Na základě těchto poznatků Reeves předpokládá, že na západ od komory je další zazděný sklad patřící k Tutanchamonovu pohřbu, zatímco prostora nebo prostory na sever od pohřební komory mohou patřit k původnímu plánu hrobky, která byla postavena pro jiného egyptského panovníka.

K jejímu využití jako konečného místa uložení Tutanchamonových ostatků pak došlo proto, že nebylo vyhnutí.

Za Tutanchamonovou hrobkou se údajně nachází další místnosti.

ZDE DNA ANALÝZA NEPOMŮŽE

Podle staroegyptského pohřebního rituálu totiž muselo být tělo zesnulého nabalzamováno a uloženo do hrobky nejpozději 70. den po pohřbu. V egyptologii stále panují zásadní neshody ohledně toho, zda už byla objevena mumie Achnatonovy manželky Nefertiti nebo ne, případně o kterou ze známých bezejmenných královských mumií by se mohlo jednat.

Problém je v tom, že nejsou spolehlivě známa těla rodičů ani dětí královny Nefertiti, takže není možné genetické potvrzení ostatků pomocí analýzy DNA.

DŮKAZ: OŽIVOVACÍ RITUÁL OTEVÍRÁNÍ ÚST

Proto je Reeves přesvědčen, že v zazděných prostorách by mohla být opravdu pohřbena sama Nefertiti. Má pro tuto teorii ještě jeden pádný důkaz: Severní stěna pohřební komory v Tutanchamonově hrobce totiž má podle egyptologů zachycovat zesnulého panovníka při oživovacím rituálu otevírání úst, který provádí Aje, Tutanchamonův rádce a poručník.

Reeves je ale přesvědčen, že si výjev vykládají špatně: Postava panovníka je podle něj Nefertiti, v Ajově postavě spatřuje Tutanchamona.

CO PROZRADÍ KOUTKY ÚST

Hlavním vodítkem pro tento převratný výklad je pro Reevese umělecký detail zachycující koutky úst panovníka, které jsou provedeny ve stylu spojovaném výhradně s Nefertiti. Další nesrovnalosti prozrazuje i detailní rozbor výzdoby Tutanchamonovy hrobky – její původní výzdoba byla provedena v tzv.

amarnském stylu, zatímco zmiňovaná severní stěna s možnými zazděnými vchody prošla fází oprav v postamarnském období. Tedy v období, kdy byl do hrobky uložen panovník Tutanchamon. Podle Reevese tak hrobka patřila původně Nefertiti a Tutanchamonova pohřební komora k ní byla po mladíkově smrti dodatečně přistavěna.

Podle Reevese patřila Tutanchamonova hrobka původně Nefertiti.

OSTŘE SLEDOVANÁ TISKOVÁ KONFERENCE

Reeves svá dosavadní zkoumání a závěry popsal na ostře sledované tiskové konferenci. „Ta zřetelná a překvapivá možnost, které čelíme, značí, že hrobka může být výrazně rozměrnější, než si doposud egyptologové mysleli.

Naše domněnka se zakládá na zcela nových důkazech zajištěných technologiemi, ke kterým neměly předchozí generace přístup – digitálním průzkumem povrchů, který v tomto případě odhalil dva netknuté dveřní systémy za malovanou dekorací západní a severní stěny,“ informoval Reeves.

Vstupní část do prostor, které ukrývají pravděpodobný hrob královny Nefertiti, je vyzdobena náboženskými motivy, jejichž účelem možná bylo poskytovat ochranu tomu, kdo byl za těmito zdmi pohřben. „Pouze jedné jediné ženské panovnici z pozdní 18. dynastie se dostávalo takovýchto poct a tou byla právě Nefertiti,“ zdůraznil Reeves.

NEJVĚTŠÍ ARCHEOLOGICKÝ OBJEV 21. STOLETÍ

Pokud se jeho předpoklady potvrdí, bylo by odkrytí utajeného královnina hrobu ještě větší senzací než vše, co se doposud v Tutanchamonově hrobce od roku 1922 našlo. „Pokud se nemýlím, tak se máme na co těšit – vyhlídky jsou prostě ohromné.

Svět bude mnohem zajímavějším místem – přinejmenším pro archeology,“ nešetří optimismem Reeves. V tomto bodu mu i ti egyptologové, kteří jeho tvrzení berou jinak s rezervou, dávají plně za pravdu. Pokud by se Reevesova teorie potvrdila, šlo by o největší objev v egyptské archeologii 21. století.

KIJA, NEBO NEFERTITI?

Ministr egyptských památek Mahmúd Eldamaty (*1961) se nedávno vrátil z cesty po Údolí králů společně s dalšími zkušenými egyptskými experty. Na zmiňované tiskové konferenci pak potvrdil, že věří, že je v Tutanchamonově hrobce skrytá komora, která by mohla obsahovat pozůstatky ženy královského původu.

Mahmúd Eldamaty má ale spíše za to, že půjde o Kiju, Tutanchamonovu matku a vedlejší manželku Achnatona.

ENIGMAPLUS.CZ DODÁVÁ:

Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro historické památky Mustafa Vazírí nedávno oznámil, že podle geofyzikálního průzkumu výše uvedená hrobka žádné prostory neukrývá. Kde tedy tělo Nefertiti leží, je záhadou.

Foto: Shutterstock.com, wikipedie. org, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.5tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.7tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.9tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.2tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.5tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]