Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae.
To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel?
Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní Anglii. Ve starověku se tomuto místu říkalo Ostrov jablek. Již v jedenáctém století mniši z tamního kláštera tvrdili, že zde našli ostatky krále Artuše.
Artušovská témata a cestovní ruch
V průběhu historie se Avalon stále více identifikoval právě s Glastonbury. Tato teorie majoritně převládá i v současnosti. Též literatura zpracovávající artušovská témata se zuby nehty drží lokality Glastonbury.
Oceňuje to například i místní cestovní ruch, protože Glastonbury má velký význam pro novopohany, moderní příznivce druidů i hnutí New Age. Tím však geografická otázka po umístění Avalonu ještě nekončí…
Avalon na mapě světa
Jako možný Avalon je někdy označována i sicilská sopka Etna a další místa ve Středomoří.
Bez šance není ani pobřeží francouzské Bretaně, které se objevilo i v antických popisech, a jež bezesporu inspirovalo i první zmínku o Avalonu ve zmiňovaném díle Historia Regum Britanniae.
O Avalonu se spekulovalo i v souvislosti s římskou pevností Aballava ve starověkém Hadriánově valu.
Anglický badatel a spisovatel Robert Graves označil jako Avalon španělský ostrov Mallorca. Našli se ale i tací, kteří umisťovali Avalon až na pobřeží Grónska. Ve výčtu potenciálních lokalit pro Avalon pak nechybí ani skotský ostrov Arran. Gordický uzel tajemství polohy bájného Avalonu tak nebude snadné rozetnout…