reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Záhady historie
Kde se rozprostíralo bájné království Punt?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 22.5.2022
1.5tis
Mocná Hatšepsut vyšle vojáky do království Punt. Foto: Σταύρο / CC BY 2.0
137
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha. 

Mocná Hatšepsut vyšle vojáky do království Punt. Foto: Σταύρο / CC BY 2.0 Královna Ati a král Perahu z tajemné země Punt. Foto: autor neznámý / CC BY-SA 2.5 Leželo království Punt zde? Foto: Cush at English Wikipedia - volné dílo

Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým kupcem.

Příjemcem a objednavatelem zásilky není nikdo jiný než egyptská královna Hatšepsut (přibližně 1508–1458 př. n. l.). Toho dávného léta před 3500 lety království Punt ještě funguje v celé své kráse. Mezi palmami se prohánějí levharti, opice či žirafy.

Z vody zase vyskakují létající ryby. Idylka má však brzy skončit. Stane se tak proto, že je bájná země jednoduše „rozebrána“? To je ovšem nepravděpodobné vzhledem k tomu, že zde mají přebývat inteligentní lidé, kteří jsou prý doslova miláčky bohů.

Je snad štědrá země ve skutečnosti jen vymyšlená? Ale jak vysvětlit existující reliéfy v egyptských chrámech, které cesty do království Punt znázorňují?

VÝSTŘEDNÍ EGYPŤANÉ

Kdesi v Africe má prý v hluboké minulosti existovat bohaté království jménem Punt, z něhož se do světa dováží vzácná pryskyřice myrha a další poklady tajemné země. Pravděpodobně zaniklé království údajně leželo někde u ústí jedné z afrických řek.

S tím koresponduje fakt, který obyvatele Puntu popisuje jako arabské Afričany, kteří svou fyziognomií odpovídají Egypťanům. Na rozdíl od nich však údajně bydlí v kulatých chýších na kůlech. Během svého letitého panování prý egyptská královna  vysílá nejednu námořní výpravu do bájného kraje pro materiál.

„Tyto výpravy se měly konat poměrně často a vždy přivezly bohatou kořist. Jiné prameny ale hovoří o tom, že bájné království Punt se rozprostíralo v Indii, nebo také v Jemenu či Súdánu,“ uvádí česká záhadoložka Jitka Lenková (*1963).

A zde je právě jádro problému. Staré prameny, které o říši Punt hovoří, totiž zmiňují asijské destinace a poukazují na možné umístění království do Asie. Máme tedy hledat stopy bájného ráje na Blízkém, či dokonce Dálném východě?

Královna Ati a král Perahu z tajemné země Punt. Foto: autor neznámý / CC BY-SA 2.5

PATŘÍ DO ASIE?

Někteří badatelé se domnívají, že království Punt může být ve skutečnosti bájná země Ofir, jež je zmiňována už v Bibli v souvislosti s izraelským králem Šalomounem († 931 př. n. l.). To by znamenalo, že obě říše jsou jedna a tatáž.

Království plné zlata, o kterém se v Bibli píše, má být zdrojem nerostného bohatství krále Šalomouna. Jenže ten žije více než pět století po Hatšepsut. Je pravděpodobné, že v tu dobu už je Punt značně zdrancovaný.

Navíc egyptské zdroje uvádějí, že samotný Punt zaniká kolem roku 1000 př. n. l. To by naznačovalo, že oba mocní panovníci využívali bohatství dvou různých destinací a Punt by tak přece jen mohlo náležet na africkou pevninu. Tak kde se vlastně bájné království mohlo rozprostírat a hlavně proč zmizelo?

Leželo království Punt zde? Foto: Cush at English Wikipedia – volné dílo

JEN VIRTUÁLNÍ POJEM?

Odborníci se stále nemohou shodnout na tom, kam by vlastně mohli království Punt zařadit, a poukazují při tom na to, že důkazy o jeho existenci jsou až příliš silné, než aby šlo o pouhý mýtus. A přece možná království Punt ve skutečnosti neexistovalo!

K dohledání jsou totiž prameny, jejichž výklad sdílejí někteří vědci. Tvrdí se v nich, že Punt je ve skutečnosti nadřazený pojem pro rozličné, obchodně zajímavé země, kam Egypťané putovali za svými cíli.

Jenže nejsou to pouze Egypťané, kdo má bohatou zemi navštěvovat! Záhada Punt tak pokračuje dál – navzdory různým pokusům o definitivní rozluštění a stále ubíhajícímu času.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.7.2022 864
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 843
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.4tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.8tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]