3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Kde se rozprostíralo bájné království Punt?
Kde se rozprostíralo bájné království Punt?
od 22.5.2022
1.5tis
Mocná Hatšepsut vyšle vojáky do království Punt. Foto: Σταύρο / CC BY 2.0
137
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha. 

Mocná Hatšepsut vyšle vojáky do království Punt. Foto: Σταύρο / CC BY 2.0 Královna Ati a král Perahu z tajemné země Punt. Foto: autor neznámý / CC BY-SA 2.5 Leželo království Punt zde? Foto: Cush at English Wikipedia - volné dílo

Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým kupcem.

reklama

Příjemcem a objednavatelem zásilky není nikdo jiný než egyptská královna Hatšepsut (přibližně 1508–1458 př. n. l.). Toho dávného léta před 3500 lety království Punt ještě funguje v celé své kráse. Mezi palmami se prohánějí levharti, opice či žirafy.

Z vody zase vyskakují létající ryby. Idylka má však brzy skončit. Stane se tak proto, že je bájná země jednoduše „rozebrána“? To je ovšem nepravděpodobné vzhledem k tomu, že zde mají přebývat inteligentní lidé, kteří jsou prý doslova miláčky bohů.

Je snad štědrá země ve skutečnosti jen vymyšlená? Ale jak vysvětlit existující reliéfy v egyptských chrámech, které cesty do království Punt znázorňují?

VÝSTŘEDNÍ EGYPŤANÉ

Kdesi v Africe má prý v hluboké minulosti existovat bohaté království jménem Punt, z něhož se do světa dováží vzácná pryskyřice myrha a další poklady tajemné země. Pravděpodobně zaniklé království údajně leželo někde u ústí jedné z afrických řek.

reklama

S tím koresponduje fakt, který obyvatele Puntu popisuje jako arabské Afričany, kteří svou fyziognomií odpovídají Egypťanům. Na rozdíl od nich však údajně bydlí v kulatých chýších na kůlech.

Během svého letitého panování prý egyptská královna  vysílá nejednu námořní výpravu do bájného kraje pro materiál.

„Tyto výpravy se měly konat poměrně často a vždy přivezly bohatou kořist. Jiné prameny ale hovoří o tom, že bájné království Punt se rozprostíralo v Indii, nebo také v Jemenu či Súdánu,“ uvádí česká záhadoložka Jitka Lenková (*1963).

A zde je právě jádro problému. Staré prameny, které o říši Punt hovoří, totiž zmiňují asijské destinace a poukazují na možné umístění království do Asie. Máme tedy hledat stopy bájného ráje na Blízkém, či dokonce Dálném východě?

Královna Ati a král Perahu z tajemné země Punt. Foto: autor neznámý / CC BY-SA 2.5
Královna Ati a král Perahu z tajemné země Punt. Foto: autor neznámý / CC BY-SA 2.5

PATŘÍ DO ASIE?

Někteří badatelé se domnívají, že království Punt může být ve skutečnosti bájná země Ofir, jež je zmiňována už v Bibli v souvislosti s izraelským králem Šalomounem († 931 př. n. l.). To by znamenalo, že obě říše jsou jedna a tatáž.

reklama

Království plné zlata, o kterém se v Bibli píše, má být zdrojem nerostného bohatství krále Šalomouna. Jenže ten žije více než pět století po Hatšepsut. Je pravděpodobné, že v tu dobu už je Punt značně zdrancovaný.

Navíc egyptské zdroje uvádějí, že samotný Punt zaniká kolem roku 1000 př. n. l. To by naznačovalo, že oba mocní panovníci využívali bohatství dvou různých destinací a Punt by tak přece jen mohlo náležet na africkou pevninu. Tak kde se vlastně bájné království mohlo rozprostírat a hlavně proč zmizelo?

Leželo království Punt zde? Foto: Cush at English Wikipedia - volné dílo
Leželo království Punt zde? Foto: Cush at English Wikipedia – volné dílo

JEN VIRTUÁLNÍ POJEM?

Odborníci se stále nemohou shodnout na tom, kam by vlastně mohli království Punt zařadit, a poukazují při tom na to, že důkazy o jeho existenci jsou až příliš silné, než aby šlo o pouhý mýtus. A přece možná království Punt ve skutečnosti neexistovalo!

K dohledání jsou totiž prameny, jejichž výklad sdílejí někteří vědci. Tvrdí se v nich, že Punt je ve skutečnosti nadřazený pojem pro rozličné, obchodně zajímavé země, kam Egypťané putovali za svými cíli.

Jenže nejsou to pouze Egypťané, kdo má bohatou zemi navštěvovat! Záhada Punt tak pokračuje dál – navzdory různým pokusům o definitivní rozluštění a stále ubíhajícímu času.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 642
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.2tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112