Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha.
Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým kupcem.
Příjemcem a objednavatelem zásilky není nikdo jiný než egyptská královna Hatšepsut (přibližně 1508–1458 př. n. l.). Toho dávného léta před 3500 lety království Punt ještě funguje v celé své kráse. Mezi palmami se prohánějí levharti, opice či žirafy.
Z vody zase vyskakují létající ryby. Idylka má však brzy skončit. Stane se tak proto, že je bájná země jednoduše „rozebrána“? To je ovšem nepravděpodobné vzhledem k tomu, že zde mají přebývat inteligentní lidé, kteří jsou prý doslova miláčky bohů.
Je snad štědrá země ve skutečnosti jen vymyšlená? Ale jak vysvětlit existující reliéfy v egyptských chrámech, které cesty do království Punt znázorňují?
VÝSTŘEDNÍ EGYPŤANÉ
Kdesi v Africe má prý v hluboké minulosti existovat bohaté království jménem Punt, z něhož se do světa dováží vzácná pryskyřice myrha a další poklady tajemné země. Pravděpodobně zaniklé království údajně leželo někde u ústí jedné z afrických řek.
S tím koresponduje fakt, který obyvatele Puntu popisuje jako arabské Afričany, kteří svou fyziognomií odpovídají Egypťanům. Na rozdíl od nich však údajně bydlí v kulatých chýších na kůlech. Během svého letitého panování prý egyptská královna vysílá nejednu námořní výpravu do bájného kraje pro materiál.
„Tyto výpravy se měly konat poměrně často a vždy přivezly bohatou kořist. Jiné prameny ale hovoří o tom, že bájné království Punt se rozprostíralo v Indii, nebo také v Jemenu či Súdánu,“ uvádí česká záhadoložka Jitka Lenková (*1963).
A zde je právě jádro problému. Staré prameny, které o říši Punt hovoří, totiž zmiňují asijské destinace a poukazují na možné umístění království do Asie. Máme tedy hledat stopy bájného ráje na Blízkém, či dokonce Dálném východě?

PATŘÍ DO ASIE?
Někteří badatelé se domnívají, že království Punt může být ve skutečnosti bájná země Ofir, jež je zmiňována už v Bibli v souvislosti s izraelským králem Šalomounem († 931 př. n. l.). To by znamenalo, že obě říše jsou jedna a tatáž.
Království plné zlata, o kterém se v Bibli píše, má být zdrojem nerostného bohatství krále Šalomouna. Jenže ten žije více než pět století po Hatšepsut. Je pravděpodobné, že v tu dobu už je Punt značně zdrancovaný.
Navíc egyptské zdroje uvádějí, že samotný Punt zaniká kolem roku 1000 př. n. l. To by naznačovalo, že oba mocní panovníci využívali bohatství dvou různých destinací a Punt by tak přece jen mohlo náležet na africkou pevninu. Tak kde se vlastně bájné království mohlo rozprostírat a hlavně proč zmizelo?

JEN VIRTUÁLNÍ POJEM?
Odborníci se stále nemohou shodnout na tom, kam by vlastně mohli království Punt zařadit, a poukazují při tom na to, že důkazy o jeho existenci jsou až příliš silné, než aby šlo o pouhý mýtus. A přece možná království Punt ve skutečnosti neexistovalo!
K dohledání jsou totiž prameny, jejichž výklad sdílejí někteří vědci. Tvrdí se v nich, že Punt je ve skutečnosti nadřazený pojem pro rozličné, obchodně zajímavé země, kam Egypťané putovali za svými cíli.
Jenže nejsou to pouze Egypťané, kdo má bohatou zemi navštěvovat! Záhada Punt tak pokračuje dál – navzdory různým pokusům o definitivní rozluštění a stále ubíhajícímu času.