27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Záhady historie
Kdo byl ve skutečnosti tolik obávaný „Sloní muž“?
Michal Soukup
od Michal Soukup 13.12.2017
6.9tis
196
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Trpěl vzácným syndromem a většina lidí se ho bála. Celé jeho tělo bylo pokryto nezvyklými výrůstky, které mu zdeformovaly celou postavu. Své okolí děsil. Pod strašidelným zevnějškem ale ukrýval zvídavou duši, která měla úplně stejné zájmy a potřeby jako kterýkoli jiný člověk. Řeč je o Josephu Merrickovi, alias „Sloním muži“.

Vlastním jménem Joseph Carey Merrick (1862-1890), byl neobyčejný muž narozený v anglickém Leicesteru. Za svůj krátký život se stihl zapsat do dějin lékařství jako první zdokumentovaný případ genetické deformace, způsobující nekontrolovatelný růst tkání. Nemoc byla později nazvána Próteův syndrom.

První projevy nemoci

Genetická mutace se u Merricka poprvé projevila nedlouho po narození. Dle jeho autobiografie, vydané roku 1884, se první symptom projevil jako: „silná hrbolatá kůže … jako sloní a skoro té samé barvy.“ V 21 měsících mu začaly otékat rty a vytvářely se první kostnaté boule na hlavě.

Postupně se také projevovala výrazná asymetrie mezi pravou a levou rukou. Stejně tak se začaly zvětšovat i nohy. Jak se později ukázalo, jeho levá ruka byla jedinou částí těla, která zůstala nezdeformována.

Sám Merrick věřil, že nemoc je projevem psychického traumatu, který v těhotenství utrpěla jeho matka, když ji v zábavním parku porazili a málem ušlapali sloni.

Originální fotografie Josepha Merricka alias „Sloního muže“.

Atrakce v panoptiku

V sedmnácti letech skončil Merrick v chudobinci, kam utekl kvůli posmívání i ze strany své rodiny. Tady v něm uzrálo přesvědčení, že díky svému vzhledu by se mohl uživit jako atrakce v panoptiku. Tak se stalo, že v následujících několika letech byl vystavován v okolí Leicesteru a později i v Londýně jako bizarnost pod názvem „Sloní muž“.

Osudové seznámení

V Londýně se seznámil s místním chirurgem Fredericem Trevesem (1853-1923), kterého Merrickův vzhled z hlediska vědy velmi zaujal. Domluvil si s ním několik lékařských vyšetření, z kterých vznikly i legendární fotografie „Sloního muže“.

Následně nato se Merrick přesunul s panoptikem do Belgie, kde ho však jeho manažer okradl a ponechal napospas osudu.

„Pacientem“ v nemocnici

Po dlouhých peripetiích se mu podařilo vrátit do Londýna, kde se ho ujal právě doktor Treves. Ten mu zajistil stabilní lůžko v Londýnské nemocnici, kde Merrick zůstal až do své smrti. Ta prý nastala v důsledku zlomení vazu, když se chtěl položit na postel jako normální lidé.

Velikost a váha jeho hlavy mu to ale neumožňovala právě z toho důvodu, že by mohlo dojít ke zlomení vazu. Merrick byl proto celý život nucen spát vsedě.

Lebka Josepha Merricka.

Moderní věda si případ Josepha Merricka vysvětluje několika způsoby. Po většinu 20. století se předpokládalo, že trpěl tzv. neurofibromatózou typu 1, až roku 1986 se tato diagnóza změnila na Próteův syndrom.

Některé teorie mluví i o kombinaci obou. Zmíněné nemoci se projevují nekontrolovatelným růstem četných nezhoubných nádorů pojivové a tukové tkáně. Nemoc nelze vyléčit. Je však velmi vzácná. Odhaduje se, že postihuje maximálně několik desítek lidí ročně. I dnes se tak můžeme setkat se „Sloními lidmi“.

Foto: criticsroundup.com, betanews.com, imgur.com - Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.9.2022 38
Legenda o britském králi Artušovi by nebyla úplná, pokud bychom z ní vynechali hrad Kamelot. Právě v jeho pevných zdech se měl Artuš setkávat u kulatého stolu se svými rytíři. Pokud byste chtěli napsat Artušovi, Lancelotovi, Percivalovi, Tristanovi a dalším rytířům nějaký vzkaz před jejich zasedáním, jakou adresu byste na dopis napsali? A došel by vůbec? O […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.1tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.1tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]