27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Reportáže
Kdo byl zabalen v Turínském plátně?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 24.12.2017
5.9tis
624
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

V turínské kapli Chrámu svatého Jana Křtitele je už po čtyři století pečlivě střežena neobyčejně vzácná a posvátná relikvie. Lněné plátno, v němž bylo podle legendy zahaleno a po mučednické smrti uloženo tělo ukřižovaného muže.

Je obraz na plátně důkazem vzkříšení Ježíše Krista? Jde skutečně o fotografický záznam Ježíšova zmrtvýchvstání?

Zájem veřejnosti o plátno se zrodil 28. května 1898, když ho italský právník Secondo Pia poprvé v historii vyfotografoval. Snímkem plátna byl naprosto ohromen. Na negativu fotografie se objevily nové podrobnosti obrazu.

Vypadal jako fotorealistický portrét těla. Nese turínské plátno otisk energie vzkříšení? Důkaz zásahu boží moci?

JAK VZNIKL OTISK TĚLA?

Do Turínského plátna bylo podle křesťanské tradice krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Lněná textilie je dlouhá 436 centimetrů, široká 110 centimetrů a váží 1420 gramů. Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie uchovávána od roku 1578.

Pouhým okem jsou na ni viditelné obrysy mužském postavy. Dodnes nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit, jakým způsobem otisk vznikl.

FALZIFIKÁT NEBO PRAVÉ ROUCHO

V roce 1988 provedly expertní týmy z univerzit v Oxfordu, Curychu a Tusconu radiouhlíkovou zkoušku několika vláken a dospěly k závěru, že roucho vzniklo s 95% pravděpodobností mezi roky 1260 a 1390. Nedávno se ovšem ukázalo, že testované vzorky byly odstřiženy z opravovaného kusu látky a textilie je ve skutečnosti mnohem starší.

Poslední analýzy kladou okamžik jejího vzniku mezi 1 tisíciletí př.n.l. a 7. století n.l.

Dodnes se neví, jak otisk vznikl.

KOLIK KILOGRAMŮ VÁŽIL JEŽÍŠ?

Pravost plátna potvrzuje celá řada důkazů. Mezi nejpádnější patří způsob tkaní, použitý materiál, otisk mince z roku 29 a přítomnost pylu endemických (tj. trvale se vyskytující jen na určitém místě) druhů rostlin.

Na Turínské plátno se dosud neobjasněným způsobem zepředu i zezadu otiskla postava dospělého muže vysokého zhruba 175 až 180 centimetrů. Jeho stáří se odhaduje na 35 až 40 let. Vousy a vlasy mu sahaly až po ramena, svalstvo měl dobře vyvinuté, hmotnost nepřesahovala 81 kilogramů.

REZAVÉ SKVRNY ZASCHLÉ KRVE

Obraz sépiové barvy je na látce nejlépe viditelný ze vzdálenosti kolem 5 metrů, při pohledu zblízka nejsou obrysy zřetelné. Naopak jasně ohraničené jsou rezavé skvrny zaschlé krve. Kromě toho se vedle postavy nacházejí dvě řady tmavých bodů a další poškozená místa, která pravděpodobně vznikla při požáru kaple v Chambéry na východě Francie v roce 1532.

KAPKY KRVE VE VOUSECH

Pozoruhodné je, že otisk těla zasáhl pouze tenkou vrstvu o tloušťce 180 až 600 nanometrů a přesně odpovídá anatomickým skutečnostem. Připomíná spíše fotografický negativ. Obsahuje dokonce trojrozměrná data, podle kterých bylo možné rekonstruovat tvář s mnohými detaily nezachytitelnými na běžné fotografii – kapky krve na vousech, stopy rozmazané krve na pravé tváři, otisk mincí v očních důlcích.

Na fotografiích jsou vidět zaschlé stopy krve.

JDE O PODVRH?

Jak tento otisk vznikl: Vědci se přiklánějí k několika teoriím. Od reakce nabalzámovaného těla s povrchem roucha, přes působení plynů, elektromagnetické nebo radioaktivní vlivy až po padělek, tedy zručnou malířskou práci bez viditelných stop štětce.

Mohlo by tedy jít o podvrh? První mikroskopický výzkum plátna provedla skupina STURP (Shroud of Turin Research Project) v říjnu roku 1978. Experti ze STURP získali k plátnu přístup přesně na 5 dní. Během nich pořídili snímky ve viditelném, rentgenovém a ultrafialovém světle, pomocí lepicích pásek přiložených k plátnu odebrali 32 vzorků.

Svoji závěrečnou zprávu STURP vydal v roce 1981. Závěr byl jednoznačný: plátno neobsahuje žádné stopy barev, nejedná se o malířský podvrh, je pravé.

JAK NEJLÉPE PŘIBÍT RUKU NA KŘÍŽ

Ježíš je na Turínském plátně ukřižován přibitím zápěstí a nikoliv dlaní. Dlaně obsahují málo kostí a tkání, které by udržely člověka visícího na kříži. Středověká vyobrazení ale tuto chybu vždy obsahují.

Turínské plátno ne. Také různé archeologické nálezy hřebu procházejícím zápěstím potvrzují, že odsouzení byli přibiti zápěstími. Je možné, že by případný středověký podvodník obklopený malbami ukřižování Ježíše Krista s přibitými dlaněmi, znal tuto podrobnost popravy? Experti si to nemyslí.

MLČENÍ DLOUHÉ 1300 LET

Existence turínského plátna s údajným obrazem Ježíše je poprvé zaznamenána ve Francii až v roce 1349. V roce 1355 se pak objevilo v kostele v Lirey na východě Francie. Pokud by se mělo jednat o pravé plátno z doby, kdy byl Ježíš ukřižován, chybí jakýkoliv záznam z předchozích 1300 let.

Tuto záhadu chybějících záznamů o jednom z nejdůležitějších křesťanských artefaktů se vědcům doposud vysvětlil nepodařilo.

KAVKAZANÉ, MONGOLOVÉ A JEŽÍŠ

Muž zabalený v plátně měl krevní skupinu AB negativní. Krevní skupina AB je poměrně vzácná. Vyskytuje se pouze u 2 až 5 % populace. Předpokládá se, že vznikla promísením Kavkazanů s krevní skupinou A a Mongolů s krevní skupinou B někdy po roce 1000 po Kristu, ale toto datování není vůbec jisté. Jiní experti stáří skupiny AB odhadují na 2500 let.

KDO BYL POPRAVENÝ MUŽ

Odsouzenci byl na hlavu nasazen ostrý bodavý předmět. Nešlo ale o trnovou korunu, spíše o jakousi přilbu s dlouhými a ostrými trny. Na plátně je viditelné krvácení zepředu i zezadu hlavy. Krůpěje krve stékaly až k obočí, zejména k levému.

Další slepovaly vlasy nebo protékaly směrem ke spánkům. Popravený člověk byl Židem s dlouhými vlasy a vousy. V týlu hlavy mu dlouhý pramen vlasů sahal až k lopatkám. Právě takové copánky jsou charakteristické pro Židy žijící v dobách kolem přelomu našeho letopočtu.

121 RAN DŮTKAMI

O utrpení muže zahaleného do látky vypovídá mimo jiné zduření pravé strany obličeje. Oteklá je zejména lícní kost, vyčnívají i očnicové oblouky. Zraněn byl rovněž dolní ret a levá část brady. Nos byl ve své horní třetině přeražen.

Rány pokrývají celé tělo od hlavy až po dolní končetiny. Převládají rány o délce kolem 3 centimetrů, jejichž počet se odhaduje na 80 až 120. Experti na základě nových výzkumných metod tvrdí, že tento člověk dostal 121 ran důtkami ze dvou směrů, v tu chvíli se nacházel ve schoulené pozici připoutaný ke kůlu. Biřici zřejmě použili důtky se dvěma páry kovových kuliček spojených tyčinkami.

NESL SI JEŽÍŠ SKUTEČNĚ VLASTNÍ KŘÍŽ

Na textilii jsou viditelné i pohmožděniny, otlačeniny a rýhy. Ty jsou nejvýraznější na pravém rameni, což může být pozůstatek po nesení příčného trámu. Výmluvné jsou i odřeniny v místech levé lopatky a nad pravou lopatkou.

Odhaduje se, že trám měl hmotnost asi 35 kilogramů. Odřenina na levém koleni je považována za důkaz, že Ježíš byl pravák a pod tíhou trámu několikrát zakopl.

Opravdu si Ježíš nesl svůj vlastní kříž?

KDY NASTALA SMRT

Lékaři konstatovali, že smrt musela nastat několik hodin před tím, než byl ukřižovaný zabalen do plátna. Tělo se nacházelo v napřímené poloze, bylo ztuhlé s hrudníkem vypnutým k nadýchnutí. Drobné kapky posmrtného séra zachyceného na obou stranách postavy na plátně nenesou žádné známky rozkladu, takže kontakt s látkou nemohl trvat déle než několik dní. Podle všeho se skutečně mohlo jednat o Ježíše Krista.

Foto: Shutterstock, wikimedia.org
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]