reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Záhady historie
Kdo před 150 tisíci lety vytvořil v Tibetu kovové trubky?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.5.2020
4.0tis
Tibetská hora ukrývá prazvláštní tajemství. Foto: Wikimedia Commons
360
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Tibetská Bílá hora často označovaná také jako Baigong v sobě prý ukrývá síť zvláštních útvarů, která se táhne až do blízkého jezera. Mnozí badatelé jsou přesvědčeni, že jde o uměle vytvořenou soustavu potrubí. Podivné ale je, že její vznik datují do období neandrtálců!

Tibetská hora ukrývá prazvláštní tajemství. Foto: Wikimedia Commons Kus přírody nebo důkaz o neznámé etapě lidských dějin? Foto: blog.sina.com.cn Hora je protkána sítí zvláštních trubek. Foto: blog.sina.com.cn

Asi 40 kilometrů od města Delingha v Tibetské autonomní oblasti se nad Cchajdamskou pánví tyčí zvláštní hora. Říká se jí Bílá hora, ve světě je ale známá spíš jako Baigong, a podivuhodné útvary, které se v jejím nitru i širším okolí nacházejí, jsou označovány za Baigongské trubky.

Co jsou tyto trubky zač, jak vznikly a k čemu případně slouží, je dodnes předmětem debat. Jedni je mají za přírodní útvar, ale najde se i množství těch, kteří jsou přesvědčeni, že je tu v minulosti kdosi zkonstruoval.

Své závěry podkládají výsledky dosavadních výzkumů, které se skutečně kloní na jejich stranu. To celé má ale háček. Záhadné potrubí by muselo vzniknout před 150 tisíci let! Tedy v době, kdy Evropu a Asii ještě obývali neandrtálci a lidem doby kamenné zbývalo k přechodu k bronzu ještě mnoho tisíc let.

Stopy po osídlení v oblasti kolem hory nejsou ani starší než 30 000 let. Kdo tedy mohl vybudovat kovové trubky uvnitř neobydlené hory?

Kus přírody nebo důkaz o neznámé etapě lidských dějin? Foto: blog.sina.com.cn

NEBYLI TO AMATÉŘI!

Na úpatí hory Baigong se nacházejí tři jeskyně. Dvě z nich se již zhroutily a jsou nepřístupné, ale ta největší je od roku cílem mnoha turistů, kteří do oblasti zavítají. Jeskyně působí dojmem, jako by byla kýmsi uměle vytvořena.

Zdání ještě umocňuje mohutná trubka o průměru asi 40 centimetrů, která ční z kamene. Další viditelně dutá trubka stejného průměru je zapuštěná do dny jeskyně a na zemi je viditelný pouze její vrchol. Při vchodu do jeskyně je vedeno ještě několik jiných trubek o průměru mezi 10 a 40 centimetry.

„Asi 80 metrů od jeskyně se třpytí jezero Toson, na jehož pláži se nachází mnoho roztroušených trubek. Táhnou se od východu na západ a mají průměr 2 až 4,5 centimetru,“ popisuje čínský vědec Li Heng.

Nezaměnitelná barva rzi vypovídá, že jsou z kovu. A jejich vedení vykazuje pokročilou techniku ​​upevnění. Kdo mohl vybudovat tak spletitý systém trubek? Kdokoliv tímto zvláštním potrubím horu a její okolí protkal, věděl dobře, co dělá a proč.

Totéž se ale nedá říct o badatelích, kteří Baigongské trubky později zkoumají. Ti se na původu ani účelu útvarů nedokáží shodnout.

Jeskyně vypadají, jako by je někdo uměle vytvořil. Foto: www.thelivingmoon.com

ZVLÁŠTNÍ SLOŽENÍ

Vědci se pro neobvyklé útvary snaží najít rozumné vysvětlení. Podle jedné z nejčastěji zmiňovaných teorií jde o zkamenělé kmeny prehistorických stromů, jiní mají za to, že trubky při povodních vytvořily sedimenty.

Jenže tato tvrzení jsou v rozporu se zabarvením, které nezpochybnitelně poukazuje na přítomnost železa. Blízko se k vysvětlení tohoto jevu dostanou odborníci, podle jejichž názoru byly trubky vytvořeny prosakováním magnatu bohatého na železo skrz trhliny ve skále.

Proti této by se nejspíš nedalo nic namítnout. To by ovšem nesměly být provedeny rozbory složení záhadných trubek. Analyzované vzorky jsou prý skutečně vyrobeny ze železa s příměsí dalších kovů, z nichž se asi 8 % nedaří identifikovat, neboť jde o prvky, které dnešní věda ani nezná!

V okolí hory a jezera je navíc naměřena zvýšená radiace, a aby toho nebylo málo, analýza vody z jezera prokáže přítomnost lithia. Co to všechno znamená? Vzhledem k tomu, že se lithium používá k výrobě paliva do raketoplánů, objevují se také teorie o mimozemském původu Baigongských trubek.

Hora a její okolí prý mohlo v minulosti sloužit jako jakýsi kosmodrom vesmírných návštěvníků. Ukáže se některá z vyslovených teorií jako ta správná?

Hora je protkána sítí zvláštních trubek. Foto: blog.sina.com.cn
Foto: blog.sina.com.cn, www.thelivingmoon.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 958
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 682
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]