24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Neobjasněné události
Kdo stvořil kamenné nádoby v Laosu? A známe jejich opravdový účel?
Marek Hadrbolec
od Marek Hadrbolec 3.6.2019
3.6tis
403
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Přes než stovku kamenných nádob, které byly před více než dvěma tisíci lety využívány s největší pravděpodobností k pohřbívání lidí, objevili archeologové v lesích na svazích hor v Laožské provincii Xiangkhouang vzdálené asi tři sta dvacet kilometrů od hlavního města Laosu Vientiane.

Největší záhadou těchto nádob není ani tak jejich účel, jako spíše to, kdo je vyrobil. O jejich autorech totiž nic nevíme. Nálezy nových nádob indikují, že mysteriózní neznámá kultura, která je využívala, byla více rozšířená než se původně myslelo.

Snaha rozklíčovat tajemství džbánů je zatím marná.

PLANINA NÁDOB

Nejznámějším nalezištěm pohřebních nádob je známá Planina Nádob, kde se těchto struktur nachází přibližně čtyři sta. Některé z nich jsou vysoké až tři metry a váží i několik tun. Poprvé bylo toto naleziště archeology zdokumentovány už ve čtyřicátých letech minulého století.

Toto naleziště je ale výjimkou, všechna ostatní později objevená obsahují totiž nádob podstatně méně, většinou okolo šedesáti, a na místo na planinách leží v kopcovitém a často zalesněném terénu. Nově objevená naleziště jsou od Planiny Nádob navíc vzdálená stovky kilometrů.

Planina, jíž pokrývají tisíce nádob, je nejvzácnějším nalezištěm.

VÁLKA VŠE ZKOMPLIKOVALA

Při pátrání po nových nalezištích se archeologové spoléhali na výpovědi místních, jejich pátrání navíc ztížila přítomnost pozůstatků americko-vietnamské války: nevybuchlé bomby a miny, kterých je podle vládních agentur na území Laosu ještě několik milionů.

Expedice dohromady objevila patnáct nových nalezišť kamenných nádoby, které se většinou od těch z planiny nádob liší jen mírně – druhem kamene nebo tvarem. Všechny však s největší pravděpodobností odkazují k jedné, doposud neznámé kultuře.

Jednou z teorií je ta, že šlo o pohřební nádoby. Ale důkazy chybí!

LEGENDY O OBRECH

Mezi místními dodnes kolují legendy o obrech, kteří měli nádoby vytvořit, aby v nich vařili pivo na oslavu vítězství ve velké válce. Takové vysvětlení však archeologům příliš nevoní, přiklánějí se spíše k variantě pohřebních nádob, kde byla umisťována těla předtím, než byly kosti zemřelých pohřbeny do země.

ROUŠKA TAJEMSTVÍ

Ani tento účel nádob se nepodařilo zcela prokázat. V blízkosti mnoha nalezišť totiž nebyla objevena žádná pohřebiště, ve kterých by byla těla ukládána. Poblíž nádob archeologové často objevují také ploché kamenné disky, jejichž účel je také zahalen tajemstvím.

Disky jsou pokryty rytinami zvířat a také geometrických tvarů, zatímco nádoby nemají žádné zdobení. I naše jediná stopa po civilizaci, která nádoby využívala, je tak stále ještě zahalena tajemstvím.

Foto: ioutdoor.cz
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 405
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.2tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.7tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]