2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Kdo vládne živly? Elementálové ohně, vody, vzduchu a země
Kdo vládne živly? Elementálové ohně, vody, vzduchu a země
od 6.3.2023
3.4tis
Oheň
375
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Vážně se vítr zvedá sám od sebe a jen náhodou se mění v ničivý uragán? Ale kdeže! Už staří alchymisté a šamani věděli, že duchové vládnoucí základními živly patří k tomu nejmocnějšímu kolem nás. Ne náhodou je takzvané zaříkávání čtyř jedním ze základních magických rituálů.

Napojit se na duchy a moci ovládat živly může totiž propůjčit neuvěřitelnou moc. Duchové ohně, vody, vzduchu a země jsou prostě součástí našeho života.

Vzduch Země Voda Oheň

(Nejen) ničivá síla ohně

Ohněm vládnou ohniví salamandři. Často jsou vídáni v podobě hadů, ještěrů či mloků a téměř vždy tančí v plamenech. Právě z plamenů, popela a kouře jsou jejich těla sestavena.

Ohniví salamandři žijí nejčastěji v sopkách, ovšem dobře se jim daří také v krbech a pecích. Symbolem ohnivého salamandra je hieroglyf lva a k jejich ovládání slouží trojzubec. Na jejich kůži najdeme často hvězdicové symboly či znaky.

Otrávil muže Alexandra Velikého?

Ovšem kromě vlády nad ohněm má salamandr ještě jednu účinnou zbraň. Ze své pokožky dokáže vylučovat bílou tekutinu, která je zřejmě nejsilnějším známým toxinem.

Právě ta stála údajně za smrtí více než 4000 mužů a 2000 koní Alexandra Velikého (356–323 př. n. l.). Všem „stačilo“ jen se napít z potoka, do kterého se dostalo trochu této tekutiny. Stejně tak dokáže otrávit i ovocné stromy.

Voda
Voda

Na začátku je vzduch

Není náhodou, že zmíněné zaříkávání čtyř začínáme právě vyvoláváním sylfů, a tedy zaklínáním vzduchu. Ten je všude kolem nás, stejně jako sylfové (někdy jsou to také víly sylfy).

Jako vládci vzduchu nemají tito elementálové žádný konkrétní tvar, možná si vzpomenete na pohádkové zobrazení větru s lidským obličejem, ovšem bez jasného zbytku těla.

Právě tak sylfové vypadají, většinou ani nelze určit, jestli jde o muže nebo ženu, pokud se vůbec hodí jim nějaké pohlaví přiřknout.

Protože stojí za každým pohybem vzduchu kolem nás, pro jejich vyvolání budete potřebovat orlí pero, kadidlo, sůl, popel a větvičku.

Ve znamení vah

Také každý z nás má v sobě svého sylfa (svou sylfu), který nám pomáhá dýchat, vyšší sylfové mají zase na starosti tvorbu atmosféry a vzduchu kolem. Na rozdíl od Lamie sylfové mají za úkol děti chránit a pomáhat jim.

Bývají označováni hieroglyfem vah, a pokud je chceme ovládat, měli bychom sáhnout po pentaklu.

Země
Země

S undinou v žilách

Kromě vzduchu je nezbytnou podmínkou našeho přežití také voda. Té panují undiny, někdy ale bývají označovány jako rusalky či nymfy. Nejčastěji mívají ženskou podobu, a tak bývají zaměňovány s vílami, existují ale i případy mořských mužů.

Undiny najdeme ve všech přírodních zdrojích vody, v jezerech, v tůních, ale třeba také v kalužích a oceánech. Mají na starosti proudění vody v řekách a samozřejmě jsou součástí našeho těla.

Naše osobní undina se stará o krevní oběh a správné fungování našeho kardiovaskulárního systému, bez její pomoci bychom nepřežili ani pár minut.

Hieroglyf Vodnáře

Undiny navíc působí velmi blahodárně na naši psychiku, podněcují nás k tvůrčím činnostem, podněcují emoce a vedou nás k extázi. Někdy na sebe prý mohou vzít podobu vodního zvířete, potom je můžeme vidět i pouhým zrakem.

Mohou být žábou, rybou či vážkou, ale třeba také labutí. Není náhodou, že jejich symbolem je hieroglyf Vodnáře a ovládají se pohárem.

Vzduch
Vzduch

Znáte gnómy?

Čtveřici živelních duchů doplňuje zástupce země. Tím jsou gnómové. A podobně jako jsou undiny někdy zaměňovány za víly, gnómy si lidé pletou s trpaslíky.

Tito duchové ale zdaleka nemají takovou vyhraněnou podobu jako trpaslíci, byť jsou stejně jako oni pevně svázáni se zemí. Velmi rádi se zjevují jasnovidcům a využívají své nezřetelné podoby, takže mohou každou chvíli vypadat jinak.

Přitom jsou to ale gnómové v nás, kdo má za úkol pomoci nám udržovat fyzické tělo. Minerály to je jejich, další gnómové se starají také o samotnou zemi a její integritu.

Zdolejte horu, sevřete jílec meče

Tito elementálové se s lidmi stýkají velmi často, a proto mohou časem získat i duši a vyvíjet se. Podobně jako trpaslíci i gnómové nám mohou pomoci nalézt poklad.

Ovšem nejen ten schovaný pod zemí či v jeskyni, pokud budeme svému vlastnímu gnómovi naslouchat, možná s jeho pomocí najdeme i poklad skrytý uvnitř nás.

Jejich symbolem je hieroglyf Býka, a pokud je chceme ovládnout, měli bychom nejen zdolat nějakou vysokou horu, ale také držet v ruce meč.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od 30.11.2023 2.8tis
Nad neobvyklým apetitem a zvláštními stravovacími návyky francouzského chudáka si lékaři lámou hlavy dodnes. Potravu hledá, kde jen to jde, polyká celá zvířata, a dokonce se pokusí sníst i vlastní ruku! Jeho hlad je neukojitelný, přesto stále trpí podvýživou a nikdo mu nedokáže pomoci. Jakou záhadnou nemocí mohl neustále hladový muž trpět? Jed jsem
od 29.11.2023 3.4tis
Ve světě kryptozoologie existuje jen hrstka tajemných tvorů, kteří se údajně skrývají v podzemí. Jeden takový prý existuje, nebo přinejmenším ještě nedávno existoval v odlehlých sibiřských pustinách. Jde o skutečného tvora, nebo mylnou identifikaci ostatků dávno vyhynulých mamutů?   Odlehlé planiny sibiřského permafrostu zůstávají ještě dnes z velké části zahalené tajemstvím. Jen zřídk
od 28.11.2023 2.7tis
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jediné stopy. Co se stalo? Potopila ji technická závada, nepřátelská akce, nebo snad byla ukradena?! Ponorka SM UB-3 patřila do třídy malých pobřež
od 28.11.2023 3.1tis
V Baskicku – autonomním společenství na severu Španělska se traduje legenda, jejímž protagonistou je záhadný hominid obývající tamní hornatou krajinu. Je však možné, že by se nejednalo o legendu, ale o dávnou vzpomínku na setkání s člověkem neandrtálským? Mytologický vládce lesů je v Baskicku označován jako Basajaun. Mělo by se jednat o robustního
od 28.11.2023 3.2tis
Český kras táhnoucí se od Prahy až za Beroun se svými jeskyněmi, skalními útesy a zkamenělinami prvohorních tvorů je krajina plná romantiky a tajemství. Není proto divu, že v těsném sousedství hlavního města je velkým magnetem pro turisty, milovníky přírody i trampy. Málokterý z nich ale ví, že některá z těch tajemství jsou hodně temná: kdysi dávno tu byli k rituálním účelům obětováni lidé. [gall
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
epochaplus.cz
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráz