25. března 1938: Během plavby z Palerma do Neapole záhadně mizí italský teoretický fyzik Ettore Majorana.
Domů     Kdo vládne živly? Elementálové ohně, vody, vzduchu a země
Kdo vládne živly? Elementálové ohně, vody, vzduchu a země
od 6.3.2023
3.4tis
Oheň
375
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Vážně se vítr zvedá sám od sebe a jen náhodou se mění v ničivý uragán? Ale kdeže! Už staří alchymisté a šamani věděli, že duchové vládnoucí základními živly patří k tomu nejmocnějšímu kolem nás. Ne náhodou je takzvané zaříkávání čtyř jedním ze základních magických rituálů.

Napojit se na duchy a moci ovládat živly může totiž propůjčit neuvěřitelnou moc. Duchové ohně, vody, vzduchu a země jsou prostě součástí našeho života.

Vzduch Země Voda Oheň

(Nejen) ničivá síla ohně

Ohněm vládnou ohniví salamandři. Často jsou vídáni v podobě hadů, ještěrů či mloků a téměř vždy tančí v plamenech. Právě z plamenů, popela a kouře jsou jejich těla sestavena.

reklama

Ohniví salamandři žijí nejčastěji v sopkách, ovšem dobře se jim daří také v krbech a pecích. Symbolem ohnivého salamandra je hieroglyf lva a k jejich ovládání slouží trojzubec. Na jejich kůži najdeme často hvězdicové symboly či znaky.

Otrávil muže Alexandra Velikého?

Ovšem kromě vlády nad ohněm má salamandr ještě jednu účinnou zbraň. Ze své pokožky dokáže vylučovat bílou tekutinu, která je zřejmě nejsilnějším známým toxinem.

Právě ta stála údajně za smrtí více než 4000 mužů a 2000 koní Alexandra Velikého (356–323 př. n. l.). Všem „stačilo“ jen se napít z potoka, do kterého se dostalo trochu této tekutiny. Stejně tak dokáže otrávit i ovocné stromy.

Voda
Voda

Na začátku je vzduch

Není náhodou, že zmíněné zaříkávání čtyř začínáme právě vyvoláváním sylfů, a tedy zaklínáním vzduchu. Ten je všude kolem nás, stejně jako sylfové (někdy jsou to také víly sylfy).

reklama

Jako vládci vzduchu nemají tito elementálové žádný konkrétní tvar, možná si vzpomenete na pohádkové zobrazení větru s lidským obličejem, ovšem bez jasného zbytku těla.

Právě tak sylfové vypadají, většinou ani nelze určit, jestli jde o muže nebo ženu, pokud se vůbec hodí jim nějaké pohlaví přiřknout.

Protože stojí za každým pohybem vzduchu kolem nás, pro jejich vyvolání budete potřebovat orlí pero, kadidlo, sůl, popel a větvičku.

Ve znamení vah

Také každý z nás má v sobě svého sylfa (svou sylfu), který nám pomáhá dýchat, vyšší sylfové mají zase na starosti tvorbu atmosféry a vzduchu kolem. Na rozdíl od Lamie sylfové mají za úkol děti chránit a pomáhat jim.

Bývají označováni hieroglyfem vah, a pokud je chceme ovládat, měli bychom sáhnout po pentaklu.

Země
Země

S undinou v žilách

Kromě vzduchu je nezbytnou podmínkou našeho přežití také voda. Té panují undiny, někdy ale bývají označovány jako rusalky či nymfy. Nejčastěji mívají ženskou podobu, a tak bývají zaměňovány s vílami, existují ale i případy mořských mužů.

reklama

Undiny najdeme ve všech přírodních zdrojích vody, v jezerech, v tůních, ale třeba také v kalužích a oceánech. Mají na starosti proudění vody v řekách a samozřejmě jsou součástí našeho těla.

Naše osobní undina se stará o krevní oběh a správné fungování našeho kardiovaskulárního systému, bez její pomoci bychom nepřežili ani pár minut.

Hieroglyf Vodnáře

Undiny navíc působí velmi blahodárně na naši psychiku, podněcují nás k tvůrčím činnostem, podněcují emoce a vedou nás k extázi. Někdy na sebe prý mohou vzít podobu vodního zvířete, potom je můžeme vidět i pouhým zrakem.

Mohou být žábou, rybou či vážkou, ale třeba také labutí. Není náhodou, že jejich symbolem je hieroglyf Vodnáře a ovládají se pohárem.

Vzduch
Vzduch

Znáte gnómy?

Čtveřici živelních duchů doplňuje zástupce země. Tím jsou gnómové. A podobně jako jsou undiny někdy zaměňovány za víly, gnómy si lidé pletou s trpaslíky.

Tito duchové ale zdaleka nemají takovou vyhraněnou podobu jako trpaslíci, byť jsou stejně jako oni pevně svázáni se zemí. Velmi rádi se zjevují jasnovidcům a využívají své nezřetelné podoby, takže mohou každou chvíli vypadat jinak.

Přitom jsou to ale gnómové v nás, kdo má za úkol pomoci nám udržovat fyzické tělo. Minerály to je jejich, další gnómové se starají také o samotnou zemi a její integritu.

Zdolejte horu, sevřete jílec meče

Tito elementálové se s lidmi stýkají velmi často, a proto mohou časem získat i duši a vyvíjet se. Podobně jako trpaslíci i gnómové nám mohou pomoci nalézt poklad.

Ovšem nejen ten schovaný pod zemí či v jeskyni, pokud budeme svému vlastnímu gnómovi naslouchat, možná s jeho pomocí najdeme i poklad skrytý uvnitř nás.

Jejich symbolem je hieroglyf Býka, a pokud je chceme ovládnout, měli bychom nejen zdolat nějakou vysokou horu, ale také držet v ruce meč.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od 24.3.2023 1.6tis
Díky nádherné přírodě, kde přebývali mystičtí druidové, obklopuje celé Irsko skoro až pohádková aura. Najdete tu místa, kde se po vás přímo natahuje neviditelná ruka tisíců let staré historie. Ale jinde jako kdyby se po vás z mlhy sápalo i něco mnohem hrozivějšího… Vítejte na ostrově, kde legendy a realita splývají v jedno.   Hraběnka a mumie Irská
od 23.3.2023 2.4tis
Jedná se o již dávno zaniklý národ, přesto jeho příslušníci zůstali nejen v „knize knih“ – Bibli, ale i v křížovkách. Možná i vy jste se někdy v luštitelském zápalu potkali s otázkou: Filuta na osm písmen? Ano, je to filištín. Kde však byla původní domovina Filištínů, toť další otázka křížovkářskému slovníku neznámá. Nyní se pro Filištíny používá s
od 22.3.2023 2.3tis
Byla zakladatelkou Prahy mytická kněžna Libuše, jak tvrdí staré české pověsti? Nebo ji založila skupina záhadných asijských mnichů, jak má naznačovat jedna prastará legenda? A je možné, že ve stověžatém městě existuje jakási brána mezi světy? Vydejte se s ENIGMOU do neviditelné Prahy... V prastarých dobách, dávno před panováním kněžny Libuše, kter
od 21.3.2023 3.2tis
Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž vládne žena. Dnes ji známe jako Libuši. Kněžna nechce riskovat případnou vzpouru, vladykům proto vyjde vstříc a vdá se. Bere si Přemysla Oráče, s nímž zakládá nejstarší českou vládnoucí dynastii. Je možné, že ona ani její muž ale ve skutečnosti Češi vůbec nebyli? Ve tváři praotce Čecha se ne
od 20.3.2023 3.1tis
Z původního historického hlediska se jedná o hrad v německé spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Pevnost z počátku sedmnáctého století si však brzy po svém nástupu k moci oblíbili nacisté takovou měrou, že jejich působení na Wewelsburgu zcela překrylo přechozí epochy. To, co tehdy probíhalo v prostorách hradu, je stále zahaleno rouškou tajemství. [gallery ids="119752,119753,119754,119755"
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásce jsem se přece jen neubránila
skutecnepribehy.cz
Lásce jsem se přece jen neubránila
Vyrůstala jsem mezi kluky, a tak jsem byla sama tak trošku jako kluk. Případní nápadníci to se mnou neměli snadné. Mít sourozence je velká radost. I když přiznávám, že vyrůstat se dvěma staršími bratry bylo někdy náročné. Maminka zemřela, když mi bylo sedm let, a od té doby jsem byla jedinou ženskou silou v naší domácnosti. Tatínek na nás
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené po
Kdo je matkou Mádlova syna?
nasehvezdy.cz
Kdo je matkou Mádlova syna?
Herec Jiří Mádl (36) si své soukromí střeží jako oko v hlavě. Když se tedy objevila zpráva o tom, že se mu přednedávnem narodil syn František, pro mnohé to bylo překvapení. Ačkoli herec potvrdil, že
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
epochaplus.cz
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.  
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz
Nanotechnologie znali už staří Římané
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
epochaplus.cz
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní.
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz
Léčitelky s hebkým kožíškem
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel