16. ledna 1838: V Londýně se rozhořela panika nad tajemným fantomem s přezdívkou Skákající Jack.
Domů     Zázraky
Kdo zatnul sekeru do zvonice?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.6.2021
6.1tis
Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy?
603
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V obci Bílý Újezd, na spojnici mezi Dobruškou a Rychnovem nad Kněžnou, můžete vidět zvonici, do jejíž šindelové střechy je zatnuta sekera. Jak se nástroj do takové výšky dostal, kdo ho tam zanechal?

Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy? Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu. Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou. Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.  „Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Základy zvonice v Bílém Újezdu sahají až do 12. století. Byla postavena u prastaré obchodní solné stezky. Jistě byla pro pocestné vítaným orientačním bodem v krajině v časech bez satelitních navigací. Když se zeptáte místních, od jakého data mají na zvonici zatnutou sekeru, odpoví:

Od nepaměti. Maximálně si nějaký pamětník vzpomene, že v 70. letech 20. století prošla tato raritní ozdoba renovací a připomene, že sekerka není „zatnuta“, ale pěkně moderně ke střeše připojena šrouby.

Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu.

Varování lapkům

Co má sekera na zvonici signalizovat? O tom existuje řada legend. Jedna z nich říká, že to bylo varování proti lapkům v okolí. Středověké právo s tresty „na podmínku“ příliš nepočítalo, spíše se dal za vážnější provinění očekávat hrdelní trest. Může tak jít o symbol trestu a katovského řemesla.

Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou.

Tesařské legendy

Méně krvelačné legenda spojuje zatnutou sekeru s tesařem, který na zvonici pracoval. Legenda má ovšem dvě varianty: s dobrým a špatným koncem. Jakou variantu byste chtěli číst jako první? Tu s dobrým koncem?

Dobrá. Poslyšte legendu o tesaři Josefu Veverkovi. Jeho jméno bylo tak trochu „nomen omen“, prý opravdu šplhal po střechách s obratností veverky. Při práci na zvonici v Bílém Újezdu ale uklouzl. Před neodvratným pádem do hloubky s dozajista fatálními následky se uchránil tak, že sekeru zatnul do šindele s obratností alpinisty pracujícího s cepínem na ledové stěně.

Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.

Držel se topůrka tak dlouho, dokud dobří sousedé u stěny zvonice nepřistavili vůz naplněný senem. Do takového bezpečného doskočiště se již panu Veverkovi padat chtělo. Konec dobrý, všechno dobré. A teď tu smutnou variantu legendy.

Týká se tesaře jmenovaného jako Adam. Také on uklouzl, také on stihl ještě rychle zatnout sekeru do šindele… Bohužel, topůrka se neudržel. Následoval tragický pád.

„Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Na sekeru nedáváme!

Když prozkoumáte okolí zvonice v Bílém Újezdu, napadne vás ještě jedna legenda o smyslu sekery zatnuté do šindele vysoko nad vaší hlavou. V blízkosti zvonice se totiž nachází restaurace U Sekerky. I v těch maximálně turbulentních historických dobách v Čechách platilo:

Do hospody bez peněz nelez! Nástroj zatnutý ve střeše zvonice tím říká jasně: V Bílém Újezdu na sekeru nedáváme!

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.1.2022 2.4tis
Mezi mnoha páry dvojčat prý existuje i cosi ne nepodobného telepatii. Dokáží prý vzájemně vycítit pocity druhého dvojčete a vnímají i jeho fyzickou bolest. Toto nadpřirozené spojení prý v roce 2009 zachránilo život mladé dívce.     Fenomén jakéhosi zvláštního propojení dvojčat je znám už několik desetiletí a částečně jej potvrzují i vědecké experimenty. Například […]
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022 2.8tis
Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?     Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. […]
od Eva Soukupová 3.1.2022 3.0tis
Bizarní deště, při nichž z nebe padají neobvyklé předměty či dokonce živá zvířata, lidstvo provázejí snad od počátku věků. Jeden takový déšť se objevil minulou středu v americké Texarkaně, kde na šokované obyvatele pršely ryby. Obyvatelé městečka na hranici amerických států Texas a Arkansas nevěřili vlastním očím, když z nebe minulý týden začaly padat malé […]
od Mirek Brát 2.1.2022 2.7tis
Připomínkou zjevení Panny Marie u vesnice Kotouň v Plzeňském kraji je malá lesní kaplička postavená v roce 1929. Blízko ní se nachází i pramen léčivé vody. Zatímco mariánský zázrak se propadá stále více do pomyslné řeky času a zapomnění, studánka se těší neutuchající popularitě. Její voda prý zklidňuje srdeční tep a přináší lidskému organizmu celkovou vitalitu.   […]
od Adriana Vojtíšková 30.12.2021 2.5tis
Francouzsky La Brèche de Roland, česky Rolandova brána, je otvor ve skále v Pyrenejích na hranici Francie a Španělska. Podle legendy nevznikl přírodní cestou…     Proláklina široká 40 metrů a vysoká 100 metrů má být pozůstatkem po Durandalu, meči rytíře Rolanda (8. stol.). Podle legendy nejudatnější bojovník z družiny Karla Velikého (742–814) rozetnul skalisko […]