Domů     Zázraky
Kdo zatnul sekeru do zvonice?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.6.2021
6.1tis
Kdo zatnul sekeru do zvonice?
Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy?
603
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V obci Bílý Újezd, na spojnici mezi Dobruškou a Rychnovem nad Kněžnou, můžete vidět zvonici, do jejíž šindelové střechy je zatnuta sekera. Jak se nástroj do takové výšky dostal, kdo ho tam zanechal?

Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy? Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu. Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou. Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.  „Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Základy zvonice v Bílém Újezdu sahají až do 12. století. Byla postavena u prastaré obchodní solné stezky. Jistě byla pro pocestné vítaným orientačním bodem v krajině v časech bez satelitních navigací. Když se zeptáte místních, od jakého data mají na zvonici zatnutou sekeru, odpoví:

Od nepaměti. Maximálně si nějaký pamětník vzpomene, že v 70. letech 20. století prošla tato raritní ozdoba renovací a připomene, že sekerka není „zatnuta“, ale pěkně moderně ke střeše připojena šrouby.

Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu.

Varování lapkům

Co má sekera na zvonici signalizovat? O tom existuje řada legend. Jedna z nich říká, že to bylo varování proti lapkům v okolí. Středověké právo s tresty „na podmínku“ příliš nepočítalo, spíše se dal za vážnější provinění očekávat hrdelní trest. Může tak jít o symbol trestu a katovského řemesla.

Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou.

Tesařské legendy

Méně krvelačné legenda spojuje zatnutou sekeru s tesařem, který na zvonici pracoval. Legenda má ovšem dvě varianty: s dobrým a špatným koncem. Jakou variantu byste chtěli číst jako první? Tu s dobrým koncem?

Dobrá. Poslyšte legendu o tesaři Josefu Veverkovi. Jeho jméno bylo tak trochu „nomen omen“, prý opravdu šplhal po střechách s obratností veverky. Při práci na zvonici v Bílém Újezdu ale uklouzl. Před neodvratným pádem do hloubky s dozajista fatálními následky se uchránil tak, že sekeru zatnul do šindele s obratností alpinisty pracujícího s cepínem na ledové stěně.

Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.

Držel se topůrka tak dlouho, dokud dobří sousedé u stěny zvonice nepřistavili vůz naplněný senem. Do takového bezpečného doskočiště se již panu Veverkovi padat chtělo. Konec dobrý, všechno dobré. A teď tu smutnou variantu legendy.

Týká se tesaře jmenovaného jako Adam. Také on uklouzl, také on stihl ještě rychle zatnout sekeru do šindele… Bohužel, topůrka se neudržel. Následoval tragický pád.

„Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Na sekeru nedáváme!

Když prozkoumáte okolí zvonice v Bílém Újezdu, napadne vás ještě jedna legenda o smyslu sekery zatnuté do šindele vysoko nad vaší hlavou. V blízkosti zvonice se totiž nachází restaurace U Sekerky. I v těch maximálně turbulentních historických dobách v Čechách platilo:

Do hospody bez peněz nelez! Nástroj zatnutý ve střeše zvonice tím říká jasně: V Bílém Újezdu na sekeru nedáváme!

reklama
Související články
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.2tis
Poutní místa, léčivé studánky, praslovanská hradiště, posvátné stromy a svatyně.  Tam všude se můžete dočkat nevysvětlitelných událostí, zázračných vyléčení a tajemných zjevení. Svatá Hora Příbram Soška pomáhá a zázračně léčí Podle pověsti nechal kapličku postavit jistý rytíř jako dík Panně Marii za vyslyšené prosby, když jej přepadli loupežníci. Sláva původně skromné kapličky ze 13. století zazářila po jedné […]
od Adriana Vojtíšková 14.10.2021 5.4tis
Jedním z nejnovějších rostlinných objevů ze srdce Amazonie jsou bobule palmy acai. Tmavé plody připomínající borůvky obsahují mimořádné množství antioxidantů, látek přirozeně zpomalujících stárnutí organismu.     Bobule navíc mají ještě vysoký obsah vápníku, který je třeba ve srovnání s podílem tohoto prvku v mléce asi dvojnásobný. Neuvěřitelných 40 % plodu pak tvoří vláknina. Jde tedy o nutriční […]
od Adriana Vojtíšková 13.10.2021 4.2tis
Amazonská rostlinka chanca piedra je nejčastěji využívána jako silnější a v širším spektru účinnější obdoba urologického čaje. Její účinky jsou takřka zázračné…     Chanca piedra znamená v překladu lomikámen. Ale pozor, v češtině už toto pojmenování máme pro rod Saxifraga, kdežto chanca piedra, která v Evropě neroste, nese název smuteň. Nálev z chanca piedry […]
od Eva Soukupová 13.10.2021 4.3tis
Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále. Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.3tis
Na divokých Havajských ostrovech plných přírodní krásy, která však ve své syrové podobě umí být smrtelně nebezpečná, má bohyně sopek Pele v mytologii neodmyslitelné místo. Avšak stejně jako platí, že probuzený vulkán často zapříčiní tragédii, také činy bohyně svírané žárlivostí mohou vést k neštěstí. Verzí příběhu o Pele existuje povícero. Podle jednoho z nich byla […]