3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Kdo zatnul sekeru do zvonice?
Kdo zatnul sekeru do zvonice?
od 23.6.2021
6.1tis
Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy?
603
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V obci Bílý Újezd, na spojnici mezi Dobruškou a Rychnovem nad Kněžnou, můžete vidět zvonici, do jejíž šindelové střechy je zatnuta sekera. Jak se nástroj do takové výšky dostal, kdo ho tam zanechal?

Sekera zatnutá v šindeli. Kdo, proč a kdy? Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu. Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou. Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže. „Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Základy zvonice v Bílém Újezdu sahají až do 12. století. Byla postavena u prastaré obchodní solné stezky. Jistě byla pro pocestné vítaným orientačním bodem v krajině v časech bez satelitních navigací.

Když se zeptáte místních, od jakého data mají na zvonici zatnutou sekeru, odpoví: Od nepaměti.

Maximálně si nějaký pamětník vzpomene, že v 70. letech 20. století prošla tato raritní ozdoba renovací a připomene, že sekerka není „zatnuta“, ale pěkně moderně ke střeše připojena šrouby.

Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu.
Gotická zvonice má zajímavou šindelovou střechu.

Varování lapkům

Co má sekera na zvonici signalizovat? O tom existuje řada legend. Jedna z nich říká, že to bylo varování proti lapkům v okolí. Středověké právo s tresty „na podmínku“ příliš nepočítalo, spíše se dal za vážnější provinění očekávat hrdelní trest. Může tak jít o symbol trestu a katovského řemesla.

Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou.
Datace na fasádě zvonice říká, že stojíme opravdu před starobylou sakrální stavbou.

Tesařské legendy

Méně krvelačné legenda spojuje zatnutou sekeru s tesařem, který na zvonici pracoval. Legenda má ovšem dvě varianty: s dobrým a špatným koncem. Jakou variantu byste chtěli číst jako první? Tu s dobrým koncem? Dobrá. Poslyšte legendu o tesaři Josefu Veverkovi.

reklama

Jeho jméno bylo tak trochu „nomen omen“, prý opravdu šplhal po střechách s obratností veverky. Při práci na zvonici v Bílém Újezdu ale uklouzl.

Před neodvratným pádem do hloubky s dozajista fatálními následky se uchránil tak, že sekeru zatnul do šindele s obratností alpinisty pracujícího s cepínem na ledové stěně.

Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.
Sekerka je zatnuta ve vrcholových partiích zvoniční věže.

Držel se topůrka tak dlouho, dokud dobří sousedé u stěny zvonice nepřistavili vůz naplněný senem. Do takového bezpečného doskočiště se již panu Veverkovi padat chtělo. Konec dobrý, všechno dobré. A teď tu smutnou variantu legendy.

reklama

Týká se tesaře jmenovaného jako Adam. Také on uklouzl, také on stihl ještě rychle zatnout sekeru do šindele… Bohužel, topůrka se neudržel. Následoval tragický pád.

„Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…
„Na sekeru“ v Bílém Újezdu nedáváme! I tak by to mohlo být…

Na sekeru nedáváme!

Když prozkoumáte okolí zvonice v Bílém Újezdu, napadne vás ještě jedna legenda o smyslu sekery zatnuté do šindele vysoko nad vaší hlavou. V blízkosti zvonice se totiž nachází restaurace U Sekerky.

reklama

I v těch maximálně turbulentních historických dobách v Čechách platilo: Do hospody bez peněz nelez! Nástroj zatnutý ve střeše zvonice tím říká jasně: V Bílém Újezdu na sekeru nedáváme!

Foto: autor
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.6tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří