26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Kdo zavraždil známého právníka z doby Divokého západu?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 28.8.2022
2.8tis
Fountain a jeho syn zmizeli cestou domů poblíž White Sands v Novém Mexiku. Našly se jen dvě krvavé stopy a osobní věci. FOTO: davebluedevil, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
293
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V dobách takzvaného Divokého západu nebyly vraždy ničím neobvyklým. Pachatele se obvykle podařilo najít a ztrestat, v případu vraždy známého vojenského velitele a později právníka Alberta Jenningse Fountaina však dodnes nejsou známy všechny okolnosti.

Fountain si však nadělal mnoho nepřátel, kteří ho mohli chtít zabít. Ale kdo byl ten, kdo zmáčkl spoušť a zastřelil při tom i jeho osmiletého syna?

Fountain a jeho syn zmizeli cestou domů poblíž White Sands v Novém Mexiku. Našly se jen dvě krvavé stopy a osobní věci. FOTO: davebluedevil, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons Fountain byl řízní zastánce demokratů v republikánsky smýšlejícím texaském senátu měl řadu odpůrcu. FOTO: Another Believer, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons Fountain v době, kdy byl kapitánem unijní armády. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Z VOJENSKÉHO VELITELE NA VÝBORNÉHO PRÁVNÍKA A POLITIKA

Narodil se v roce 1838 ve státě New York námořnímu kapitánovi Solomonu Jenningsovi a Catherine de la Fontaine Jenningsové. Po cestách po světě jako učitel se usadil v Kalifornii, kde pracoval v novinách a následně studoval práva v San Francisku.

Ačkoli důvody nejsou známy, právě v této době začal vystupovat pod jménem Albert Jennings Fountain, což byla poangličtěná verze příjmení jeho matky. V srpnu 1861 se přihlásil do armády Unie a byl jmenován důstojníkem Účastnil se dobývání konfederačního území Arizony.

Ještě během služby v armádě se oženil s Marianou Perezovou a nakonec spolu měli devět dětí. Do konce občanské války to dotáhl na kapitána. Poté se s rodinou usadil v El Pasu, kde začal pracovat pro Komisi pro majetek Spojených států, která zabavovala bývalý konfederační majetek. Později pracoval jako celník, byl jmenován soudcem a výběrčím daní.

Fountain v době, kdy byl kapitánem unijní armády. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nebylo tedy překvapivé, že usiloval o politiku. V roce 1869 získal křeslo v texaském senátu. Fountainovy radikální republikánské názory však pobouřily mnoho texaských demokratů. Během solné války v El Pasu se 7.

prosince 1870 dostal do přestřelky s mužem jménem B. Frank Williams, byl třikrát postřelen, ale přežil a Williamse zabil.

KDO BYL VRAHEM?

V roce 1885 se Fountain přestěhoval do Las Cruces a začal stíhat federální podvody s pozemky. V roce 1888 byl zvolen do zákonodárného sboru Nového Mexika a nakonec se stal předsedou sněmovny. Poté se stal zvláštním prokurátorem pro dobytkářské spolky a v roce 1894 odsoudil 20 mužů za krádeže dobytka.

Jeho role politika a advokáta mu však přinesla řadu nepřátel. A nakonec také, pravděpodobně, jeho pád.

Fountain byl řízný zastánce republikánů a v texaském senátu měl řadu odpůrcu. FOTO: Another Believer, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

1. února 1896, poté co se Fountain zúčastnil soudního termínu v okrese Lincoln v Novém Mexiku, zmizel se svým osmiletým synem Henrym poblíž White Sands. Nalezeny po nich byly jen některé osobní věci a Fountainova puška.

Po vyšetřování se dospělo k závěru, že ho zabil známý pistolník a rančer z Nového Mexika Oliver M. Lee spolu se svými dvěma zaměstnanci jménem Jim Gililland a William „Billy“ McNew, ale přímé důkzay nebyly.

Nakonec byli všichni tři za zločin souzeni, ale byli zproštěni viny a případ zůstal otevřený. Těla se nikdy nenašla.

Někteří historici se také domnívají, že při vyšetřování Fountainovy vraždy byl zabit slavný šerif Pat Garrett, který se možná blížil odpovědi na otázku, kdo je vrahem. To už se zřejmě nikdy nedozvíme.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 769
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]