reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Když neplatí gravitace: Svět možná skrývá místa, kde nefungují přírodní zákony
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 7.1.2021
4.4tis
Je možné, aby někde neplatily gravitační zákony? Foto: xcapefun.com
54
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Na světě je známo několik míst, kde se události všedního dne vzpírají těm nejběžnějším přírodním zákonům. Zdá se, jako by tady byla porušená gravitace. Jedná se o kopce, kde vylitá voda teče vzhůru a kde na kole nemusíte při stoupání šlapat. Co je odpovědí na záhadu takzvaných magnetických kopců?

Je možné, aby někde neplatily gravitační zákony? Foto: xcapefun.com Město Rocco di Papa. Foto: wikiloc.com Co tají město Rocca di Papa? Foto: novasol.cz
Město Rocco di Papa. Foto: wikiloc.com

Vypadá to, že v italském městečku Rocca di Papa, 25 kilometrů jižně od Říma, zřejmě neplatí přírodní zákony. Vyskytuje se zde totiž nevysvětlitelný jev, kdy se předměty, včetně aut či autobusů, bez jakéhokoliv pohonu záhadně pohybují do kopce místo z kopce.

Dokonce i voda tady prý teče nahoru! „Autobus na trase z Neapole do Florencie se najednou zastavil na onom úseku Via dei Laghi, o kterém jsme již slyšeli, že prý tam voda teče do kopce. Řidič zastavil na úpatí pahorku a zařadil neutrál.

Nejprve se autobus s více než třiceti cestujícími pomalu rozjížděl, pak postupně zvyšoval rychlost a jel vzhůru,“ popisuje svou osobní zkušenost s Rocca di Papa jistý německý kněz v knize Největší záhady světa od německého spisovatele Herberta Genzmera (*1952).

Jeho slova potvrzuje také inženýr, který spolu s ním autobusem cestoval. Oba vylučují jakékoliv úmyslné triky. Zážitky těchto mužů ale sdílejí i další stovky lidí, kteří pocítili záhadu Rocca di Papa na vlastní kůži.

Neexistuje přitom žádný racionální důvod, proč by se v městečku měly přírodní síly chovat naprosto opačně, než je tomu jinde ve světě. Stojí za záhadou nějaký neodhalený přírodní jev?

Co tají město Rocca di Papa? Foto: novasol.cz

MÁ V MYSTÉRIU PRSTY OPTICKÝ KLAM?

Nutno podotknout, že inkriminovaný kopec v Rocca di Papa není žádnou horou, spíše by se dal označit za stoupající silnici. I tak by zde ale měla gravitace pracovat. Jak tedy vysvětlit její náhlou poruchu?

„Mohlo by se jednat o optický klam nebo o skutečnost, že jsme opravdu narazili na nevysvětlitelný jev v rámci gravitace,“ říká německý geolog Dr. Johannes Fiebag (1956-1999). Teorie s optickým klamem se jeví jako nejpravděpodobnější racionální vysvětlení.

Je možné, že tajemná Via dei Laghi se ve skutečnosti svažuje dolů, ale lidé ji vinou nějaké zvláštní šalby vyvolané krajinou bez záchytného bodu vnímají jako stoupající? Ačkoliv se zdá neuvěřitelné, že bychom něco takového mohli přehlédnout, je to jedna z variant.

Z výsledků měření v Rocca di Papa ale nejsou odborníci moudřejší. S něčím podobným jako v Rocca di Papa se setkáváme také u kopce nedaleko posvátné filipínské hory Mount Makiling jižně od Manily. Auta i kola zde jezdí vzhůru, jako by je něco přitahovalo k vrcholu hory.

O magnetismus, který by se nabízel jako první vysvětlení, se však nejedná. Přitahovány jsou totiž i nekovové předměty jako třeba plastové láhve. Jaká síla tady nutí předměty překonávat gravitaci? Nebo jde opravdu jen o optický jev a my se chytli do jedné z bláznivých léček přírody?

Jitka Krulcová

Foto: xcapefun.com, wikiloc.com, novasol.cz
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]