Snad každý by souhlasil s tvrzením, že lidské smysly jsou tak trochu zázrakem. Podle mnoha lidí nám ale nejen umožňují cítit nejrůznější vjemy a podněty a prožívat je, ale taktéž mohou být klíčem k léčbě nemocí, negativních stavů a zranění.
Skutečně nám s nejrůznějšími problémy dokáže pomoci náš sluch?
Léčba hudbou je jednou z terapií, jejíž stáří nás možná překvapí.
Už v Bibli najdeme pasáž o tom, jak známý hrdina David léčí nádhernou hrou na harfu hluboké deprese izraelského krále Saula. V 19. století je sice vědci muzikoterapie zavržena jako šarlatánství, později se ale začíná spekulovat o tom, že hudba může mít pozitivní vliv třeba na krevní oběh, motoriku a samozřejmě i na psychický stav.
Vzniká řada proudů, které se muzikoterapii věnují a přisuzují jí až zázračné účinky. Například škola muzikoterarpie švédského badatele Alekse Pontvika, která dodnes využívá vážné hudby k řešení psychických a na ně navázaných fyzických obtíží.
Dnes už léčba hudbou není jen výsadou alternativců, ale uznává ji i řada lékařů. Ostatně stačí se podívat na neuvěřitelný případ jednoho australského chlapce. Opravdu mu hudba zachránila život?
Zahnal nemoc tvrdou muzikou?
„Nebude nikdy chodit ani mluvit,“ vysvětlují lékaři zdrceným rodičům poté, co jejich syn Adrian Piza utrpěl masivní krvácení do mozku. Jenže rodina se nevzdá.
Po několika operacích začínají u chlapce, trpícího vzácnou chorobou, s muzikoterapií. Terapeutka nejprve chlapci hraje a zpívá, později mu sama dává nástroje, na které se Adrian postupně učí hrát.
Nejlépe mu je u tvrdé muziky, která se nakonec také stává tím, co jeho nemoc zažene. Dnes je Adrianovi 12 let a chce se i nadále věnovat hudbě.
Lékaři i rodina považují jeho uzdravení za zázrak a mnozí za důkaz, že účinky hudby mohou být mnohem větší, než vůbec tušíme. Podobných případů, jako je ten Adrianův, najdeme po celém světě daleko víc. Je snad v hudbě skutečně klíč k lidskému zdraví?
Pomáhají i některé tóny
Ovšem nemusí jít vždy o hudbu.
Mnozí léčitelé i psychologové využívají při terapiích i přírodních zvuků, jako je šelest stromů, vrnění kočky, praskání ohně nebo hučení moře.„Jsou důležitými prostředky při mentálních a energetických terapiích, relaxacích a meditacích,“ vysvětluje česká wellness konzultantka a autorka Hana Cathala, podle které existují i další odnože léčbou s pomocí zvukových vjemů.
Třeba terapie slov, která pracuje s emocemi, jež jednotlivá slova a jejich zvuk může vyvolávat. Někteří léčitelé se pak zaměřují také na tóny.
Jejich zpívání a poslouchání prý oslovuje jednotlivé čakry v těle, rozechvívá vibracemi různé oblasti, stimuluje a očišťuje je. Opravdu to působí pozitivně i na fungování mozku?