Skip to content

Kenneth Arnold a jeho devět podivných létajících talířů

Záhada létajících „blíže neidentifikovaných těles“, známých dnes pod zkratkou UFO, je poměrně stará. Více než před 70 léty americký pilot Kenneth Arnold vzlétl, aby pátrat po pohřešovaném vojenském letadle.

Majitel firmy na hasicí přístroje chtěl zkusit štěstí, neboť ho lákala vypsaná odměna za nalezení, ve výši 5 000 dolarů.

Odstartoval 24. června 1947 z Chehalisu ve státě Washington. Na jasné obloze podle svého hlášení náhle spatřil devět podivných letících objektů. Jejich pohyb popsal jako „talířky, které hodíte přes vodní hladinu.

“ Bylo to v blízkosti hory Mount Rainier a Arnold prolétával asi ve výšce 3000 metrů. Devět zářících objektů sledoval zhruba asi tři a půl minuty, než mu velkou rychlostí zmizely. Jejich rychlost odhadoval přibližně na tisíc sedm set kilometrů.

BUMERANGY S KABINOU UPROSTŘED

A tak nějak vznikl novodobý kult UFO a výraz „létající talíře“. On sám je charakterizoval spíše jako srpy či bumerangy s jakousi kabinou uprostřed. Výrazem „talíř“ spíše popisoval způsob jejich pohybu.

Zpráva se hned stala senzací a tisk hned uplatnil jednoznačné označení „létající talíř“ pro tento fenomén.

Samozřejmě to vyvolalo i velikou pozornost věnovanou obloze. Ještě téhož roku, podle leteckého personálu společnosti United Airlines, prý bylo opět spatřeno devět podobných objektů ve státě Idaho.

Kenneth Arnold
REAKCE INSTITUCÍ NA UFO

Na tato hlášení zareagovaly také příslušné instituce. Svědectvím se začala zabývat jak zpravodajská služba vojenského letectva, tak i FBI. Sice připustily, že na těchto úkazech něco mohlo být, ale závěrem je označila za přelud.

Tím to ale neskončilo. Na další a další hlášení o neobvyklých nebeských tělesech vzniklo několik programů, z nichž nejznámější byl Project Blue Book neboli Projekt Modrá kniha. Jeho první ředitel Edward J. Ruppelt v roce 1952 použil prvně výraz Unidentified Flying Objects, neboli zkratku UFO.

V letech 1952–1970 již bylo evidováno 12 618 možných výskytů UFO. Poté byla operace zastavena s tím, že případy nebylo možno konkrétně dokázat a vysvětlit.

POZOROVÁNÍ V EVROPĚ

Nebyla to jen Amerika, ale také některé evropské země měly k dispozici řadu hlášení, i když se jim tehdy neříkalo UFO. Například Francie zaznamenala první výskyt takových nebeských těles již v roce 1937 a stále udržuje státní úřad pro jejich výzkum.

Ten také dostává v průměru až dvě zprávy denně.

Kresba z Knutsfordu

Rovněž například ministerstvo obrany v Anglii eviduje z let 1994 až 2000 na šesti tisících stranách zprávy o UFO, které hodlá postupně uvolňovat. Vždyť podle svědectví již i britský premiér Winston Churchill již v průběhu druhé světové války reagoval na neznámé nebeské těleso a nařídil utajení setkání bombardéru královského letectva s tímto objektem.

Důvodem byly obavy z možné masové paniky mezi obyvatelstvem, již tak dost sužovaným raketovými nálety z Německa.

Mohou poznatky o UFO ovlivnit vývoj letadel?

Ač z nepřeberné řady případů lze některé z objektivních příčin vyloučit, je tu ještě jedna zajímavá skutečnost. Jde o to, jak poznatky o UFO mohly případně ovlivňovat i vývoj letecké techniky. Vždyť koncem druhé světové války se údajně i německé vojenské letectvo inspirovalo „létajícími talíři.“ Podle některých informací je mělo německé letectvo zkoušet také v Praze v Letňanech, ale i v některých výzkumných centrech v Německu.

Nemusí jít jen o létající talíře. Může jít také o jiné tvary UFO, ze kterého si lze brát svůj vzor současný vývoj typů letadel. Ať již jde například o jeden z obrázků, zachycující UFO v Anglii nad Knutsfordem v hrabství Cheshire, nebo i jiná svědectví.

UFO nad Moskvou
KRESBA Z KNUTSFORDU

Sem spadá i případ UFO nad Kremlem v Moskvě v prosinci 2009.

Stalo se tak ve stejný den, kdy část Norska osvítila záře, kterou později odborníci vysvětlovali jako neúspěšný test ruské rakety Bulava. UFO se mělo nad Kremlem objevit jak ve dne, tak i v noci. Mohlo jej vidět řada svědků a byl i zachycen na snímku.

UFO NAD MOSKVOU

A tak je proto zajímavé, jak současný trend vývoje nejmodernějších letadel se začíná přibližovat tvaru trojúhelníku. Dokumentuje to řada studií či zveřejněných snímků prototypů. Naskýtá se tak otázka, zda také mimozemšťané inovovali UFO.

A v tom případě také mi pozemšťané se nezačali přizpůsobovat novým trendům?

TVARY NOVÝCH STROJŮ

Pokud jde o dosavadní, často ještě stále utajované případy UFO, lze očekávat, že širší veřejnost se s nimi, nebo alespoň s částí z nich, časem přece jen seznámí. A pokud se objeví nové případy výskytu UFO, je možné jen doufat, že současné technické prostředky a možnosti nám přinesou jasnější poznatky a vysvětlení, co se za záhadou UFO až dosud skrývá.

Foto: Wikimedia commons, pinterest, dailymail
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...