Skip to content

Kenneth Arnold a jeho devět podivných létajících talířů

Záhada létajících „blíže neidentifikovaných těles“, známých dnes pod zkratkou UFO, je poměrně stará. Více než před 70 léty americký pilot Kenneth Arnold vzlétl, aby pátrat po pohřešovaném vojenském letadle.

Majitel firmy na hasicí přístroje chtěl zkusit štěstí, neboť ho lákala vypsaná odměna za nalezení, ve výši 5 000 dolarů.

Odstartoval 24. června 1947 z Chehalisu ve státě Washington. Na jasné obloze podle svého hlášení náhle spatřil devět podivných letících objektů. Jejich pohyb popsal jako „talířky, které hodíte přes vodní hladinu.

“ Bylo to v blízkosti hory Mount Rainier a Arnold prolétával asi ve výšce 3000 metrů. Devět zářících objektů sledoval zhruba asi tři a půl minuty, než mu velkou rychlostí zmizely. Jejich rychlost odhadoval přibližně na tisíc sedm set kilometrů.

BUMERANGY S KABINOU UPROSTŘED

A tak nějak vznikl novodobý kult UFO a výraz „létající talíře“. On sám je charakterizoval spíše jako srpy či bumerangy s jakousi kabinou uprostřed. Výrazem „talíř“ spíše popisoval způsob jejich pohybu.

Zpráva se hned stala senzací a tisk hned uplatnil jednoznačné označení „létající talíř“ pro tento fenomén.

Samozřejmě to vyvolalo i velikou pozornost věnovanou obloze. Ještě téhož roku, podle leteckého personálu společnosti United Airlines, prý bylo opět spatřeno devět podobných objektů ve státě Idaho.

Kenneth Arnold
REAKCE INSTITUCÍ NA UFO

Na tato hlášení zareagovaly také příslušné instituce. Svědectvím se začala zabývat jak zpravodajská služba vojenského letectva, tak i FBI. Sice připustily, že na těchto úkazech něco mohlo být, ale závěrem je označila za přelud.

Tím to ale neskončilo. Na další a další hlášení o neobvyklých nebeských tělesech vzniklo několik programů, z nichž nejznámější byl Project Blue Book neboli Projekt Modrá kniha. Jeho první ředitel Edward J. Ruppelt v roce 1952 použil prvně výraz Unidentified Flying Objects, neboli zkratku UFO.

V letech 1952–1970 již bylo evidováno 12 618 možných výskytů UFO. Poté byla operace zastavena s tím, že případy nebylo možno konkrétně dokázat a vysvětlit.

POZOROVÁNÍ V EVROPĚ

Nebyla to jen Amerika, ale také některé evropské země měly k dispozici řadu hlášení, i když se jim tehdy neříkalo UFO. Například Francie zaznamenala první výskyt takových nebeských těles již v roce 1937 a stále udržuje státní úřad pro jejich výzkum.

Ten také dostává v průměru až dvě zprávy denně.

Kresba z Knutsfordu

Rovněž například ministerstvo obrany v Anglii eviduje z let 1994 až 2000 na šesti tisících stranách zprávy o UFO, které hodlá postupně uvolňovat. Vždyť podle svědectví již i britský premiér Winston Churchill již v průběhu druhé světové války reagoval na neznámé nebeské těleso a nařídil utajení setkání bombardéru královského letectva s tímto objektem.

Důvodem byly obavy z možné masové paniky mezi obyvatelstvem, již tak dost sužovaným raketovými nálety z Německa.

Mohou poznatky o UFO ovlivnit vývoj letadel?

Ač z nepřeberné řady případů lze některé z objektivních příčin vyloučit, je tu ještě jedna zajímavá skutečnost. Jde o to, jak poznatky o UFO mohly případně ovlivňovat i vývoj letecké techniky. Vždyť koncem druhé světové války se údajně i německé vojenské letectvo inspirovalo „létajícími talíři.“ Podle některých informací je mělo německé letectvo zkoušet také v Praze v Letňanech, ale i v některých výzkumných centrech v Německu.

Nemusí jít jen o létající talíře. Může jít také o jiné tvary UFO, ze kterého si lze brát svůj vzor současný vývoj typů letadel. Ať již jde například o jeden z obrázků, zachycující UFO v Anglii nad Knutsfordem v hrabství Cheshire, nebo i jiná svědectví.

UFO nad Moskvou
KRESBA Z KNUTSFORDU

Sem spadá i případ UFO nad Kremlem v Moskvě v prosinci 2009.

Stalo se tak ve stejný den, kdy část Norska osvítila záře, kterou později odborníci vysvětlovali jako neúspěšný test ruské rakety Bulava. UFO se mělo nad Kremlem objevit jak ve dne, tak i v noci. Mohlo jej vidět řada svědků a byl i zachycen na snímku.

UFO NAD MOSKVOU

A tak je proto zajímavé, jak současný trend vývoje nejmodernějších letadel se začíná přibližovat tvaru trojúhelníku. Dokumentuje to řada studií či zveřejněných snímků prototypů. Naskýtá se tak otázka, zda také mimozemšťané inovovali UFO.

A v tom případě také mi pozemšťané se nezačali přizpůsobovat novým trendům?

TVARY NOVÝCH STROJŮ

Pokud jde o dosavadní, často ještě stále utajované případy UFO, lze očekávat, že širší veřejnost se s nimi, nebo alespoň s částí z nich, časem přece jen seznámí. A pokud se objeví nové případy výskytu UFO, je možné jen doufat, že současné technické prostředky a možnosti nám přinesou jasnější poznatky a vysvětlení, co se za záhadou UFO až dosud skrývá.

Foto: Wikimedia commons, pinterest, dailymail
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vladimír Kratina – Dětství strávil ve vlaku
nasehvezdy.cz

Vladimír Kratina –...

K divadlu se dal kvůli lásce k ženě, ale...
Dobré rady do kuchyně
epochalnisvet.cz

Dobré rady do kuchyně

Víte, jak připravit nutrii či pilaf, nebo...
Dezinfekce interiéru: Software policejních Fordů promění auto v saunu
21stoleti.cz

Dezinfekce interiéru: Software...

Po speciálních policejních helmách...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...
Vůní infuzovaný inkoust na pokožu
iluxus.cz

Vůní infuzovaný inkoust na...

Jednadvacátého března loňského roku...
Výbuch sopky St. Helens: Nejlépe zdokumentovaná erupce!
epochaplus.cz

Výbuch sopky St. Helens:...

Za touhu pořídit ty nejúžasnější...
3 zámky, které byste měli navštívit na Ústecku
epochanacestach.cz

3 zámky, které byste měli...

Ústí nad Labem...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
České zoo se otevírají!
nasehvezdy.cz

České zoo se otevírají!

V našich zoologických zahradách se konečně otevřely i...
Agresivní opice ukradly v Indii vzorky krve s koronavirem
21stoleti.cz

Agresivní opice ukradly v...

Zní to jako začátek katastrofického filmu,...
Malá, ale naše: Petřínská rozhledna
epochanacestach.cz

Malá, ale naše: Petřínská...

Světovou výstavu v Paříži...
Odkdy si mažeme máslo na chleba? Účelem bylo zastavit mor!
epochaplus.cz

Odkdy si mažeme máslo na...

Chlebu s máslem to spolu dokonale ladí a...