8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Záhadné postavy na kostele v Klášterci nad Orlicí
Záhadné postavy na kostele v Klášterci nad Orlicí
od 1.3.2020
4.5tis
Pohled na kostel
547
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

V podhůří Orlických hor se nachází obec Klášterec nad Orlicí. V písemné podobě je zaznamenána ve 13. století jako osada Orlík, či Orlitz. Původně zde skutečně stával klášter s kostelem poskytující útulek na obchodní cestě do Polska.

Klášter zmizel někdy v období husitských válek, ale na jeho místě byl postaven nový kostel. Byl zasvěcen Nejsvětější Trojici.

Pohled na kostel Detail kresby jedné z postav Detail kamenné hlavy

Při opravách a rekonstrukci byl nalezen na oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí nápis: „Chrám tento Nejsv.

a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího.“ Samozřejmě mezi historiky to vyvolalo rozruch, ale mohlo by to svědčit o tom, že pro nový kostel někdy z roku 1295 byla využita část toho původního.

Dodnes je tento nápis nerozluštěnou záhadou – jde o skutečnost nebo mystifikaci zanechanou našimi předky?

ZÝHADNÉ POSTAVY NA FASÁDĚ

Ale daleko známějším objevem byl nález dvou záhadných postav na fasádě kostela. Představují dvě asi půlmetrové postavy jakýchsi červených bytostí.

reklama

Je podivné, že byly umístěny na vnější straně kostela a nejvíce vášní vzbuzují teorie, co vlastně znamenají, kdo je vytvořil a proč.

Detail kresby jedné z postav
Detail kresby jedné z postav

CO POSTAVY PŘEDSTAVUJÍ

Jeden z výkladů tvrdí, že jde o čerty s typickými rohy. Ale podle jiné teorie jde o vyobrazení rytířů s mečem a výzdobou přilbice zvířecími pery.

reklama

Ovšem je tu ještě třetí verze výkladu. Postavy mají na hlavách skafandry. Tedy žádné rohy čertů, nebo ozdobná pera rytířů, ale antény.

Obrázky jsou malovány primitivní technikou, takže žádné podrobnosti již asi nezjistíme. Zůstávají jen otazníky, koho představují, proč byly vytvořeny, pro koho a kým.

Senzibilové zkoumající kostel a hřbitov mluví o energeticky silném místě. Ale i pro ně zůstává záhadou, zda s pozitivní či negativní energií.

Detail kamenné hlavy
Detail kamenné hlavy

Ale najde se zde ještě více záhad. Kolem kostela je hřbitov. A právě z jedné hřbitovní zdi mezi dvěma náhrobky, zírá podivná, zamračená kamenná hlava.

reklama

Když se podíváte směrem jejího pohledu, je jasné, že jakoby ostřížím zrakem hlídala vzpomínané záhadné kresby. Také tato hlava prý vyzařuje silnou energii.

DALŠÍ ZVLÁŠTNOST HŘBITOVA

Na hřbitově je pochována Anna Bohuslava Tomanová, naše jediná stigmatizovaná osoba. Výraz „stigma“ má celou řadu výkladů, ale z křesťanského hlediska jde o znaky na těle, připomínající rány ukřižovaného Krista.

Anna v dětství po požáru ochrnula. Když se její bratr stal knězem, při jeho první mši se jí objevila stigmata na rukou, na nohou, na boku a na hlavě. Milovala své bližní, povzbuzovala ostatní a také prý přijímala jejich bolest.

Foto: Wikimedia commons, turistika
reklama
Související články
od 7.12.2022 646
„Když jsem vyrůstal, moje ložnice byla jediná, která směřovala do přední části domu/ulice. Bylo mi asi 8 nebo 9, tehdy jsem se probudil a táta mi klidně, ale pevně řekl, abych vstal, šel do koupelny a zavřel dveře. Byl jsem naštvaný, protože jsem napůl spal, ale poslechl jsem ho,“ začíná své vyprávění Mike. Mike se domníval, že byl zřejmě u
od 7.12.2022 1.1tis
Psal se rok 1987, poledne 12. července. Posádka vrtulníku Mi-24D s imatrikulačním číslem 0220 v Božicích na Znojemsku dostává rozkaz k hotovostnímu vzletu. Radiolokátory československé protivzdušné obrany objevily neznámý objekt nad Rakouskem, který si to namířil k naší státní hranici. Brzy nato hranici překročil. Podle parametrů se zdálo, že jde o zbloudilý sportovní letoun. Vzápětí došlo
od 7.12.2022 1.1tis
„Náš sprievodca kliesnil mačetou cestu, aby sme sa mohli dostať k budove medzi stromami, ktorá vyzerala ako pyramída,“ napísal o objavení strateného mayského mesta v roku 1939 americký archeológ John Lloyd Stephens (1805-1852). „Narazili sme na sochu muža, zvláštne a bohato oblečeného, s prísnou tvárou, ktorá vyvolávala hrôzu. Jediné zvuky tu vydávali opice v korunách stromov, ktoré sa nám
od 6.12.2022 2.0tis
Rasa podivně malých lidí, objevená před dvaceti lety na ostrově Flores, zde možná v ústraní přežívá dodnes. Tuto domněnku ve své nové knize vyslovuje uznávaný kanadský antropolog Gregory Forth. Opírá se mimo jiné o očitá svědectví ostrovanů, kteří čas od času hlásí pozorování „opičích lidí“. Archeologické výzkumy v posledních letech prokazují, že v dávných dobách Zemi obývalo mnoho různých druh
od 5.12.2022 2.6tis
Během druhé světové války se odlehlá vesnice ve Švýcarsku stala místem podivných událostí, a to když tam zůstala britská rota vojáků. Nejprve začalo mizet dřevo, následovaly plachty a cennosti, až jednoho dne zmizelo dítě. Když pak zmizelo více dětí a také řadový voják z britské společnosti, po okolí se rozšířily zvěsti o monstru. [cap