Skip to content

Kluby pekelného ohně: Zvrhlá zábava zbohatlíků, nebo černá magie

Satanismus, okultismus či vyvolávání démonů patří mezi praktiky, které prováděla řada tajných společenství. Mezi ně mají patřit i kluby pekelného ohně. Dodnes však není jasné, čím se jejich členové skutečně zabývali.

Opravdu se snažili povolat samotného pána pekel?

V potemnělém kamenném sále osvětleném pouze velkým množstvím svíček a pochodní se schází skupina několika desítek mužů. Všichni jsou oblečení v dlouhých pláštích a na obličejích mají šarlatové masky. Tiše se shromáždí a čekají na příchod představeného.

Do hrobového ticha se ozvou kroky. Nevysoký muž v kápi a masce konečně přichází a začíná se svou litanií. Jmenuje nejrůznější staré bohy a temné duchy a vyzývá přítomné, aby položili pod kamenný oltář své dary.

Poté je přivedena nahá dívka, kterou dvojice mužů poutá k oltáři. Následují divoké orgie doprovázené poléváním země i jejího těla zvířecí krví. Nakonec se společnost rozchází. Tentokrát šlo spíše o netradiční sexuální rituál, jindy se však členové klubu daleko více zaměřují na zesměšňování náboženství a magické rituály.

O co se tento Klub pekelného ohně vlastně snažil?

Zasedání Hellfire clubu, uprostřed v černém sedí vlivný politik Philip Wharton (1698–1731), který společenství založil.
ZÁBAVA LONDÝNSKÉ SMETÁNKY

Vše začíná už v roce 1719. Společnost v Anglii je nespokojená a bohatí a vlivní muži hledají nové způsoby vyžití. Vzniká proto řada pánských spolků, z nichž mnohé nabízí velmi pochybnou a často pokleslou zábavu.

Patří mezi ně i londýnský Klub pekelného ohně založený vlivným politikem Philipem Whartonem (1698–1731). Lidé se v něm schází nejen kvůli umění, ale i kvůli zesměšňování náboženství, beztrestnému rouhání a podle některých i kvůli vyvolávání Satana.

Po vynuceném konci klubu se sám Wharton následně stává představeným londýnských Svobodných zednářů a původní tradici po něm přebírá anglický šlechtic Francis Dashwood (1708–1781). Ten nejprve zakládá Řád rytířů sv. Františka.

Později však název několikrát změní. Dnes jsou jeho spolky známé jako Kluby pekelného ohně. Nebyl navíc jen jeden. Další postupně vznikaly na řadě míst po celé Velké Británii.

Lovecká chata na irském kopci Montpelier Hill, kde se měli členové klubu setkávat.
MĚLI HLUBŠÍ POSLÁNÍ?

Ministerský předseda, starosta Londýna nebo třeba syn arcibiskupa. Vlivných členů některého z pekelných klubů bylo mnoho. „Scházeli se, aby se věnovali satanským rituálům a sexuálním orgiím. Stali se členy Klubu pekelného ohně a jejich bezbožným vůdcem byl Francis Dashwood,“ uvádí současný britský spisovatel David V. Barrett. Obecně se má za to, že šlo v první řadě jen o zábavu, která byla v majoritní společnosti tabu. Muži se oddávali rituálnímu sexu se ženami, pomlouvali církev a popíjeli. Mnozí lidé ale věří, že ve skutečnosti byly součástí propracované satanistické rituály a okultní praktiky s jednoznačným cílem: Přivolávat a uctívat prastaré antické a pohanské bohy násilí a zábavy a postupně se propracovat i k vyvolávání Satana.

Vše se mělo odehrávat v obnovených ruinách starého opatství ve vesničce West Wycombe v hrabství Buckinghamshire. Máme ovšem nějaké důkazy, že tam opravdu docházelo k okultním praktikám?

Dalším proslaveným útočištěm Hellfire clubu byly katakomby nedaleko opatství West Wycombe.
SATANISTA, NEBO SPOŘÁDANÝ KŘESŤAN?

Dochované dopisy dokládají, že spolky kromě pitek, orgií a banketů opravdu prováděly mimo jiné i tzv. černé mše – satanistické rituály na tělech nahých žen. Sám Dashwood navíc projevoval zájem o různé tajemné vědomosti.

Někteří historici ovšem satanistické zaměření klubu zpochybňují. Podle nich byla všechno jen hra a divadlo a o skutečnou víru v Satana nešlo. Dokládat to má prý fakt, že Dashwood financoval řadu křesťanských projektů včetně obnovy významného kostela.

„To mnoho skeptikům stačilo. Satanista by přece neutrácel tolik peněz na takový projekt. Jenže to zase napadali jiní badatelé s tím, že rekonstrukce připomínala spíš egyptskou síň a působila až zvláštně pohansky,“ uvádí britský záhadolog a novinář Les Hewitt. Mohl být tedy Dashwood opravdu satanistou v masce vzorného křesťana?

Mapka ukazující vstup do podzemních chodeb a sálů, které klubu měly sloužit k satanistickým rituálům.
KDE SE SCHÁZELI?

Patrně nejslavnějším místem, kde se tajuplné obřady odehrávaly, jsou rozvaliny prastarého opatství West Wycombe a také jeskynní komplex jménem Hellfire Caves, který se nachází nedaleko. Právě zde se prý nejčastěji odehrávaly rituály zaměřené okultním směrem a plné sborových litanií, sexuálních orgií a vzývání temných sil.

Jeskyně mají na délku asi 400 metrů a pro potřeby tajného spolku byly ideální kvůli své členitosti a množství komor, které je tvoří. Údajně právě sem docházel i sám Dashwood, který řídil ty nejnáročnější obřady.

A také s jeho smrtí v roce 1781 aktivita organizace v těchto jeskyních pomalu končí. Neznamená to ale, že by zde po sobě nezanechala nějakou stopu. Mnozí senzibilové tvrdí, že v jeskyních je cítit temná energie, která může u některých citlivějších lidí dokonce ovlivňovat zdraví.

Skutečně zde řádí paranormální síly?

Někteří badatelé se domnívají, že společenství z 18. století dokázalo tajně přetrvat až dodnes.
JSOU TAM NĚKDE STÁLE?

Je zřejmé, že Hellfire kluby byly po celá desetiletí jedním z největších tajemství zámožné britské společnosti. Politici, umělci, obchodníci, vojáci či bankéři. Ti všichni ho střežili až do konce 18. století, kdy zmínky o nich končí.

Znamená to, že zanikly? Kam ale v takovém případě zmizel majetek a poklady, které měli jejich členové opatrovat? Mnozí konspirátoři věří, že v nějaké podobě existují kluby pekelného ohně dodnes. Má jít o utajovanou síť rozšířenou nejen v Británii, ale i v Evropě a ve Spojených státech.

Cílem je pokračovat v okultních snahách o navázání kontaktu s démony a Satanem a zároveň shromažďovat nejrůznější tajemné vědění. „Kdo ale opravdu ví, co se dělo a možná stále děje v této nejslavnější tajné společnosti,“ potvrzuje nedostatek informací o pekelných klubech Les Hewitt.

Mohli snad členové v čele s Dashwoodem opravdu přijít na kloub některým odvěkým okultním záhadám?

Autor článku: Filip Appl

Foto: friendsofcollett.co.uk, hellfirecaves.co.uk, abartaheritage.ie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Naši politici a jejich legendární výroky
epochaplus.cz

Naši politici a jejich...

Hlášky, které nemají hlavu ani patu, výmysly...
Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích – Výstava motocyklů v Hořicích
21stoleti.cz

Nesmrtelný dvoutakt na závodních...

Městské muzeum ve spolupráci s hořickým historikem motocyklových...
Úsvit filmové revoluce? V Americe plánují natočit snímek s robotem v hlavní roli
21stoleti.cz

Úsvit filmové revoluce? V...

Erica – tak se jmenuje hlavní...
Vyměnila partnera za vlivného milence?
nasehvezdy.cz

Vyměnila partnera za...

Lidé ji mají za pořádnou potvoru. Lže, kudy...
Tábor odjel z Tábora pryč
epochalnisvet.cz

Tábor odjel z Tábora pryč

Za zdánlivě banální větou v nadpisu se skrývá...
Češi objevují kouzlo on-line zážitků z pohodlí domova
iluxus.cz

Češi objevují kouzlo on-line...

Koronavirová epidemie ovlivnila všechny oblasti podnikání,...
Dopis neznámé milence: Komu daroval Beethoven své srdce?
epochalnisvet.cz

Dopis neznámé milence: Komu...

Vídeňské ulice lemují tisíce lidí. 29....
Jižními Čechy na vodě
epochanacestach.cz

Jižními Čechy na vodě

Díky dlouholeté...
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz

Petrichor: Proč milujeme...

Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Lanové parky: Za zábavou s dětmi do výšek stromů
epochanacestach.cz

Lanové parky: Za zábavou s...

Sedmdesátimetrový...
Vyhořeli jsme, ale babičku jsem neudala
nasehvezdy.cz

Vyhořeli jsme, ale babičku...

Nehoda, která mohla skončit i...