28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Náboženství a okultismus
Thaipusam: Zasvěcení plné bolesti a utrpení
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 19.3.2021
6.8tis
Vyznavači této tradice mají pro strach uděláno.
534
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Krev. A bolest. Strašlivá, a přesto osvobozující. Propíchané tváře, jehly zaražené skrz jazyk. Háky s barevnými šňůrami zasekané v zádech. Nejde o šílenou vizi úchylného tyrana, ale o jeden z hinduistických svátků – Thaipusam.

Proniknutí k podstatě věci skrze bolest není na světě ničím neobvyklým. Pokud zkoumáme lidské dějiny a mystické rituály, nalezneme řadu dalších podobných obřadů, při nichž teče krev. Tamilové slaví Thaipusam jako svátek prosperity a sebeobětováním přinášejí svým bohům oběti.

A právě kvůli přílišné brutalitě je svátek v Indii zakázaný a s průvody se lze setkat jen v sousedních zemích, zejména v Malajsii nebo Singapuru.

Vyznavači této tradice mají pro strach uděláno. Troufli byste si na podobný výstřelek i vy? Svátek pro všechny hinduisty.

Krvavý průvod

Svátek pro sebeobětovače začíná již ráno, kdy jsou během náboženského rituálu propícháni jehlicemi nebo ověšeni háčky. Dostávají se do tranzu, takže se toto většinou obejde i bez krve. Jiní si nechají právě propíchnout tváře i jazyk, další táhnou alegorické vozy na hácích zasekaných do zad.

A to včetně dětí. Vše pak provází tanec u svatostánků a několik kilometrů dlouhá cesta. Cíl cesty je u chrámu, kde jsou odevzdány další obětiny, háky odborně odstraněny a rány posypány posvátným popelem. Na rok je zase zajištěna přízeň bohů…

Troufli byste si na podobný výstřelek i vy?

Šavle a biče

V roce 680 v bitvě umírá Husajn ibn Alí (asi 626–680), vnuk proroka Mohammeda (570–632). Stojí proti obrovské přesile a nakonec umírá rozsekán šavlemi. Tuto událost připomíná Ašura, který je pro šíitskou větev islámu svátkem plným krve a bolesti.

Sebeobětováním se pokoušejí zbavit viny za to, že nikdo z jejich lidí nestál Husajnovi po boku. Dochází k bičování, sekání a řezání. Krev teče skutečně proudem, a to nejenom u dospělých, ale i u dětí. Mladíci v bílém šatu jsou potřísněni od hlavy až k patě, malí chlapci odcházejí s jizvami na čele a polonazí muži si zasekávají do zad obrovské železné hroty. Centrum tohoto svátku je v irácké Karbale, kde se vystřídají až dva miliony poutníků!

Svátek pro všechny hinduisty.

Ve stopách Ježíšových

Ani třetí největší náboženství, křesťanství, není ušetřeno krve. Během velikonočních svátků, které jsou připomínkou ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, se mnozí věřící na Filipínách pokoušejí přiblížit utrpění svého spasitele.

A bolestí se vykoupit ze všech hříchů. Filipínci se totiž nechávají přibít na kříž. Muži, oblečení v odění římských vojáků, probijí hřeby dlaně i nohy a následně kříž vztyčí k nebi. Ukřižovaní věří, že díky bolesti Bůh vyslyší jejich modlitby a že pomůže jim i jejich blízkým.

Pocházíme z jednoho kmene?

Motiv sebeobětování, který se vyskytuje po celém světě, prolitá krev, která má uspokojit bohy. Bolest, která má dotyčného přiblížit ke stavu osvícení. Je jedno, v co dotyčný věří, princip je stejný. Nabízí se možnost, že univerzálním receptem k nalezení vesmírné rovnováhy muže být právě bolest, jen matoucí pocit, jak se o ní někteří vyjadřují.

Překonání vlastního já, pohled od druhého světa. Co vidí lidé, které oslepí bolest? Během rituálů se mnozí usmívají a radují, zaplavuje je euforie a nadšení. Jsou spojeni s „druhým světem“?

Miloslav Linc

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 27.5.2022 415
Jiný kraj, jiný mrav. Pokud si myslíte, že Evropa je různými duchy celkem hojně osídlena, v takové Bangladéši se mezi různými duchy tak tak protáhnete. Říká se jim zde bhoot. Jsou to nadpřirozená stvoření, obvykle jsou to duchové zesnulé osoby. Víra v duchy je pevnou součástí kultury tamních hinduistických i muslimských komunit. Bhoot-manuál Odkazy na paranormální aktivity […]
od Filip Appl 26.5.2022 823
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 2.5tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]