Domů     Náboženství a okultismus
Thaipusam: Zasvěcení plné bolesti a utrpení
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 19.3.2021
6.8tis
Thaipusam: Zasvěcení plné bolesti a utrpení
Vyznavači této tradice mají pro strach uděláno.
534
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Krev. A bolest. Strašlivá, a přesto osvobozující. Propíchané tváře, jehly zaražené skrz jazyk. Háky s barevnými šňůrami zasekané v zádech. Nejde o šílenou vizi úchylného tyrana, ale o jeden z hinduistických svátků – Thaipusam.

Proniknutí k podstatě věci skrze bolest není na světě ničím neobvyklým. Pokud zkoumáme lidské dějiny a mystické rituály, nalezneme řadu dalších podobných obřadů, při nichž teče krev. Tamilové slaví Thaipusam jako svátek prosperity a sebeobětováním přinášejí svým bohům oběti.

A právě kvůli přílišné brutalitě je svátek v Indii zakázaný a s průvody se lze setkat jen v sousedních zemích, zejména v Malajsii nebo Singapuru.

Vyznavači této tradice mají pro strach uděláno. Troufli byste si na podobný výstřelek i vy? Svátek pro všechny hinduisty.

Krvavý průvod

Svátek pro sebeobětovače začíná již ráno, kdy jsou během náboženského rituálu propícháni jehlicemi nebo ověšeni háčky. Dostávají se do tranzu, takže se toto většinou obejde i bez krve. Jiní si nechají právě propíchnout tváře i jazyk, další táhnou alegorické vozy na hácích zasekaných do zad.

A to včetně dětí. Vše pak provází tanec u svatostánků a několik kilometrů dlouhá cesta. Cíl cesty je u chrámu, kde jsou odevzdány další obětiny, háky odborně odstraněny a rány posypány posvátným popelem. Na rok je zase zajištěna přízeň bohů…

Troufli byste si na podobný výstřelek i vy?

Šavle a biče

V roce 680 v bitvě umírá Husajn ibn Alí (asi 626–680), vnuk proroka Mohammeda (570–632). Stojí proti obrovské přesile a nakonec umírá rozsekán šavlemi. Tuto událost připomíná Ašura, který je pro šíitskou větev islámu svátkem plným krve a bolesti.

Sebeobětováním se pokoušejí zbavit viny za to, že nikdo z jejich lidí nestál Husajnovi po boku. Dochází k bičování, sekání a řezání. Krev teče skutečně proudem, a to nejenom u dospělých, ale i u dětí. Mladíci v bílém šatu jsou potřísněni od hlavy až k patě, malí chlapci odcházejí s jizvami na čele a polonazí muži si zasekávají do zad obrovské železné hroty. Centrum tohoto svátku je v irácké Karbale, kde se vystřídají až dva miliony poutníků!

Svátek pro všechny hinduisty.

Ve stopách Ježíšových

Ani třetí největší náboženství, křesťanství, není ušetřeno krve. Během velikonočních svátků, které jsou připomínkou ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, se mnozí věřící na Filipínách pokoušejí přiblížit utrpění svého spasitele.

A bolestí se vykoupit ze všech hříchů. Filipínci se totiž nechávají přibít na kříž. Muži, oblečení v odění římských vojáků, probijí hřeby dlaně i nohy a následně kříž vztyčí k nebi. Ukřižovaní věří, že díky bolesti Bůh vyslyší jejich modlitby a že pomůže jim i jejich blízkým.

Pocházíme z jednoho kmene?

Motiv sebeobětování, který se vyskytuje po celém světě, prolitá krev, která má uspokojit bohy. Bolest, která má dotyčného přiblížit ke stavu osvícení. Je jedno, v co dotyčný věří, princip je stejný. Nabízí se možnost, že univerzálním receptem k nalezení vesmírné rovnováhy muže být právě bolest, jen matoucí pocit, jak se o ní někteří vyjadřují.

Překonání vlastního já, pohled od druhého světa. Co vidí lidé, které oslepí bolest? Během rituálů se mnozí usmívají a radují, zaplavuje je euforie a nadšení. Jsou spojeni s „druhým světem“?

Miloslav Linc

reklama
Související články
od Jan Šedivý 21.10.2021 306
Lidé nikdy nepřistáli na Měsíci. Svět řídí tajné spolky. Letadla vypouští do vzduchu látky, které ovlivňují myšlení lidí. Takových a mnohých dalších konspiračních teorií je veřejný prostor plný. Některé konspirační teorie jsou spíše úsměvné, jiné mohou být značně nebezpečné, jak o tom svědčí kampaň odpůrců očkování v souvislosti s epidemií spalniček v Itálii, Německu, Rumunsku […]
od Mirek Brát 21.10.2021 1.0tis
Jedno z nejznámějších mariánských zjevení na Slovensku se odehrálo u obce Turzovka na severozápadě země. Panna Marie se zde zjevila hajnému Matúšovi Lašutovi (1916-2010). Co všechno Panna Marie panu Lašutovi sdělila? Psal se rok 1958, když pan Lašut během rozjímání spatřil postavu Panny Marie. Součástí jejich setkání byla i „projekce“ sedmi prorockých obrazů. Průběh zjevení […]
od Eva Soukupová 20.10.2021 1.7tis
Život pařížského písaře prý změní kniha mocného mága. Díky mnohaletému studiu dokáže proniknout do tajů alchymie, což mu prý přináší nejen obrovské bohatství, ale i nesmrtelnost. Podle různých svědectví jsou Flamel i jeho manželka spatřování ještě dlouho poté, co byli pohřbeni. Jeden z nejvýznamnějších evropských alchymistů Nicolas Flamel (asi 1330–1418), jehož život patří také mezi […]
od Eva Soukupová 19.10.2021 8.3tis
Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství. Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.     Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se […]
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Roku 1710 se na výsluní evropského společenského života náhle objevuje tajemný muž pokročilého věku a všechny oslňuje svými obsáhlými znalostmi. Podle mnohých svědků vůbec nestárne a dávné historické události popisuje tak, jako by při nich sám byl. Dokonce se o něm začne proslýchat, že je nesmrtelný. Jeho identita zůstává nejasná.     Je charismatický a […]