18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Knihovny palmových listů: Co všechno je v nich o nás zapsáno?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 13.12.2021
3.0tis
Ukázka zápisu na palmových listech. FOTO: Savithri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
303
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Jsou věci uvěřitelné více i méně. Kam ale zařadit možnost, že se před tisíci lety skupina indských mudrců rozhodla ve starotamilštině sepsat na palmové listy osudy desítek tisíc lidí? A to nejen svých současníků, ale i mužů a žen z daleké budoucnosti, kteří si ty listy jednou přijdou přečíst. A nejste náhodou jedním z nich i vy?

Ukázka zápisu na palmových listech. FOTO: Savithri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Palmový list se zapsaným výkladem a zdobným obrázkem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Palmové listy ze 16. století. FOTO: Manoj Choudhury / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Knihovny palmových listů vyrůstají ve starověké Indii a jsou natolik vzácné, že je dnes nacházíme na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Podle legendy je zakládá sedm indických guru, kteří si říkají Maharišiové.

Maha znamená velký, riši prorok. Tito moudří muži učí vědu a umění a chtějí pomoci vytvořit lepší budoucnost pro celé lidstvo. Postupně se jim prý daří dosáhnout tak vysoké duchovní úrovně, že dokážou nahlédnout i za oponu času.

Vidí životy lidí, kteří se ještě tisíce let nemají narodit. Vidí jiný svět, technologicky mnohem vyspělejší. Rozhodují se své svědectví zachovat pro budoucí generace a zapisují je na sušené palmové listy.

Ty mají údajně sloužit jako průvodce k tomu, aby ti, jejichž příběh nesou, vedli naplněný a spokojený život.

Palmový list se zapsaným výkladem a zdobným obrázkem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Osud na dosah

Původně je knihoven palmových listů dvanáct a jsou rozesety po celém indickém subkontinentu. Dnes už ale není potřeba vypravit se do tamějších hlubokých džunglí či starých měst a hledat posvátné budovy střežící váš osud.

Jakkoliv dobrodruhům v cestě nic nebrání. Kdo ale dává přednost pohodlnější variantě a má radši, když se tajemno spíše přesouvá za ním než naopak, ten může využít některou z tzv. čítáren, jejichž pobočky jsou i u nás ve střední Evropě.

Dokonce lze celý výklad absolvovat online, přes Skype. Těžko říct, nakolik by se zrovna taková možnost Maharišiům zamlouvala a jestli tím celý prožitek neztratí kus mystiky. Na druhou stranu, jde o důsledek pokroku, po kterém údajně oni sami tolik toužili.

Jak to tedy celé funguje a jak je možné, že se na nějakém listu kdesi v Indii nachází údaje, po kterých by prahla nejedna tajná služba?

Palmové listy ze 16. století. FOTO: Manoj Choudhury / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Nalézat odpovědi

Každý návštěvník v knihovně palmových listů údajně nachází zapsanou svoji životní pouť. Od narození až do smrti. Přesné údaje, data, zlomové události. Někdo tam má přímo datum, kdy knihovnu navštíví. Cílem a smyslem je odnést si odtud jakýsi návod na život, na to, kudy máme kráčet dál a k čemu jsme předurčeni.

Zajímavé je, že ani tisíciletá propast času nezměnila informace, které toužíme znát nejvíce a na která se ptají: Vztahy a láska, kdy najdeme životního partnera, kdy bude svatba? Dále rodina a děti, kolik jich bude a jak si ony v životě povedou?

Každého zajímá také zdraví, jaké nemoci na něj číhají, jak dlouho bude žít? Chceme znát úspěchy, které mají přijít, kariéru, peníze a bohatství. A samozřejmě pamatujeme i na duchovno a největší otázku ze všech:

Jaký je smysl mého života? Na to vše prý lze v těchto starověkých knihovnách dostat odpovědi.

Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]
od Filip Appl 17.1.2022 1.3tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 895
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]