19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství smrti Edgara Allana Poea: Zabil slavného básníka alkohol?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 13.12.2021
3.0tis
Pamětní deska v Bostonu, Poeově rodišti. FOTO: Swampyank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
303
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Třetího října 1849 americký Baltimore ve státě Maryland skrápí déšť. Na ulici leží ve strouze postava, které se všichni vyhýbají. Ten muž je sotva při vědomí. Není schopen pohybu, válí se v louži, má na sobě roztrhané oblečení, evidentně nepadnoucí, a nesrozumitelně artikuluje.

Tak začínají poslední čtyři dny života výjimečného básníka a spisovatele, který navždy změnil literaturu. Kdo nebo co ho dostalo do takového příšerného stavu?

Pamětní deska v Bostonu, Poeově rodišti. FOTO: Swampyank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Edgar Allan Poe. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Edgar Allan Poe (1809–1849) ležící na ulici zažije tak trochu štěstí v neštěstí. Jeden z kolemjdoucích, Joseph W. Walker, ho poznává a ihned se mu snaží pomoci. Zjišťuje, jestli Poe v Baltimoru někoho má, a od zmateného básníka dostává jméno místního editora znalého medicíny Dr. Josepha E.

Snodgrasse. Jemu Walker adresuje následující řádky, jejichž přesné znění se nám dochovalo: „Vážený pane, nachází se zde gentleman, známý pod jménem Edgar Allan Poe, který si prošel náročným obdobím. Zdá se být ve veliké nouzi a říká, že ho znáte.

Potřebuje okamžitou pomoc. Váš, ve spěchu, Joseph W. Walker.“ Nedlouho poté Poea převáží do nemocnice, kde se lékaři snaží zjistit, co se mu stalo. Jenže jeho odpovědi jsou nesouvislé a nedávají smysl. V předvečer své smrti neustále vykřikuje jméno Reynolds, ale nikdo neví, o koho jde.

Sedmého října pak hlas velkého básníka definitivně utichá. Byl Reynolds skutečný člověk, nebo šlo jen o náhodný přelud z Poeovy fantazie?

Edgar Allan Poe. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mnoho teorií, žádné jasné odpovědi

Snad největší záhadou spojenou s Poeovou smrtí je skutečnost, že na sobě měl cizí, nepadnoucí oblečení. Proč by si ho na sebe bral? Skrýval se snad před někým? Právě tato okolnost nejvíc nahrává jedné z teorií, tedy že se Poe stal obětí tzv.

kotcování. Do Baltimoru totiž přicestuje v době voleb a tehdy je zde kotcování běžnou praktikou ke zmanipulování výsledků. Podvodníci unášejí nic netušící jedince, následně je drsným způsobem vyslýchají v malých místnostech (odtud srovnání s králičími kotci), aby je donutili opakovaně jít k volbám, v různých převlecích.

Za každý odvolený hlas jsou dotyční, většinou chudina, odměněni alkoholem. O Poeovi víme, že mu stačila jen trocha alkoholu, a šlo to s ním z kopce, fyzicky na tom býval natolik zle, že ho později doktor varoval:

Další takový stav může být fatální! Není tedy kombinace alkoholu, násilného zacházení a nuceného převlečení perfektním vysvětlením jeho stavu?

Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 73
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 837
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.9tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]