25. března 1938: Během plavby z Palerma do Neapole záhadně mizí italský teoretický fyzik Ettore Majorana.
Domů     Kolumba z Rieti. Měla vize a ovládala teleportaci?
Kolumba z Rieti. Měla vize a ovládala teleportaci?
od 8.3.2023
3.2tis
369
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Obyvatelé italského města Narni se překvapeně rozhlížejí kolem sebe. „Teď tu stála,“ diví se. V roce 1486 zavítá do městečka Kolumba z Rieti, o níž se tvrdí, že vládne nadpřirozenými schopnostmi.

Místní chtějí, aby pro ně konala zázraky, a tak se ji pokusí zajmout. Dívka jim ale přímo před očima zmizí. Podařilo se jí nepozorovaně pláchnout, nebo použila čáry?

Světice je zobrazována s bílou holubicí, která se měla zjevit při jejím křtu. Kolumba byla nadaná léčitelským i prorockým darem. V extázi prý navštívila Jeruzalém. Skvrny na dlani italské mystičky Kateřiny Sienské.

Pohledná a zároveň nesmírně křehká dívka má vytřeštěné oči a chvěje se po celém těle. „Viděla jsem Krista, sedícího na trůnu, a svaté okolo něj,“ vyráží ze sebe Kolumba (1467–1501) jako o překot.

reklama

Už od útlého dětství má prý vidění a je schopná předvídat budoucnost. Na svět přichází jako Angelella Guardagnoli v únoru roku 1467. Podle pověstí je tehdy u jejího domu ve středoitalském Rieti slyšet andělský chór.

Když děvčátko krátce nato křtí, objeví se zničehonic ve svatostánku sněhobílá holubice. Ta se italsky řekne columba, což se pro malou holčičku vžije jako jméno.

Světice je zobrazována s bílou holubicí, která se měla zjevit při jejím křtu.
Světice je zobrazována s bílou holubicí, která se měla zjevit při jejím křtu.

Chrání ji prý andělé

Dvojice mužů vykřikne, rychle se pokřižuje a pak se dá na útěk. Prsty v tom má mít Kolumba. Když dívka dospěje, rozhodne se ji rodina výhodně provdat. Nemá to být nijak složité, neboť je krásná jako obrázek.

reklama

Angelella, která je nadána i léčitelským darem, jehož hojně využívá, chce ale svůj život zasvětit Kristu. Ostříhá si proto vlasy do hola a zašle je ženichovi s tím, že z veselky nic nebude. Mladíkova bratra a strýce to tak rozlítí, že se dívku pokusí napadnout.

„Se zlou se ale potázali. Když na ni chtěli udeřit, zjevil se u ní podle legendy zástup andělů v čele se svatým Dominikem,“ zpravuje nás záhadolog Matt Lamy. Muži proto raději vezmou do zaječích a Kolumba tak může vstoupit do kláštera.

Umí astrálně cestovat?

„Viděla jsem velkou a překrásnou bránu, vysoké věže i baziliku Svatého hrobu,“ nechává se Kolumba slyšet. Když je dívce 19 let, její duch se údajně během extáze odebere až do Svaté země.

reklama

Podle současných ezoteriků se rodačce z Rieti mohlo při meditacích podařit dosáhnout stavu, v němž lze astrálně cestovat. Zatímco její tělo přebývalo v klášteře, její duše se mohla volně pohybovat po Jeruzalémě.

Další příhoda z roku 1486 ovšem nahrává jiné teorii. Během návštěvy Narni chtěli lidé budoucí světici zajmout a udělat si z ní cosi jako stroj na zázraky. Kolumba se ovšem před jejich zraky rozplynula. Ihned se proto začalo mluvit o tom, že se umí teleportovat.

Kolumba byla nadaná léčitelským i prorockým darem. V extázi prý navštívila Jeruzalém.
Kolumba byla nadaná léčitelským i prorockým darem. V extázi prý navštívila Jeruzalém.

Věští papeži budoucnost

Prostá postel je obsypaná trním. V konventu vede Kolumba velmi asketický život, skoro nejí a spí na růžích. Pro radu si k ní chodí nejvýznamnější osobnosti té doby, dokonce ji svou návštěvou poctí papež.

„Díky svému daru varovala před hrozícím nebezpečím, odhalovala podvody a radila, kdy jít do bitvy,“ píše historik Jacob Burckhardt (1818–1897). Svatému otci údajně Kolumba předpoví zavraždění syna Juana (1476–1497), k němuž skutečně později došlo.

Sama zemře mladá, v pouhých 34 letech. Na vině jsou zřejmě i drastické půsty. Podle vědců trpěla rietská rodačka anorexií. Právě ta podle nich mohla způsobit její podivné stavy a vidiny. Jak ale vysvětlit záhadné zmizení v Narni a vyplněná proroctví?

Po smrti navíc jedna z jeptišek údajně spatřila, jak z těla Kolumby stoupá k nebesům světlo…

Skvrny na dlani italské mystičky Kateřiny Sienské.
Skvrny na dlani italské mystičky Kateřiny Sienské.

Upadala do transu

Na dlaních Kateřiny Sienské (1347–1380) jsou patrné krvavé šrámy. V roce 1375 se prý na těle mladé světice objeví stigmata. Italská mystička prožije velmi podobný život jako Kolumba, kterou do značné míry inspiruje.

Už od dětství má Kateřina vidiny a upadá do transu. Stejně jako rodačka z Rieti také ona se nechce vdát a musí si odchod do kláštera vyvzdorovat. V konventu žije prakticky jen o vodě a třikrát denně se bičuje.

V 28 letech se jí prý na těle objeví krvavé rány, jaké měl Ježíš na kříži. O pět let později vydechne Kateřina Sienská naposledy a je pohřbena do skleněné rakve. Její ostatky v ní prý jako zázrakem dlouho nejeví sebemenší známky rozkladu.

Foto: shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 24.3.2023 1.6tis
Díky nádherné přírodě, kde přebývali mystičtí druidové, obklopuje celé Irsko skoro až pohádková aura. Najdete tu místa, kde se po vás přímo natahuje neviditelná ruka tisíců let staré historie. Ale jinde jako kdyby se po vás z mlhy sápalo i něco mnohem hrozivějšího… Vítejte na ostrově, kde legendy a realita splývají v jedno.   Hraběnka a mumie Irská
od 23.3.2023 2.4tis
Jedná se o již dávno zaniklý národ, přesto jeho příslušníci zůstali nejen v „knize knih“ – Bibli, ale i v křížovkách. Možná i vy jste se někdy v luštitelském zápalu potkali s otázkou: Filuta na osm písmen? Ano, je to filištín. Kde však byla původní domovina Filištínů, toť další otázka křížovkářskému slovníku neznámá. Nyní se pro Filištíny používá s
od 22.3.2023 2.3tis
Byla zakladatelkou Prahy mytická kněžna Libuše, jak tvrdí staré české pověsti? Nebo ji založila skupina záhadných asijských mnichů, jak má naznačovat jedna prastará legenda? A je možné, že ve stověžatém městě existuje jakási brána mezi světy? Vydejte se s ENIGMOU do neviditelné Prahy... V prastarých dobách, dávno před panováním kněžny Libuše, kter
od 21.3.2023 3.2tis
Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž vládne žena. Dnes ji známe jako Libuši. Kněžna nechce riskovat případnou vzpouru, vladykům proto vyjde vstříc a vdá se. Bere si Přemysla Oráče, s nímž zakládá nejstarší českou vládnoucí dynastii. Je možné, že ona ani její muž ale ve skutečnosti Češi vůbec nebyli? Ve tváři praotce Čecha se ne
od 20.3.2023 3.1tis
Z původního historického hlediska se jedná o hrad v německé spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Pevnost z počátku sedmnáctého století si však brzy po svém nástupu k moci oblíbili nacisté takovou měrou, že jejich působení na Wewelsburgu zcela překrylo přechozí epochy. To, co tehdy probíhalo v prostorách hradu, je stále zahaleno rouškou tajemství. [gallery ids="119752,119753,119754,119755"
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásce jsem se přece jen neubránila
skutecnepribehy.cz
Lásce jsem se přece jen neubránila
Vyrůstala jsem mezi kluky, a tak jsem byla sama tak trošku jako kluk. Případní nápadníci to se mnou neměli snadné. Mít sourozence je velká radost. I když přiznávám, že vyrůstat se dvěma staršími bratry bylo někdy náročné. Maminka zemřela, když mi bylo sedm let, a od té doby jsem byla jedinou ženskou silou v naší domácnosti. Tatínek na nás
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené po
Kdo je matkou Mádlova syna?
nasehvezdy.cz
Kdo je matkou Mádlova syna?
Herec Jiří Mádl (36) si své soukromí střeží jako oko v hlavě. Když se tedy objevila zpráva o tom, že se mu přednedávnem narodil syn František, pro mnohé to bylo překvapení. Ačkoli herec potvrdil, že
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
epochaplus.cz
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.  
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz
Nanotechnologie znali už staří Římané
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
epochaplus.cz
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní.
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz
Léčitelky s hebkým kožíškem
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel