Jižní Amerika je fascinujícím kontinentem s nepřeberným množstvím legend a záhad. Patří mezi ně i El Silbón – prokletý pískající muž, který se má objevovat na některých místech Kolumbie a Venezuely.
Většina lidí považuje příběh o něm za pouhou legendu, kterou se straší děti. Někteří však věří, že je na tom všem víc pravdy, než by se mohlo zdát.
Vysoký mladík zaúpí po ráně bičem a zvedne pohled k jasnému nebi. Sluneční paprsky ho udeří do očí. Ta bolest je však ničím v porovnání s bolestí, kterou mu přináší množství krvácejících ran po celém jeho těle.
Marně se snaží vysvobodit ruce. Jeho pouta drží a kůl, ke kterému je přivázaný, se ani nepohne. Znovu zakřičí, když mu kdosi přiloží na jednu z ran pastu z rozemletých chilli papriček. To mučení je až nelidské, ale podle místních zcela zasloužené.
Byl to přece právě on, kdo brutálním způsobem zavraždil svého otce. Mladík se sice hájil, že jednal zaslepen nenávistí. Že přistihl otce, jak hrubě zachází s jeho matkou, jak se ji pokouší znásilnit. Trestu však ani po těchto slovech neušel.
Ostatně každý, kdo viděl znetvořené tělo, které po sobě zanechal, uvěřil, že ho musel vést sám ďábel. Mučení je u konce. Někdo mladíkovi odvazuje pouta a ukazuje kamsi do divočiny. Mladík pochopí. Má utíkat.
Utíkat a už se nevracet. Rozeběhne se tak rychle, jak jen může. Po několika minutách však v dálce uslyší štěkot zuřivých psů. Zrodil se právě takto tajemný a děsivý El Silbón?
JAK SE ZRODIL?
Zmíněný příběh je jednou z verzí popisující zrod slavného kolumbijského přízraku. Přízraku, jehož se dodnes obávají hlavně lidé žijící na tamním venkově. Mladý muž, který v afektu strašlivým způsobem zavraždil svého otce.
Byl za to mučen, a nakonec vyhnán do divočiny, kam ho pronásledovali hladoví psi. Prchal před nimi celou věčnost a údajně před nimi prchá dodnes v podobě démonického přízraku strašícího všechny, které potká.
Nebo to bylo ještě jinak? Další varianta legendy praví, že El Silbón byl původně rozmazlený a agresivní mladík, který své rodiče nemilosrdně týral a jednou, když mu otec nedokázal přinést zvěřinu k obědu, dovedl svou nenávist dokonce:
Otce zabil a snědl jeho uvařené vnitřnosti. Trest, který ho stihnul, už byl podobný. Před vyhnáním byl bičován, na rány mu byla přikládána pasta z pálivých papriček, a nakonec prokletý rodinou i vesnicí prchal před rozzuřenými psy. Je možné, že jeho duše putuje krajinou dodnes?

DÉMON S PÍŠŤALKOU
Především v odlehlejších místech Kolumbie a částečně i Venezuely je El Silbón stále velkým postrachem. Místní tvrdí, že se zjevuje jako vysoká hrůzu nahánějící postava kostlivého vzezření s pytlem přes rameno a s píšťalkou na krku.
Ta má vždy vydávat stejný tón, který příchod démona ohlašuje. Každý, kdo ho uslyší, je odsouzen k smrti a jediné, čím se může zachránit, jsou pálivé papričky, štěkající pes nebo bič. Právě těch věcí se totiž přízrak nejvíc obává.
„Tato entita prý loví kolem silnic, v lesích a na loukách. Vždy přichází hlavně v deštivých dobách, někdy se krčí v korunách stromů. Hledá hlavně opilce a sukničkáře, na které bezohledně útočí,“ uvádí americký záhadolog Brent Swancer s tím, že existují i výpovědi lidí, podle nichž se El Silbón nechal vidět v nějakém příbytku, načež někdo z rodiny tam žijící zemřel.
VIDĚL HO I ZNÁMÝ SPISOVATEL
Mohlo by se zdát, že celá tato legenda je jen zajímavou strašidelnou pohádkou. Folklórem, který má každá země. Jenže někteří badatelé upozorňují, že zatímco většina podobných příběhů nemá žádné konkrétní svědky, v případě hvízdajícího přízraku existuje řada dochovaných svědectví o jeho pozorování.
Nejčastěji jde o obyvatele rozsáhlé oblasti zvané Llanos na severu kontinentu. Podle nich může tento přízrak za řadu neobjasněných zmizení a náhlých úmrtí bez zjevné příčiny. „Jedním ze svědků byl i venezuelský spisovatel Dámaso Delgado, který tvrdil, že se s tvorem setkal v roce 1966 a že se mu povedlo uprchnout jen díky štěkajícímu psovi,“ dodává Brent Swancer.
Ostatně množství svědků vede některé badatele k domněnkám, že by za El Silbónem mohlo ve skutečnosti stát nějaké agresivní zvíře – ať už známé nebo takové, které dosud unikalo vědeckému poznání. Je za slavnou legendou nakonec opravdu nějaké hmatatelné nebezpečí?
