12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Neobjasněné události
Kolumbijský démon El Silbón: Ztracená duše strašící živé?
Filip Appl
od Filip Appl 12.7.2022
3.2tis
Co je zač démon z Los Llanos? Foto: Pixabay
309
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Jižní Amerika je fascinujícím kontinentem s nepřeberným množstvím legend a záhad. Patří mezi ně i El Silbón – prokletý pískající muž, který se má objevovat na některých místech Kolumbie a Venezuely.

Většina lidí považuje příběh o něm za pouhou legendu, kterou se straší děti. Někteří však věří, že je na tom všem víc pravdy, než by se mohlo zdát.

Ve Venezuele je tento démon či duch velmi známý. Foto: María Auxiliadora Ramírez Prato/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Co je zač démon z Los Llanos? Foto: Pixabay Bytost se má zjevovat s píšťalkou. Foto: Pixabay

Vysoký mladík zaúpí po ráně bičem a zvedne pohled k jasnému nebi. Sluneční paprsky ho udeří do očí. Ta bolest je však ničím v porovnání s bolestí, kterou mu přináší množství krvácejících ran po celém jeho těle.

Marně se snaží vysvobodit ruce. Jeho pouta drží a kůl, ke kterému je přivázaný, se ani nepohne. Znovu zakřičí, když mu kdosi přiloží na jednu z ran pastu z rozemletých chilli papriček. To mučení je až nelidské, ale podle místních zcela zasloužené.

Byl to přece právě on, kdo brutálním způsobem zavraždil svého otce. Mladík se sice hájil, že jednal zaslepen nenávistí. Že přistihl otce, jak hrubě zachází s jeho matkou, jak se ji pokouší znásilnit. Trestu však ani po těchto slovech neušel.

Ostatně každý, kdo viděl znetvořené tělo, které po sobě zanechal, uvěřil, že ho musel vést sám ďábel. Mučení je u konce. Někdo mladíkovi odvazuje pouta a ukazuje kamsi do divočiny. Mladík pochopí. Má utíkat.

Utíkat a už se nevracet. Rozeběhne se tak rychle, jak jen může. Po několika minutách však v dálce uslyší štěkot zuřivých psů. Zrodil se právě takto tajemný a děsivý El Silbón?

JAK SE ZRODIL?

Zmíněný příběh je jednou z verzí popisující zrod slavného kolumbijského přízraku. Přízraku, jehož se dodnes obávají hlavně lidé žijící na tamním venkově. Mladý muž, který v afektu strašlivým způsobem zavraždil svého otce.

Byl za to mučen, a nakonec vyhnán do divočiny, kam ho pronásledovali hladoví psi. Prchal před nimi celou věčnost a údajně před nimi prchá dodnes v podobě démonického přízraku strašícího všechny, které potká.

Nebo to bylo ještě jinak? Další varianta legendy praví, že El Silbón byl původně rozmazlený a agresivní mladík, který své rodiče nemilosrdně týral a jednou, když mu otec nedokázal přinést zvěřinu k obědu, dovedl svou nenávist dokonce:

Otce zabil a snědl jeho uvařené vnitřnosti. Trest, který ho stihnul, už byl podobný. Před vyhnáním byl bičován, na rány mu byla přikládána pasta z pálivých papriček, a nakonec prokletý rodinou i vesnicí prchal před rozzuřenými psy. Je možné, že jeho duše putuje krajinou dodnes?

Ve Venezuele je tento démon či duch velmi známý. Foto: María Auxiliadora Ramírez Prato/Creative commons/CC BY-SA 3.0

DÉMON S PÍŠŤALKOU

Především v odlehlejších místech Kolumbie a částečně i Venezuely je El Silbón stále velkým postrachem. Místní tvrdí, že se zjevuje jako vysoká hrůzu nahánějící postava kostlivého vzezření s pytlem přes rameno a s píšťalkou na krku.

Ta má vždy vydávat stejný tón, který příchod démona ohlašuje. Každý, kdo ho uslyší, je odsouzen k smrti a jediné, čím se může zachránit, jsou pálivé papričky, štěkající pes nebo bič. Právě těch věcí se totiž přízrak nejvíc obává.

„Tato entita prý loví kolem silnic, v lesích a na loukách. Vždy přichází hlavně v deštivých dobách, někdy se krčí v korunách stromů. Hledá hlavně opilce a sukničkáře, na které bezohledně útočí,“ uvádí americký záhadolog Brent Swancer s tím, že existují i výpovědi lidí, podle nichž se El Silbón nechal vidět v nějakém příbytku, načež někdo z rodiny tam žijící zemřel.

VIDĚL HO I ZNÁMÝ SPISOVATEL

Mohlo by se zdát, že celá tato legenda je jen zajímavou strašidelnou pohádkou. Folklórem, který má každá země. Jenže někteří badatelé upozorňují, že zatímco většina podobných příběhů nemá žádné konkrétní svědky, v případě hvízdajícího přízraku existuje řada dochovaných svědectví o jeho pozorování.

Nejčastěji jde o obyvatele rozsáhlé oblasti zvané Llanos na severu kontinentu. Podle nich může tento přízrak za řadu neobjasněných zmizení a náhlých úmrtí bez zjevné příčiny. „Jedním ze svědků byl i venezuelský spisovatel Dámaso Delgado, který tvrdil, že se s tvorem setkal v roce 1966 a že se mu povedlo uprchnout jen díky štěkajícímu psovi,“ dodává Brent Swancer.

Ostatně množství svědků vede některé badatele k domněnkám, že by za El Silbónem mohlo ve skutečnosti stát nějaké agresivní zvíře – ať už známé nebo takové, které dosud unikalo vědeckému poznání. Je za slavnou legendou nakonec opravdu nějaké hmatatelné nebezpečí?

Bytost se má zjevovat s píšťalkou. Foto: Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.6tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.5tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 3.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]