V italské Lombardii se nachází jezero proslavené již od antiky. Lago di Como (Komské jezero) patří se svojí maximální hloubkou 410 metrů k nejhlubším jezerům v Evropě. V jeho vodách nežijí jen kapři a pstruzi.
Očití svědkové přísahají, že zde daří i vodním dinosaurům, na které evoluce jaksi zapomněla!
O vodních příšerách v Komském jezeře se začalo hlasitě mluvit zejména po druhé světové válce. Nejčastěji byl záhadný tvor pozorován v lokalitě Lierna nedaleko míst, kde byly v 19. století skutečně objeveny dva fosilní pozůstatky malých dinosaurů, kteří dostali název Lariosaurus balsami.

Jeden z těchto fosilních nálezů je nyní umístěn v mnichovském muzeu. Druhý exemplář byl součástí sbírek milánského přírodovědného muzea. Bohužel, byl zničen během bomdardování v roce 1943.
Lariosaurus nebo krokodýl?
V roce 1946 pozorovali lidé záhadné zvíře o délce několika metrů, kterak si spokojeně plave jezerními vodami. Stejný scénář nastal v roce 1954 i v roce 1957. Z padesátých let minulého století pochází zajímavé svědectví posádky speciálního ponorného zařízení-batysféry.

Ta viděla ve velké hloubce záhadného tvora, jehož hlavová partie připomínala krokodýla. V novém miléniu nastal mírný odklon od dinosaurů směrem k rybí říši. Svědkové se v roce 2003 dušovali, že v jezeře viděli plavat úhoře o délce 12 metrů!
Teorie skeptiků
Italský badatel Giorgio Castiglioni provedl detailní analýzu těchto pozorování a nabídl veřejnosti možné vysvětlení. Podle Castiglioniho viděli lidé v roce 1954 plavat v jezeře velkou vydru.

Pozorování obřího úhoře v roce 2003 mělo být optickým klamem, kdy za tělo úhoře těsně pod vodní hladinou bylo omylem považováno hejno ryb plovoucí v sevřené formaci.

Otázka na závěr
Prehistorický plaz v lokalitě současného Komského jezera opravdu žil, což dokazují výše zmíněné fosilní nálezy. Bylo to v období před 240 miliony let. Tehdy se zde však rozkládalo mělké bažinaté moře. Mohla zde být při ústupu moře zapomenuta kolonie lariosaurů, která by se z životních podmínek slané triasové bažiny adaptovala na sladkovodní biotop současného jezera?

Pokud odpovíte „ano“, je jisté, že při koupání v Komském jezeře nebudou z bezpečnostního hlediska obligátní gumové boty do vody jaksi dostačující.