V polovině pátého století celou střední a západní Evropu děsily nájezdy divokých kočovných válečníků z kmene Hunů. Vedl je Attila, přezdívaný Bič boží.
Jeho život a vlastně i existenci jeho říše však ukončila jedna záhadná noc v roce 453. A dost možná tím ovlivnila budoucnost našeho kontinentu na mnoho desítek let dopředu.
Attila (kolem 395 – 453) byl nejmocnějším králem hunské říše. K moci se dostal kolem roku 445 bratrovraždou. Po smrti svého strýce Rugila při vpádu do Thrákie zabil svého bratra Bleda, se kterým sdílel vládu.
Vedl řadu velkých nájezdů proti Byzantské i Západořímské říši a toužil po ovládnutí celé Evropy. Několikrát vydrancoval říše na Balkáně, Římskou říši i Galii (dnešní Francii), v roce 451 byl však poražen římským vojevůdcem Flaviem Aetiem.
RÁNO HO NAJDOU V KALUŽI KRVE
O rok později znovu vyplenil severní Itálii a táhl směrem na Řím, toto tažení ale ukončilo sjednání míru s papežem Lvem I. V roce 453 se Attila chystal na další útok proti Byzantské říši, na jejíž trůn právě nastoupil nový císař Marcianus.
Krátce před začátkem výpravy se oženil se svou sedmnáctou manželkou, germánskou dívkou Ildikó. Ráno po svatební noci byl však nalezen mrtev v kaluži krve.
Jak to, že tak náhle zemřel? Podle jedné verze zabila Attilu ukrytým nožem Ildikó, podle jiné se udusil kvůli silnému krvácení z nosu. Plánovaný vpád do Byzance se nikdy neuskutečnil. Místo, kde byl Attila pohřben, není známo.
HUNOVÉ NAVŽDY ZMIZELI Z HISTORIE
Po Attilově smrti začali jeho synové mezi sebou válčit o moc a národy, které si Attila podrobil, se vzbouřily. Protihunská koalice už v roce 454 porazila Huny v bitvě na řece Nedao. Hunové se stáhli do oblasti kolem Černého moře.
Kolem roku 480 už o jejich říši nejsou žádné zmínky a Hunové zcela mizí z historických pramenů. Historikové se dnes přiklánějí k názoru, že Attilovi potomci se smísili s Bulhary, podle jiných domněnek jsou přímými potomky Hunů obyvatelé severního Kavkazu.
Skutečně zachránila možná samotnou existenci západoevropských říší v 5. století zrádná Attilova manželka?