27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Zázraky
Kontroverzní holotropní dýchání: Funkční terapie nebo hazard se zdravím?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 4.4.2022
3.0tis
Holotropní dýchání překvapí řadu lidí svými vizemi… Foto: UnSplash
315
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Kontroverzní techniku nazvanou holotropní dýchání vytváří v polovině 60. let 20. století americký psychiatr českého původu Stanislav Grof (*1931). Metoda má řadu stoupenců, ale také mnoho odpůrců z řad odborníků.

Holotropní dýchání překvapí řadu lidí svými vizemi... Foto: UnSplash Mnoho z těch, kdo tuto terapii zkusili, vidělo výjevy z dob minulých. Mohlo jít o minulé životy? Foto: UnSplash Někteří účastníci kurzů se vrací do chvíle zrození... Foto: UnSplash Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof Foto: Creative Commons - volné dílo

Některým se může zdát zcela unikátní a přelomová, na jiné působí bláznivě, možná až nebezpečně. Terapie holotropním dýcháním probíhají ve skupinách. Účastníci se rozdělí do dvojic, přičemž jeden z nich dýchá a druhý na něj dohlíží, případně mu asistuje.

Pod taktovkou terapeuta a za doprovodu hudby provádějí pacienti vleže kontrolované dýchání – hluboké, intenzivní, či zrychlující se. Anebo dech naopak zadržují. Jak to může být prospěšné pro jejich zdraví?

Mnoho z těch, kdo tuto terapii zkusili, vidělo výjevy z dob minulých. Mohlo jít o minulé životy? Foto: UnSplash

NEUVĚŘITELNÉ ZÁŽITKY

Podle Grofovy teorie si pacienti takovýmto postupem navodí změněný stav vědomí, ve kterém mohou dosáhnout sebeuvědomění, sebepoznání a získat transpersonální zážitky (zážitky mimo vlastní fyzické tělo).

Lidé praktikující holotropní dýchání například popisují, jak se vtělili do zvířete, nebo se ocitli ve středověku. Dokonce někdy uvádějí přesné informace, které by normálně nemohli vědět! Mnoho z nich vypráví o zážitcích z doby kolem vlastního narození.

Podle expertů na tuto metodu je to důkaz, že holotropní dýchání vede k mimosmyslovému vnímání, poznání sebe sama, či prožití zapomenutých situací, které následně mohou pomoci například odstranit soudobá traumata. Co je na tom pravdy?

Někteří účastníci kurzů se vrací do chvíle zrození… Foto: UnSplash

DRAMATICKÉ TERAPIE

Už samotná osobnost profesora Stanislava Grofa je velmi zajímavá. Svou kariéru totiž začíná zkoumáním vlivu drog na lidský organismus a sám při tom experimentuje s halucinogenní drogou LSD. Metodu holotropního dýchání pak zakládá spolu se svou ženou Christinou.

Ovšem zde již drogy vynechává. Podobně jako jiné techniky je i tato založena na víře ve vlastní léčebné schopnosti těla, které se musí aktivovat. Pacienti dýchají dle pokynů terapeuta, soustředí se na své nitro a v něm probíhající procesy.

Často u nich dochází k samovolným motorickým projevům. Prostředí, v němž holotropní dýchání probíhá, je proto vždy bezpečné, aby se nikdo nezranil. Ovšem holotropní dýchání má i další úskalí. Podle terapeutů se může stát, že klienti pocítí křeče, nevolnost, nebo začnou zvracet.

Takové jevy jsou však podle Grofa v pořádku – mají prý léčebný efekt. Ne každý však tuto kontroverzní techniku uznává, a někteří odborníci před ní dokonce varují!

Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof Foto: Creative Commons – volné dílo

JE METODA NEBEZPEČNÁ?

Metoda má pomoci od psychických bloků, stejně jako má ulevovat v případech některých zdravotních komplikací. Může se používat při rekonvalescenci, nebo při odvykání alkoholu a nikotinu. „Trpěla jsem astmatem a teď zpětně můžu říci, že jsem se ho zbavila,“ tvrdí například jedna z účastnic kurzu, který probíhal v Německu.

Skeptikové však namítají, že holotropní proces vyvolává v mozku hypoventilaci, a tedy překysličení. Dochází tak k metabolickým změnám v mozku, jež vedou k halucinacím. Ty ale Grof a jeho stoupenci vysvětlují jako zážitky skutečné.

Podle odpůrců má prý metoda škodlivý vliv na mozkové buňky, a může vyvolat i psychické poruchy. Její zastánci ovšem namítají, že tělo disponuje určitými mechanismy, které mu zajišťují adekvátní množství kyslíku a žádné poškození tak nehrozí.

Sami navíc zdůrazňují, že holotropní dýchání musí být prováděno pod dozorem odborníků! Speciální technika má přísná pravidla, jež určují, kdo smí holotropní dýchání praktikovat. Je tedy dostatečně bezpečná?

A můžeme věřit, že získané zážitky během této terapie jsou skutečné a pomohou nám zbavit se problémů?

Foto: UnSplash, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 239
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 530
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]