27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Zázraky
Kontroverzní holotropní dýchání: Funkční terapie nebo hazard se zdravím?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 4.4.2022
3.0tis
Holotropní dýchání překvapí řadu lidí svými vizemi… Foto: UnSplash
315
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Kontroverzní techniku nazvanou holotropní dýchání vytváří v polovině 60. let 20. století americký psychiatr českého původu Stanislav Grof (*1931). Metoda má řadu stoupenců, ale také mnoho odpůrců z řad odborníků.

Holotropní dýchání překvapí řadu lidí svými vizemi... Foto: UnSplash Mnoho z těch, kdo tuto terapii zkusili, vidělo výjevy z dob minulých. Mohlo jít o minulé životy? Foto: UnSplash Někteří účastníci kurzů se vrací do chvíle zrození... Foto: UnSplash Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof Foto: Creative Commons - volné dílo

Některým se může zdát zcela unikátní a přelomová, na jiné působí bláznivě, možná až nebezpečně. Terapie holotropním dýcháním probíhají ve skupinách. Účastníci se rozdělí do dvojic, přičemž jeden z nich dýchá a druhý na něj dohlíží, případně mu asistuje.

Pod taktovkou terapeuta a za doprovodu hudby provádějí pacienti vleže kontrolované dýchání – hluboké, intenzivní, či zrychlující se. Anebo dech naopak zadržují. Jak to může být prospěšné pro jejich zdraví?

Mnoho z těch, kdo tuto terapii zkusili, vidělo výjevy z dob minulých. Mohlo jít o minulé životy? Foto: UnSplash

NEUVĚŘITELNÉ ZÁŽITKY

Podle Grofovy teorie si pacienti takovýmto postupem navodí změněný stav vědomí, ve kterém mohou dosáhnout sebeuvědomění, sebepoznání a získat transpersonální zážitky (zážitky mimo vlastní fyzické tělo).

Lidé praktikující holotropní dýchání například popisují, jak se vtělili do zvířete, nebo se ocitli ve středověku. Dokonce někdy uvádějí přesné informace, které by normálně nemohli vědět! Mnoho z nich vypráví o zážitcích z doby kolem vlastního narození.

Podle expertů na tuto metodu je to důkaz, že holotropní dýchání vede k mimosmyslovému vnímání, poznání sebe sama, či prožití zapomenutých situací, které následně mohou pomoci například odstranit soudobá traumata. Co je na tom pravdy?

Někteří účastníci kurzů se vrací do chvíle zrození… Foto: UnSplash

DRAMATICKÉ TERAPIE

Už samotná osobnost profesora Stanislava Grofa je velmi zajímavá. Svou kariéru totiž začíná zkoumáním vlivu drog na lidský organismus a sám při tom experimentuje s halucinogenní drogou LSD. Metodu holotropního dýchání pak zakládá spolu se svou ženou Christinou.

Ovšem zde již drogy vynechává. Podobně jako jiné techniky je i tato založena na víře ve vlastní léčebné schopnosti těla, které se musí aktivovat. Pacienti dýchají dle pokynů terapeuta, soustředí se na své nitro a v něm probíhající procesy.

Často u nich dochází k samovolným motorickým projevům. Prostředí, v němž holotropní dýchání probíhá, je proto vždy bezpečné, aby se nikdo nezranil. Ovšem holotropní dýchání má i další úskalí. Podle terapeutů se může stát, že klienti pocítí křeče, nevolnost, nebo začnou zvracet.

Takové jevy jsou však podle Grofa v pořádku – mají prý léčebný efekt. Ne každý však tuto kontroverzní techniku uznává, a někteří odborníci před ní dokonce varují!

Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof Foto: Creative Commons – volné dílo

JE METODA NEBEZPEČNÁ?

Metoda má pomoci od psychických bloků, stejně jako má ulevovat v případech některých zdravotních komplikací. Může se používat při rekonvalescenci, nebo při odvykání alkoholu a nikotinu. „Trpěla jsem astmatem a teď zpětně můžu říci, že jsem se ho zbavila,“ tvrdí například jedna z účastnic kurzu, který probíhal v Německu.

Skeptikové však namítají, že holotropní proces vyvolává v mozku hypoventilaci, a tedy překysličení. Dochází tak k metabolickým změnám v mozku, jež vedou k halucinacím. Ty ale Grof a jeho stoupenci vysvětlují jako zážitky skutečné.

Podle odpůrců má prý metoda škodlivý vliv na mozkové buňky, a může vyvolat i psychické poruchy. Její zastánci ovšem namítají, že tělo disponuje určitými mechanismy, které mu zajišťují adekvátní množství kyslíku a žádné poškození tak nehrozí.

Sami navíc zdůrazňují, že holotropní dýchání musí být prováděno pod dozorem odborníků! Speciální technika má přísná pravidla, jež určují, kdo smí holotropní dýchání praktikovat. Je tedy dostatečně bezpečná?

A můžeme věřit, že získané zážitky během této terapie jsou skutečné a pomohou nám zbavit se problémů?

Foto: UnSplash, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]