Lesklokorka lesklá. Tak zní český název božské houby nesmrtelnosti, jak se také říká čínské houbě reishi. Tato zvláštní houba se žlutohnědými lesklými kloboučky přitom na první pohled klame. Za syrova je totiž pro svou velkou dřevnatost a hořkost nejedlá.
Jenže stačí trocha přípravy a je z ní jeden z nejdůležitějších léků tradiční čínské medicíny.
O reishi dnes mnoho lidí tvrdí, že jde o nejdůležitější přírodní přípravek, který dokáže zásadním způsobem zpomalovat stárnutí, posilovat imunitu a bystřit lidskou mysl. Dokládat to má tisíciletá historie užívání této houby.
Ze starých spisů vyplývá, že v Číně byla známá už dva tisíce let před naším letopočtem. Z pozdější doby existují záznamy o jejím užívání i z Japonska a dalších oblastí. Přitom záznamy nehovoří pouze o zázračných léčivých účincích, ale také třeba o možném užití jako naprosto bezkonkurenčního vyprošťováku.
Pokud to mocní starověkého světa přehnali s alkoholem, jejich rádci jim v mnoha případech předepsali právě houbu reishi.

UŽÍVAL JI NEJSTARŠÍ ČLOVĚK HISTORIE?
A jak je to se zdravotními účinky této zvláštní houby? Léčitelé se s vědci shodnou přinejmenším v tom, že houba obsahuje celou řadu prospěšných látek, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, působí protinádorově a zpomalují stárnutí buněk.
Ostatně právě jako o elixíru dlouhověkosti hovoří o této houbě zastánci tradiční čínské medicíny. Ti poukazují na některé případy, ve kterých houba reishi přispěla k abnormálně dlouhému životu člověka.
Nejčastěji je zmiňován čínský bylinkář Li Ching-Yun. Tajemný muž žijící patrně v 19. století. Jenže podle záhadologů možná nejen v něm. Údajně se totiž měl dožít neuvěřitelných 197 let! Dle jeho vlastních slov k tomu přispěla kombinace vydatného pohybu, praktikování bojových umění a meditačních cvičení a především strava, ve které nechybělo právě pravidelné konzumování reishi.
Jeho příběh má však háček: Všechny informace o něm mají původ v Číně, což znamená, že je lze jen stěží ověřit.

MŮŽE POMOCI I S AIDS?
Diskuse o účincích Reishi se tak vrací do medicínské roviny. Nabízí se totiž klíčová otázka, která dnes vrtá hlavou nejednomu badateli: Skutečně si dokážou prospěšné látky v houbě poradit i se závažnými chorobami, jak naznačují mnohé alternativní weby?
Spekuluje se o tom, že reishi může být důležitý pomocník při boji s rakovinou či dokonce s onemocněním AIDS. „Studie ukazují, že Reishi užívaná při chemoterapii a záření a později působí jako prevence před jejím znovuobjevením,“ uvádí například americká léčitelka Ilana Sobo. Podle ní existuje celá řada klinických studií, které doslova úžasné účinky houby potvrzují. Navzdory tomu však západní medicína tuto houbu na milost nevzala. Mají pravdu skeptici, kteří tvrdí, že reishi není tak účinná a že je za její popularitou hlavně výnosný byznys?
