Skip to content

Korálový hrad na Floridě: Postavil ho lotyšský čaroděj?

Na jižní Floridě ve Spojených státech amerických lze najít prazvláštní monumentální stavbu, která se do USA stylem jakoby vůbec nehodila. O ní i o jejím staviteli kolují podivné zvěsti, které z celého místa dělají jednu z největších záhad východní části Spojených států. Jak tajuplná stavba vznikla? Hrály v tom snad roli nadpřirozené síly?

V Rize, hlavním lotyšském městě, se připravuje svatba. Šestadvacetiletý Edward Leedskalnin (1887–1951) nervózně přešlapuje na ulici před domem své nevěsty Agnes Scuffs a začíná mít pocit, že je něco v nepořádku. Ostatně svatba má být už zítra a stále je potřeba vyřídit tolik věcí. Po chvíli volání se konečně dveře otevírají a v chodbě na muže shlížejí oči nevěsty a jejích rodičů. „Nemohu si tě vzít Edwarde, prostě nemohu!“ vykřikne Agnes a na dlažbu padá prsten, který jí před časem dal na znamení zásnub. Z chodby se ozve nějaký šepot a dveře se znovu zabouchnou. Zničený muž zvedá prsten a v očích se mu třpytí slzy, které vzápětí vystřídá zarputilé odhodlání. O něco později už Edward Leedskalnin míří na lodi do Kanady, kde začíná nový život jako lesní dělník. Kvůli nemoci se o pár let později stěhuje znovu, tentokrát na Floridu. A právě zde provede něco, co dodnes nedá spát mnoha milovníkům záhad. Co přesně se stalo?

NENÁPADNÝ ZAČÁTEK

„Vypadá jako z jiného, dávno zaniklého světa. Ze světa takových míst, jako je Stonehenge nebo Babylon. Ta stavba je spojením jednoduchosti, přírodní krásy, mixu kamene a rostlin,“ píše ve své knize o Korálovém hradě dvojice amerických spisovatelů a badatelů Rusty McClure a Jack Heffron. Oba dva podotýkají, že při pátrání po tom, jak toto zvláštní místo vzniklo, se musíme zaměřit především na osobu jeho neméně tajemného stavitele – Edwarda Leedskalnina. Počátky jeho života přitom jako by vůbec neodpovídaly tomu, co později dokázal. Edward je od svého narození v malé lotyšské vesničce velmi slabý a často nemocný. Možná i proto mu nakonec jeho snoubenka dává košem a on se vypravuje na daleké cesty po Evropě a Kanadě. Zde se naplno rozhoří jeho láska k astronomii, okultismu a k egyptské kultuře. Může být právě tato jeho záliba vysvětlením jeho pozdějších činů?

Edward Leedskalnin
ZÁZRAČNÉ VYLÉČENÍ

V roce 1918, poté co si na Floridě koupí nevelkou parcelu, se v Edwardově životě odehraje první zázrak. Jeho těžká tuberkulóza, kterou si přivezl z Kanady a která dlouho hrozí dokonce smrtí, náhle ustoupí. Zapůsobilo snad přímořské ovzduší? Nebo Edward v té době pronikl do nějakých tajemných mystických umění, které mu s tím pomohly? Tomu druhému by naznačoval i další vývoj: Muž totiž začíná z neznámých důvodů budovat na svém malém pozemku na Floridě neuvěřitelnou stavbu – Mohutný kamenný hrad s řadou zvláštních prvků, který dodnes nemá v celých Spojených státech obdoby. Na stavbu přitom používá masivní kámen z osmitunových zkamenělých korálů, dohromady o váze překračující 1100 tun! Je práce s něčím takovým vůbec v silách jednotlivce?

JAK PRACUJE?

Samotný průběh stavby je sám o sobě velkou neznámou. Leedskalnin totiž pracuje hlavně v noci nebo v době, kdy se v okolí nevyskytuje nikdo, kdo by ho mohl spatřit. A ačkoliv lidem ze sousedství většinou umožňuje přijít se podívat na to, co vytvořil, nikdo neví, jak přesně s kamennými bloky nakládá, jaké jsou jeho záměry a co používá za techniku. Práce na této monumentální stavbě nakonec trvají přes 28 let. Během nich vše dokonce jednou přesune z původního místa na svůj nový pozemek k městu Homestead. Právě tam nakonec vzniká komplex nazvaný Zahrada skalní brány. V ní lze najít třeba i uvítací kámen s většími rozměry, než mají ty ve Stonehenge, obří kamenný nábytek či magické sloupy s půlměsíci. Jak to všechno Leedskalnin dokázal?

Stavba budí údiv i z výšky.
DÁVNÉ ZNALOSTI?

Americký badatel Joe Bullard, který se dlouho zabývá studiem Korálového hradu, podotýká, že i dnešní stavitelé mají velký problém při práci s materiálem, který použil Leedskalnin. „Když se do kvádru uhodí kladivem, rozpadne se. Ed byl schopen tyto kameny vysekat a přemístit, aniž by z nich ztratil jen malou část,“ vysvětluje. I proto se množí teorie, které způsob stavby tohoto díla vysvětlují. Ta nejrozšířenější hovoří o tom, že muž objevil prastaré tajemství stavitelů starověkých divů. „Sám Leedskalnin tvrdil, že zná tajemství stavby pyramid,“ říká americká spisovatelka Sarah A. Shepherd. Její kolega, americký spisovatel a badatel Ray Stoner před několika lety dokonce prohlásil, že našel shody mezi Korálovým hradem, Stonehenge, pyramidou v Teotihuacánu a Velkou pyramidou v Gíze. Konstanta rozměrů všech staveb je prý stejná a to jak jí docílit, prý dnes už neznáme. Jde o další důkaz, že v budování figurovaly světu jinak neznámé znalosti?

PODIVNÁ TECHNOLOGIE

Jenže hypotézy o stavbě hradu jdou ještě dál. Hovoří se totiž i o tom, že Leedskalnin používal nějakou neznámou technologií, která pracovala s magnetismem a umožňovala obcházet zákony gravitace. Teorii by podporovala i známá černobílá fotografie, na které je zachyceno neznámé zařízení – jakási prapodivná krabice na třech sloupech, kterou údajně Leedskalnin při své práci používal. Mohlo v ní být právě nějaké zařízení generující energii? V souvislosti s tím se objevují spekulace o tom, že mohl být stavitel dokonce v kontaktu s legendárním americkým vynálezcem Nikolou Teslou (1856–1943), který zařízení sestrojil podle dodaných plánů. Pokud je to ale pravda, kde k těm plánům přišel Leedskalnin? Byl sám geniálním vynálezcem nebo šlo o technologii, kterou dávným stavitelům poskytla nějaká vyspělá mimozemská rasa?

Byl stavitel v kontaktu s Teslou?
MĚL TELEKINETICKÉ SCHOPNOSTI?

Ani u antigravitačního zařízení ale spekulace nekončí. Mnozí badatelé se při hledání odpovědí vrací do minulosti Leedskalnina a především k jeho zájmu o astrologii a také okultismus. Muž si ve svém novém sídle dokonce postavil kamenný teleskop zaměřený na Polárku a traduje se, že velmi pečlivě studoval různé staré svazky a možná se dokonce věnoval i magickým úkonům, mezi kterými nechyběla ani telekineze – tedy schopnost přemísťovat předměty jen silou vůle. Takové možnosti by nahrávala i některá zaznamenaná svědectví. „Několik teenagerů vypovědělo, že když se opatrně přiblížili ke zdem hradu, tak spatřili, jak se obrovské kamenné bloky pohybují vzduchem jako by to byly balóny,“ dodává Sarah A. Shepherd. Pokud by vládl Leedskalnin takovou mocí, bylo by možné i pochopit neuvěřitelnou přesnost celé stavby, kdy k sobě veškeré kamenné prvky hradu sedí doslova na milimetry.

POUZE FYZIKA?

Magické schopnosti, neznámá technologie či starověké stavitelské postupy. Ani jednu z těchto teorií nezastávají skeptičtěji uvažující badatelé. Například americký spisovatel Benjamin Radford (*1970) věří, že to muž mohl dokázat i bez nadpřirozených a neznámých znalostí. „Leedskalnin to udělal s pomocí tvrdé práce a principů pákového efektu. Některé nástroje jsou vidět přímo na hradě a i několik starých fotografií zachycuje velké stativy, kladky a další zařízení používající se k pohybu velkých kamenných bloků,“ vysvětluje Radford s tím, že kameny byly kvůli svému korálovému původu lehčí, než se zdá. Lze se s takovým vysvětlením spokojit? Vždyť i mnozí dnešní stavitelé přiznávají, že by něco takového nesvedli. Prozatím tak nezbývá než nechat záhadu Korálového hradu bez odpovědi a dál pátrat po dalších svědectvích a důkazech.

Co dělala ona podivná krabička na trojnožce?

Foto: Wikimedia Commons, steemit.com, www.crystalinks.com, exploringyourmind.com, www.gizapower.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dům z dětství Donalda Trumpa na prodej
iluxus.cz

Dům z dětství Donalda...

Nemusíte být ni fanoušek amerického...
Rozmařilý Habsburk: Rudolf II. zaměstnával podavače umyvadla
epochaplus.cz

Rozmařilý Habsburk: Rudolf II....

Zástupy vyslanců i papežský nuncius přešlapují v císařských...
Kdy přiznají, že spolu nejsou?
nasehvezdy.cz

Kdy přiznají, že spolu nejsou?

Nejznámější český hokejista Jaromír...
Patricie Solaříková: Skrývá herečka těhotenství?
nasehvezdy.cz

Patricie Solaříková: Skrývá...

Nedávno dala po 13 letech sbohem seriálu Ulice....
Jihočeští biologové sledují 600 tisíckrát zvětšené buňky ve 3D
21stoleti.cz

Jihočeští biologové sledují 600...

Pohledy do mikrosvěta získávají díky nejnovějšímu...
Vědci získávají oxid křemičitý ze slupek od rýže
21stoleti.cz

Vědci získávají oxid...

Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid...
Při pití spolkl živou rybu: Skončil na operačním sále!
epochaplus.cz

Při pití spolkl živou rybu:...

Různé národy, skupiny lidí nebo jen party přátel...
BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. – Během vlády poslouchal manželčiny nářky
epochalnisvet.cz

BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. –...

Zatímco někteří panovníci vydrží u moci...
Partnerská válka o prostor v posteli? Ford nabízí řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů
21stoleti.cz

Partnerská válka o prostor v posteli?...

Má-li Váš partner tendenci opouštět svou...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?
epochalnisvet.cz

Vrátí se tygr ussurijský do...

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho...
Znáte nejzajímavější svátky na světě?
epochaplus.cz

Znáte nejzajímavější svátky...

Důvodů k nejrůznějším oslavám se najde vždy...