Skip to content

Korálový hrad na Floridě: Postavil ho lotyšský čaroděj?

Na jižní Floridě ve Spojených státech amerických lze najít prazvláštní monumentální stavbu, která se do USA stylem jakoby vůbec nehodila. O ní i o jejím staviteli kolují podivné zvěsti, které z celého místa dělají jednu z největších záhad východní části Spojených států.

Jak tajuplná stavba vznikla? Hrály v tom snad roli nadpřirozené síly?

V Rize, hlavním lotyšském městě, se připravuje svatba. Šestadvacetiletý Edward Leedskalnin (1887–1951) nervózně přešlapuje na ulici před domem své nevěsty Agnes Scuffs a začíná mít pocit, že je něco v nepořádku.

Ostatně svatba má být už zítra a stále je potřeba vyřídit tolik věcí. Po chvíli volání se konečně dveře otevírají a v chodbě na muže shlížejí oči nevěsty a jejích rodičů. „Nemohu si tě vzít Edwarde, prostě nemohu!“ vykřikne Agnes a na dlažbu padá prsten, který jí před časem dal na znamení zásnub.

Z chodby se ozve nějaký šepot a dveře se znovu zabouchnou. Zničený muž zvedá prsten a v očích se mu třpytí slzy, které vzápětí vystřídá zarputilé odhodlání. O něco později už Edward Leedskalnin míří na lodi do Kanady, kde začíná nový život jako lesní dělník.

Kvůli nemoci se o pár let později stěhuje znovu, tentokrát na Floridu. A právě zde provede něco, co dodnes nedá spát mnoha milovníkům záhad. Co přesně se stalo?

NENÁPADNÝ ZAČÁTEK

„Vypadá jako z jiného, dávno zaniklého světa. Ze světa takových míst, jako je Stonehenge nebo Babylon. Ta stavba je spojením jednoduchosti, přírodní krásy, mixu kamene a rostlin,“ píše ve své knize o Korálovém hradě dvojice amerických spisovatelů a badatelů Rusty McClure a Jack Heffron. Oba dva podotýkají, že při pátrání po tom, jak toto zvláštní místo vzniklo, se musíme zaměřit především na osobu jeho neméně tajemného stavitele – Edwarda Leedskalnina. Počátky jeho života přitom jako by vůbec neodpovídaly tomu, co později dokázal.

Edward je od svého narození v malé lotyšské vesničce velmi slabý a často nemocný. Možná i proto mu nakonec jeho snoubenka dává košem a on se vypravuje na daleké cesty po Evropě a Kanadě. Zde se naplno rozhoří jeho láska k astronomii, okultismu a k egyptské kultuře.

Může být právě tato jeho záliba vysvětlením jeho pozdějších činů?

Edward Leedskalnin
ZÁZRAČNÉ VYLÉČENÍ

V roce 1918, poté co si na Floridě koupí nevelkou parcelu, se v Edwardově životě odehraje první zázrak. Jeho těžká tuberkulóza, kterou si přivezl z Kanady a která dlouho hrozí dokonce smrtí, náhle ustoupí.

Zapůsobilo snad přímořské ovzduší? Nebo Edward v té době pronikl do nějakých tajemných mystických umění, které mu s tím pomohly? Tomu druhému by naznačoval i další vývoj: Muž totiž začíná z neznámých důvodů budovat na svém malém pozemku na Floridě neuvěřitelnou stavbu – Mohutný kamenný hrad s řadou zvláštních prvků, který dodnes nemá v celých Spojených státech obdoby.

Na stavbu přitom používá masivní kámen z osmitunových zkamenělých korálů, dohromady o váze překračující 1100 tun! Je práce s něčím takovým vůbec v silách jednotlivce?

JAK PRACUJE?

Samotný průběh stavby je sám o sobě velkou neznámou. Leedskalnin totiž pracuje hlavně v noci nebo v době, kdy se v okolí nevyskytuje nikdo, kdo by ho mohl spatřit. A ačkoliv lidem ze sousedství většinou umožňuje přijít se podívat na to, co vytvořil, nikdo neví, jak přesně s kamennými bloky nakládá, jaké jsou jeho záměry a co používá za techniku.

Práce na této monumentální stavbě nakonec trvají přes 28 let. Během nich vše dokonce jednou přesune z původního místa na svůj nový pozemek k městu Homestead. Právě tam nakonec vzniká komplex nazvaný Zahrada skalní brány.

V ní lze najít třeba i uvítací kámen s většími rozměry, než mají ty ve Stonehenge, obří kamenný nábytek či magické sloupy s půlměsíci. Jak to všechno Leedskalnin dokázal?

Stavba budí údiv i z výšky.
DÁVNÉ ZNALOSTI?

Americký badatel Joe Bullard, který se dlouho zabývá studiem Korálového hradu, podotýká, že i dnešní stavitelé mají velký problém při práci s materiálem, který použil Leedskalnin. „Když se do kvádru uhodí kladivem, rozpadne se.

Ed byl schopen tyto kameny vysekat a přemístit, aniž by z nich ztratil jen malou část,“ vysvětluje. I proto se množí teorie, které způsob stavby tohoto díla vysvětlují. Ta nejrozšířenější hovoří o tom, že muž objevil prastaré tajemství stavitelů starověkých divů.

„Sám Leedskalnin tvrdil, že zná tajemství stavby pyramid,“ říká americká spisovatelka Sarah A. Shepherd. Její kolega, americký spisovatel a badatel Ray Stoner před několika lety dokonce prohlásil, že našel shody mezi Korálovým hradem, Stonehenge, pyramidou v Teotihuacánu a Velkou pyramidou v Gíze.

Konstanta rozměrů všech staveb je prý stejná a to jak jí docílit, prý dnes už neznáme. Jde o další důkaz, že v budování figurovaly světu jinak neznámé znalosti?

PODIVNÁ TECHNOLOGIE

Jenže hypotézy o stavbě hradu jdou ještě dál. Hovoří se totiž i o tom, že Leedskalnin používal nějakou neznámou technologií, která pracovala s magnetismem a umožňovala obcházet zákony gravitace. Teorii by podporovala i známá černobílá fotografie, na které je zachyceno neznámé zařízení – jakási prapodivná krabice na třech sloupech, kterou údajně Leedskalnin při své práci používal.

Mohlo v ní být právě nějaké zařízení generující energii? V souvislosti s tím se objevují spekulace o tom, že mohl být stavitel dokonce v kontaktu s legendárním americkým vynálezcem Nikolou Teslou (1856–1943), který zařízení sestrojil podle dodaných plánů.

Pokud je to ale pravda, kde k těm plánům přišel Leedskalnin? Byl sám geniálním vynálezcem nebo šlo o technologii, kterou dávným stavitelům poskytla nějaká vyspělá mimozemská rasa?

Byl stavitel v kontaktu s Teslou?
MĚL TELEKINETICKÉ SCHOPNOSTI?

Ani u antigravitačního zařízení ale spekulace nekončí. Mnozí badatelé se při hledání odpovědí vrací do minulosti Leedskalnina a především k jeho zájmu o astrologii a také okultismus. Muž si ve svém novém sídle dokonce postavil kamenný teleskop zaměřený na Polárku a traduje se, že velmi pečlivě studoval různé staré svazky a možná se dokonce věnoval i magickým úkonům, mezi kterými nechyběla ani telekineze – tedy schopnost přemísťovat předměty jen silou vůle.

Takové možnosti by nahrávala i některá zaznamenaná svědectví. „Několik teenagerů vypovědělo, že když se opatrně přiblížili ke zdem hradu, tak spatřili, jak se obrovské kamenné bloky pohybují vzduchem jako by to byly balóny,“ dodává Sarah A. Shepherd.

Pokud by vládl Leedskalnin takovou mocí, bylo by možné i pochopit neuvěřitelnou přesnost celé stavby, kdy k sobě veškeré kamenné prvky hradu sedí doslova na milimetry.

POUZE FYZIKA?

Magické schopnosti, neznámá technologie či starověké stavitelské postupy. Ani jednu z těchto teorií nezastávají skeptičtěji uvažující badatelé. Například americký spisovatel Benjamin Radford (*1970) věří, že to muž mohl dokázat i bez nadpřirozených a neznámých znalostí.

„Leedskalnin to udělal s pomocí tvrdé práce a principů pákového efektu. Některé nástroje jsou vidět přímo na hradě a i několik starých fotografií zachycuje velké stativy, kladky a další zařízení používající se k pohybu velkých kamenných bloků,“ vysvětluje Radford s tím, že kameny byly kvůli svému korálovému původu lehčí, než se zdá.

Lze se s takovým vysvětlením spokojit? Vždyť i mnozí dnešní stavitelé přiznávají, že by něco takového nesvedli. Prozatím tak nezbývá než nechat záhadu Korálového hradu bez odpovědi a dál pátrat po dalších svědectvích a důkazech.

Co dělala ona podivná krabička na trojnožce?

Foto: Wikimedia Commons, steemit.com, www.crystalinks.com, exploringyourmind.com, www.gizapower.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Drsný svátek svatého Fermína: Hlavně být rychlejší než býk
epochaplus.cz

Drsný svátek svatého Fermína:...

Napíná nohy, seč mu síly stačí, ten dusot je...
Když si podlý virus HIV troufne na největšího basketbalistu všech dob
epochaplus.cz

Když si podlý virus HIV troufne...

Dlouhá léta šlo o vůbec největší postrach všech, kteří žijí...
Bude nové muzeum v Praze na Těšnově?
epochalnisvet.cz

Bude nové muzeum v Praze na...

Dlouhodobě Muzeu hlavního města Prahy chybí...
Je to holčička
21stoleti.cz

Je to holčička

Dobré zprávy jsou vždy důležité, v poslední době...
Po stopách legendárních Visutých zahrad. Kde se mohly nacházet?
epochalnisvet.cz

Po stopách legendárních...

Starověké divy světa patrně nikdy...
Kde se vzaly záhadné kovové ruce u plzeňské katedrály?
epochanacestach.cz

Kde se vzaly záhadné kovové...

Na konci minulého...
Jedna z nejdražších knih světa v nabídce i v Čechách. Podepsal jí osobně dalajláma.
iluxus.cz

Jedna z nejdražších knih světa v...

Pro Českou republiku se podařilo získat další z unikátů...
Všechno vsadila na jednu kartu
nasehvezdy.cz

Všechno vsadila na jednu kartu

Dlouho se netajila tím, že na sociálních...
Kostel svaté Anny na Vršíčku: Místo spjaté s tajemnými příběhy!
epochanacestach.cz

Kostel svaté Anny na Vršíčku:...

Kousek za Horšovským...
Je stále osamělá
nasehvezdy.cz

Je stále osamělá

Konečně se dočkala a má stálou roli. Herečka...
Symbol Národního muzea se po 132 letech dočká kompletního restaurování
21stoleti.cz

Symbol Národního muzea se po 132...

Národní muzeum i v době, kdy je pro své návštěvníky...
Nová úroveň komfortu sedacích soustav
rezidenceonline.cz

Nová úroveň komfortu...

Uvelebit se do pohodlné sedačky je po celém dni...