28. listopadu 2007: Začíná série pozorování podivného trojúhelníkového objektu poletujícího v anglické oblasti West Midlands.
Domů     Vesmír a technologie
Proletěla naší sluneční soustavou mimozemská sonda?
Michal Soukup
od Michal Soukup 21.11.2018
4.8tis
535
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Američtí vědci z Harvardovy univerzity přišli před několika dny s šokujícím prohlášením. Na základě jejich výzkumu se přiklonili k teorii, že Oumuamua by skutečně mohla být mimozemská sonda. Čím svá tvrzení dokládají?

Oumuamua je vůbec první detekované vesmírné těleso, které do naší sluneční soustavy prokazatelně přiletělo z jiné části galaxie. Objeveno bylo 19. října 2017 a od té doby nedá vědcům spát. Dodnes totiž není jasné, o jaký kosmický objekt se vlastně jedná. Hovořilo se o asteroidu, kometě, ve hře byla ale i vesmírná sonda mimozemské civilizace.

A právě k této možnosti se nyní přiklonili vědci z Harvardovy univerzity. Na základě dlouhodobého zkoumání podivně se chovajícího objektu oznámili tuto teorii astronomové Abraham Loeb a Shmuel Bialy z Harvard-Smithsonianova centra astrofyziky v Massachusetts.

Mezihvězdný objekt Oumuamua byl poprvé detekován 19. října 2017. K Zemi se přiblížil nejvíce na vzdálenost 24 miliónů km.

Vědci již dříve zamítli možnost, že by mezihvězdný objekt Oumuamua mohl být jen obyčejný asteroid. Díky jeho vlastnostem se uvažovalo spíše o kometě. Od Slunce se totiž vzdaluje rychleji, než jak by tomu muselo být v případě asteroidu.

Odborníci si toto zrychlení vysvětlovali uvolňováním materiálu z povrchu tělesa v důsledku zahřátí povrchu slunečním zářením.

Objektu by tak byl poskytnut slabý pohon, tak jak je tomu u jiných komet. Jak se ale ukázalo, ani tato teorie není absolutní. Ve větší vzdálenosti od Slunce by odpařování mělo postupně ustávat a těleso by mělo začít opět zpomalovat.

Jenže Oumuamua nezpomaluje. Tedy alespoň ne tolik, kolik by měla.

Asteroid, kometa nebo mimozemská sonda?

Američtí astronomové se proto rozhodli ověřit teorii, zda by pohybu Oumuamuy lépe neodpovídala možnost vesmírné sondy. Loeb i Bialy předpokládají, že pokud by záhadné těleso mělo být skutečně výtvorem mimozemské civilizace, používalo by ke svému pohonu solární plachtu.

O jejich využití se začíná pomalu mluvit už i v pozemské kosmonautice. Princip takového pohonu spočívá v zachytávání fotonů, které by potenciální sondě dodávaly 99 % potřebného pohonu. Zbylé 1 % by zajistily ostatní částice slunečního větru – elektrony, protony a jádra hélia.

Princip solární plachty spočívá v zachytávání fotonů. Mohla by tedy solární plachta vysvětlovat neobvyklý pohyb Oumuamuy?

Přednesenou teorii amerických astronomů prý podporují i matematické údaje. Pokud je ve výpočtech zohledněno použití solární plachty, lze lépe objasnit neobvyklý pohyb tělesa. Skeptici však namítají, že mimozemská sonda by musela vysílat radiové signály a žádné takové nebyly detekovány.

Astronom Alan Jackson z Torontské univerzity však s výpočty svých harvardských kolegů nesouhlasí a podotýká, že solární plachta by v matematickém modelu vykazovala zcela jiné vlastnosti, než s jakými pracují američtí astronomové.

Je ale otázka, jestli se pravdu o původu mezihvězdného návštěvníka vůbec někdy dozvíme. Chybí důkazy. A vzhledem k tomu, že Oumuamua uhání nenávratně pryč ze sluneční soustavy, si scházející důkazy již těžko opatříme.

Foto: newshub.co.nz, spaceweatherarchive.com, astronomy.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 103
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně poté, co Sověti vynesou do […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.0tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. […]
od Mirek Brát 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje paprsek […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.2tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]