Skip to content

Proletěla naší sluneční soustavou mimozemská sonda?

Američtí vědci z Harvardovy univerzity přišli před několika dny s šokujícím prohlášením. Na základě jejich výzkumu se přiklonili k teorii, že Oumuamua by skutečně mohla být mimozemská sonda. Čím svá tvrzení dokládají?

Oumuamua je vůbec první detekované vesmírné těleso, které do naší sluneční soustavy prokazatelně přiletělo z jiné části galaxie. Objeveno bylo 19. října 2017 a od té doby nedá vědcům spát. Dodnes totiž není jasné, o jaký kosmický objekt se vlastně jedná. Hovořilo se o asteroidu, kometě, ve hře byla ale i vesmírná sonda mimozemské civilizace.

A právě k této možnosti se nyní přiklonili vědci z Harvardovy univerzity. Na základě dlouhodobého zkoumání podivně se chovajícího objektu oznámili tuto teorii astronomové Abraham Loeb a Shmuel Bialy z Harvard-Smithsonianova centra astrofyziky v Massachusetts.

Mezihvězdný objekt Oumuamua byl poprvé detekován 19. října 2017. K Zemi se přiblížil nejvíce na vzdálenost 24 miliónů km.

Vědci již dříve zamítli možnost, že by mezihvězdný objekt Oumuamua mohl být jen obyčejný asteroid. Díky jeho vlastnostem se uvažovalo spíše o kometě. Od Slunce se totiž vzdaluje rychleji, než jak by tomu muselo být v případě asteroidu. Odborníci si toto zrychlení vysvětlovali uvolňováním materiálu z povrchu tělesa v důsledku zahřátí povrchu slunečním zářením.

Objektu by tak byl poskytnut slabý pohon, tak jak je tomu u jiných komet. Jak se ale ukázalo, ani tato teorie není absolutní. Ve větší vzdálenosti od Slunce by odpařování mělo postupně ustávat a těleso by mělo začít opět zpomalovat. Jenže Oumuamua nezpomaluje. Tedy alespoň ne tolik, kolik by měla.

Asteroid, kometa nebo mimozemská sonda?

Američtí astronomové se proto rozhodli ověřit teorii, zda by pohybu Oumuamuy lépe neodpovídala možnost vesmírné sondy. Loeb i Bialy předpokládají, že pokud by záhadné těleso mělo být skutečně výtvorem mimozemské civilizace, používalo by ke svému pohonu solární plachtu.

O jejich využití se začíná pomalu mluvit už i v pozemské kosmonautice. Princip takového pohonu spočívá v zachytávání fotonů, které by potenciální sondě dodávaly 99 % potřebného pohonu. Zbylé 1 % by zajistily ostatní částice slunečního větru – elektrony, protony a jádra hélia.

Princip solární plachty spočívá v zachytávání fotonů. Mohla by tedy solární plachta vysvětlovat neobvyklý pohyb Oumuamuy?

Přednesenou teorii amerických astronomů prý podporují i matematické údaje. Pokud je ve výpočtech zohledněno použití solární plachty, lze lépe objasnit neobvyklý pohyb tělesa. Skeptici však namítají, že mimozemská sonda by musela vysílat radiové signály a žádné takové nebyly detekovány. Astronom Alan Jackson z Torontské univerzity však s výpočty svých harvardských kolegů nesouhlasí a podotýká, že solární plachta by v matematickém modelu vykazovala zcela jiné vlastnosti, než s jakými pracují američtí astronomové.

Je ale otázka, jestli se pravdu o původu mezihvězdného návštěvníka vůbec někdy dozvíme. Chybí důkazy. A vzhledem k tomu, že Oumuamua uhání nenávratně pryč ze sluneční soustavy, si scházející důkazy již těžko opatříme.

Foto: newshub.co.nz, spaceweatherarchive.com, astronomy.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slavnou tanečnici zradila rudá šála
epochalnisvet.cz

Slavnou tanečnici zradila...

Měl to být hezký výlet, jenže v...
Stomatologie: Navzdory pokroku strach zůstává
epochaplus.cz

Stomatologie: Navzdory pokroku...

Špatná ústní hygiena a nezdravé stravování – dva hlavní viníci...
Máte chřipku, nebo jste „jen“ nachlazení? Tohle byste měli vědět o léčbě!
epochaplus.cz

Máte chřipku, nebo jste „jen“...

Postihlo to asi každého z nás. Ucpaný nos, kašel...
Dara Rolins: Dokáže zapomenout?
nasehvezdy.cz

Dara Rolins: Dokáže...

Svého ex partnera zřejmě nedokáže...
Komety: královny krásy sluneční soustavy
21stoleti.cz

Komety: královny krásy...

Podivné objekty s ohonem, které mnohdy byly vidět i za...
Alergie na vodu? Vzácná, ale reálná nemoc!
epochalnisvet.cz

Alergie na vodu? Vzácná, ale...

Ať už jde o koupel, déšť, slzy nebo pot,...
Březen: Měsíc žen – SOUTĚŽ
iluxus.cz

Březen: Měsíc žen – SOUTĚŽ

Hned zkraje března jsme spolu s ženami celého světa...
Zrekonstruovali tvář Jana Nepomuckého
21stoleti.cz

Zrekonstruovali tvář Jana...

Odborníkům z Centra kulturní antropologie Moravského...
Přívětivá, vzdušná a funkční
rezidenceonline.cz

Přívětivá, vzdušná a funkční

Předsíň je součástí každé domácnosti. Jako...
Známý pirát Henry Morgan si užíval poklidného důchodu
epochaplus.cz

Známý pirát Henry Morgan si...

O mužích, kteří olupovali lodě nejen ve vlnách Karibiku,...
Nová odrůda meruněk dostala pojmenování Sophinka
21stoleti.cz

Nová odrůda meruněk dostala...

Ovocnáři z Mendelovy univerzity v Brně vyšlechtili novou...
Kim Basinger trpí od dvaceti let příšerným strachem!
nasehvezdy.cz

Kim Basinger trpí od dvaceti...

Svoji největší slávu si herečka Kim...