30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře: V tajemné moci čísla pět!
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře: V tajemné moci čísla pět!
od 10.1.2022
1.6tis
Pohled na kostel od příchozí cesty. FOTO: Tapirica / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
175
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli?

Pohled na kostel od příchozí cesty. FOTO: Tapirica / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kostel svatého Jana Nepomuckého. FOTO: Gampe / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech 1720–1722 a patří k nejvýraznějším zástupcům stylu barokní gotika, jejž schopný tvůrce sám vymyslel.

Kostel je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému (†1393) a symbolika spojená s tímto mučedníkem prostupuje celou stavbu.

Jan Nepomucký byl mučen, odmítl totiž vyzradit zpovědní tajemství královny Žofie Bavorské (1376–1428) mužům, kteří ho vyslýchali na popud jejího manžela českého krále Václava IV. (1361–1419).

reklama

Za tuto zpupnost mu vyřízli jazyk a již mrtvého ho z dnešního Karlova mostu hodili do Vltavy. Legenda říká, že se pak nad řekou objevilo pět hvězd. V tomto momentě se dává do pohybu celá tajemná symbolika.

Kostel svatého Jana Nepomuckého. FOTO: Gampe / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Kostel svatého Jana Nepomuckého. FOTO: Gampe / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mlčel jsem

Číslo pět vládne kostelu na mnoho způsobů. Latina byla oficiální řečí církve a latinské slovo „tacui“, vzhledem k Nepomuckého skonu příhodně znamenající „mlčel jsem“, má pět písmen.

reklama

Spolu s počtem hvězd nad řekou tak mohlo být inspirací pro zvolený tvar půdorysu, kterým se stala pěticípá hvězda. Ta je mimochodem také symbolem pěti ran Kristových.

Kostel má dále pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvě pětice kaplí okolo centrálního prostoru, pět andělů na hlavním oltáři. Tři z nich nesou zeměkouli zdobenou pěti hvězdami symbolizujícími pět kontinentů, na kterých se tehdy šířilo křesťanství.

A pětici hvězd nacházíme i přímo ve svatozáři sochy Jana Nepomuckého. Podle legendy zde má být ukryt také světcův jazyk, jehož symbol můžeme vidět nad kazatelnou. Připomínají ho i zvláštní tvary oken v kapli.

Na druhou stranu, pěticípá hvězda neboli pentagram je známým symbolem středověké magie a v alchymii značí pátý živel, tajemnou látku, která má být nositelkou životní síly. Víme tedy o místě opravdu vše, nebo nám něco zůstává zatajeno?

Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.2tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 1.4tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční
od 25.11.2022 3.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, je již po celá staletí jedním z 
od 24.11.2022 3.0tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stej