31. května 2013: Asteroid 1998 QE2 a jeho měsíc prolétají v těsné blízkosti kolem Země, nejblíže na dalších 200 let.
Domů     Krádež irských korunovačních klenotů: Zůstane navěky neobjasněná?
Krádež irských korunovačních klenotů: Zůstane navěky neobjasněná?
od 24.4.2025
3.2tis
Proč se natolik intenzivně hledané klenoty nikdy nenašly? Dokázal je někdo prodat?
335
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Málokdo ví, že jedna z nejzáhadnějších loupeží všech dob se odehrála už v roce 1907 v irském Dublinu. Tehdy zmizely z jedné věže tamního hradu smaragdy, rubíny a diamanty tvořící irské korunovační klenoty. A zmizely definitivně. Dodnes není jasné, jak krádež vlastně proběhla, a především kdo za ní stojí.

Proč se natolik intenzivně hledané klenoty nikdy nenašly? Dokázal je někdo prodat? Nakolik hrála v krádeži klenotů politika? Spáchal krádež opravdu tento muž nebo někdo úplně jiný? Jak mohly klenoty zmizet z přísně střeženého zámku a trezoru? Kdo ze zaměstnanců do toho byl zapleten?

Je středa 3. července 1907. Po schodech v hradní věži stoupá služebná, aby zkontrolovala, zda je kancelář, ve které se nachází i trezor s klenoty, v pořádku. Čeká ji ale překvapení. Dveře do kanceláře jsou doširoka otevřené.

Uklízečka o tom rychle podává zprávu, která se dostává až k anglickému genealogovi a vikářovi dublinského hradu siru Arthuru Vicarsovi (1862–1921).

Ten je ovšem mimo hrad, a odpovídá proto pouze podivným ledabylým vzkazem, ve kterém ani nedává žádné pokyny. O tři dny později pověřuje vikář jednoho ze svých asistentů, aby do trezoru uložil jeden vzácný artefakt, a dává mu klíč.

Když ten ale přijde do kanceláře a odemkne sejf, čeká ho překvapení. Cennosti, které v něm byly, jsou pryč. Co se tehdy stalo? Mohl být do všeho zapletený sám Arthur Vicars?

Nakolik hrála v krádeži klenotů politika?
Nakolik hrála v krádeži klenotů politika?

Zradila ho milenka?

Vyšetřování probíhá několik měsíců, ale nepřinese žádné výsledky. Po vzácných klenotech z pokladnice v dublinském hradu se slehla zem. Neobjevili se ani žádní svědci. Jedna teorie hovoří o tom, že byl Vicars někým vydírán.

Bál se možná o svůj život nebo o životy svých blízkých, proto během noci sejf vykradl a klenoty předal někomu třetímu.

Vysvětlovalo by to prý jeho podivné nervózní chování a neochotu celou záležitost řešit v okamžiku, kdy uklízečka nahlásila odemčené vstupní dveře. S další hypotézou přichází v roce 1912 londýnské noviny.

Vicars měl údajně před lety milenku, které na její nátlak vyrobil kopii klíče k trezoru. Ta ho však podvedla a s naloupenými drahokamy uprchla zřejmě do Paříže. Za toto tvrzení Vicars noviny úspěšně zažaloval. Jenže ani to spekulacím nezabránilo. Existovali kromě něj i jiní podezřelí?

Spáchal krádež opravdu tento muž nebo někdo úplně jiný?
Spáchal krádež opravdu tento muž nebo někdo úplně jiný?

Byla v tom politika?

„Krádež vykazovala všechny znaky zapojení někoho zvnitřku. Sám král odsoudil policii v Dublinu za neschopnost celý zločin vyšetřit.

Nicméně ani těm nejlepším detektivům Scotland Yardu se nepodařilo najít jakoukoliv stopu,“ popisuje okolnosti vyšetřování irský historik Tomás O’Riordan. V současnosti nejrozšířenější teorie říká, že za vším stál další správce hradu Ir Francis Shackleton. Ten sice není po krádeži obviněn, ale o pár let později se dostává do vězení kvůli jiným podvodům.

Po propuštění si mění jméno a dožívá ve městě Chichester. Pokud on ukradl drahokamy, proč by s nimi ale okamžitě někam nezmizel? Sám Vicars ve své závěti píše, že je přesvědčen o Shackletonově vině a o tom, že je všechno jen podivná politická hra.

„Má práce a můj celý život byl zničen tímto krutým neštěstím, podlými a ničemnými činy irské vlády,“ napsal bývalý vikomt.  

Jak mohly klenoty zmizet z přísně střeženého zámku a trezoru? Kdo ze zaměstnanců do toho byl zapleten?
Jak mohly klenoty zmizet z přísně střeženého zámku a trezoru? Kdo ze zaměstnanců do toho byl zapleten?

Krutá smrt

Zatímco teorií o celé krádeži je dodnes mnoho, žádné přímé důkazy, které by ukazovaly na Vicarsovo zapojení, neexistují. Komise, která celý případ vyšetřovala, se nepochopitelně zaměřila pouze na vikáře a konstatovala, že zanedbal své povinnosti.

Muž je donucen rezignovat na svou funkci a nakonec se stěhuje z Dublinu pryč. Do konce života je ale pronásledován novináři i nenávistnou veřejností. V roce 1920 je ve svém domě v Kilmorn přepaden útočníky, kteří se snaží dostat do jeho trezoru.

V roce 1921 ho příslušníci IRA (irští partyzáni, kteří vedli boj proti britské nadvládě–pozn. red.) dokonce unesou a nakonec zastřelí před jeho manželkou. Policie ho nachází mrtvého s cedulí „informátor“ kolem krku.

Byl opravdu zločincem, který se zapletl s příliš mocnými silami? Nebo se stal pouze obětním beránkem – figurkou ve velké hře někoho jiného?

Zdroje informací: dublincastle.ie - The Theft of the Irish Crown Jewels, Atlas Obscura - The Greatest Unsolved Heist in Irish History, Wikipedia - Arthur Vicars a Irish Crown Jewels
1. Pixabay 2. By Dublin Police(Life time: 1907) - Original publication: Dublin Metropolitan PoliceImmediate source: The journal.ie, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47418224 3. By George Grantham Bain Collection (Library of Congress) - This image is available from the United States Library of Congress's Prints and Photographs divisionunder the digital ID ggbain.00685.This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6080723 4. By J.-H. Janßen - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21796463
Lokalita:
Související články
od 31.5.2026 1.3tis
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tvarů, jako by byly opracovány moderní technologií. Staré jsou však údajně až 15 000 let! Kdo před takovou dobou dokázal něco takového vyrobit? Popadaný chrámo
od 30.5.2026 2.2tis
Mohlo by se zdát, že život jedné z největších literárních osobností všech dob bude detailně zdokumentován. Opak je ale pravdou! Nejenže nikdo neví, jak vlastně proslulý autor nesmrtelných divadelních her vypadal, je také dost dobře možné, že neznáme ani jeho pravé jméno! Kdo se tedy ve skutečnosti skrývá se za jménem William Shakespeare? Pátrání v histori
od 28.5.2026 3.3tis
Kdysi býval Orlík hradem uprostřed hustých a neprostupných lesů. V jeho okolí se rozkládala krajina s hlubokými lesy, vysokými skalami, pod kterými tekla divoká řeka Vltava. Dnes už je všechno jinak. Orlík je krásný, pečlivě udržovaný zámek, který obklopuje klidná hladina Orlické přehrady. Jeho zámecký park je ideálním místem pro klidné procházky i meditace. Okolní příroda je stále nádherná a stat
od 27.5.2026 3.2tis
Když se 31. července 1944 nad Středozemním mořem ztratí letoun Antoina de Saint-Exupéryho, mizí nejen zkušený pilot, ale i muž, který dal světu Malého prince. Autor, jenž ve svých knihách píše o odvaze, samotě i lidskosti, odlétá na další průzkumnou misi a už se nikdy nevrací. Jeho zmizení se na dlouhá desetiletí mění v jednu z největších literárních a leteckých záhad 20. století. Spisovatel An
od 27.5.2026 3.6tis
Snad žádné jiné úmrtí nezmění svět tak, jako atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Jisté konspirační teorie přitom naznačují, že vše proběhlo s tichým svolením vídeňských úřadů. Rakouská bezpečnostní služba prý dokonce přímo vyšla naproti tomu, aby se atentát mohl odehrát. Proč?   Podle některých badatelů tot
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jste pořád vyčerpaná? Možná vašemu tělu něco chybí
nejsemsama.cz
Jste pořád vyčerpaná? Možná vašemu tělu něco chybí
Když se k tomu přidají ještě padající vlasy, lámající se nehty, suchá a svědivá kůže, která praská, a mastná pleť, zbystřete! Občas jsme unavené všechny, ale pokud únava přetrvává několik týdnů, je jasné, že se něco děje. Zvlášť pokud trpíte malátností, máte suchou pokožku, dělají se vám v ústech afty, bolí vás dásně a praskají
Osud nyní odměnil Danu Syslovou láskou?
nasehvezdy.cz
Osud nyní odměnil Danu Syslovou láskou?
V poslední době měli mnozí o herečku obavy. Z několika stran se šířily informace, že Dana Syslová (80) znovu řeší závažné zdravotní problémy. Pokolikáté už v životě! Vypadá to, že i tentokrát here
Muži je nosí jako první. Teprve poté vysoké podpatky ovládnou ženy
epochaplus.cz
Muži je nosí jako první. Teprve poté vysoké podpatky ovládnou ženy
Když dnes žena vkročí do místnosti na vysokých podpatcích, málokdo tuší, že tenhle módní symbol elegance původně vůbec nevzniká pro ženy. Podpatky nosí vojáci, jezdci na koních i králové. Až později se z nich stává jedna z nejvýraznějších ženských zbraní. Historie podpatků je přitom plná marnivosti, politických gest i bolestivého balancování mezi módou a praktičností.
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
epochanacestach.cz
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se
Bylinky zvýrazní chuť masa
panidomu.cz
Bylinky zvýrazní chuť masa
Aby se jednotlivé chutě nerušily či nepřebíjely, je třeba zvolit vhodné bylinky k tomu správnému druhu masa. Které nám navíc umožní obejít se bez koření? To vám prozradí následující článek. Do mletého masa je vhodné přidat: Libeček, který svou vůní připomíná polévkové koření, proto se mu u nás říká vegeta nebo maggi. Když je čerstvý,
Může nespavost stát za nárůstem rakoviny u mladších lidí?
21stoleti.cz
Může nespavost stát za nárůstem rakoviny u mladších lidí?
Počet případů rakoviny u lidí mladších 50 let roste po celém světě způsobem, který lékaře znepokojuje už několik let. Zatímco dříve byly některé nádory považovány především za onemocnění seniorů, dnes
Mrtvý přítel mě varoval ve snu
skutecnepribehy.cz
Mrtvý přítel mě varoval ve snu
Před pěti lety mi zemřel dobrý kamarád Standa, který byl jako můj bráška. Mrzelo mě, že už se nikdy neuvidíme. Standa se ale přece jen ukázal. Dalo by se říct, že jsme spolu se Standou vyrůstali. Díky tomu jsme k sobě měli velmi blízko. Když mi Standa jednoho dne řekl, že má nádor v hlavě, nenapadlo mě,
Sportovní model Belisar od Union Glashütte bude dostupný na náramku
iluxus.cz
Sportovní model Belisar od Union Glashütte bude dostupný na náramku
Pražský ateliér Chronoshop nově nabídne populární hodinky Union Glashütte Noramis Date Sport v nové podobě. Tento model , který velmi přesvědčivě spojuje vintage estetiku s moderním sportovním charakt
Soluňská rotunda byla antickým chrámem, kostelem i mešitou
historyplus.cz
Soluňská rotunda byla antickým chrámem, kostelem i mešitou
Je asi nejcennější a nejkrásnější římskou památkou ve městě. Současně patří k nejstarším křesťanským kostelům, které se v řecké Soluni dochovaly, a k unikátnosti Galeriovy rotundy přispívá také fakt, že nějakou dobu sloužila jako mešita. Byla vybudována v Soluni na počátku 4. století. Neobvyklou stavbu na kruhovém půdorysu si objednal římský císař Galerius Valerius Maximianus
Růžové makronky
tisicereceptu.cz
Růžové makronky
Malé křehké cukroví původem z Itálie si už dávno oblíbili Francouzi a po nich celý svět. Potřebujete 110 g bílků 140 g mandlové mouky 120 g cukru moučky 110 g cukru krupice gelové potravinář
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Temný přízrak z Islandu: Duch vyvolaný k vraždě?
epochalnisvet.cz
Temný přízrak z Islandu: Duch vyvolaný k vraždě?
Na islandské farmě Hörghóll se podle staré legendy zrodí pomsta tak temná, že překročí samotnou hranici smrti. Uražený nádeník Ívar se prý po hádce s farmářovým synem Kristjánem uchýlí k něčemu zapovězenému: vyvolá mrtvého muže a pošle jej zabíjet! Tak se má zrodit Hörghóll-Móri, jeden z nejděsivějších islandských duchů. Je jen výplodem drsné severské fantazie?   Na
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz