27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Křičící lebka z panství Bettiscombe: Patří oběti pravěkého rituálu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.3.2022
2.9tis
Křičící lebky jsou běžnou součástí britského folkloru, foto Pixabay
316
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Bizarní součástí britského folkloru jsou příběhy o lebkách, z nichž vychází nervy drásající křik. Kolem některých se dokonce odehrává množství dalších paranormálních jevů, což je také případ lebky z britského Dorsetu. Kromě záhadných zvuků ji prý provází také řádění poltergeista.

Křičící lebky jsou běžnou součástí britského folkloru, foto Pixabay Folklorista John Symonds Udal, foto Hanna Auckland / Creative Commons / volné dílo Hřbitov v Bettiscombe, foto Mike Searle / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Snad nejslavnější křičící lebka se nachází v historické budově panství Bettiscombe v britském hrabství Dorset. O lebce se vypráví mnoho příběhů a každý z nich se v různých detailech liší, základ však zůstává stejný.

Podle verze, kterou vypráví dorsetský folklorista a historik John Symonds Udal (1848–1925) patří lebka africkému otrokovi. Ten na panství v dávných dobách pracoval ve službách římskokatolického kněze. Udal zmiňuje, že při svém bádání narazil na znepokojivé a temné indicie poukazující na vraždu.

Že by snad kněz zabil svého otroka? Udal detaily domnělého zločinu neuvádí. Odhaluje alespoň, jak záhada křičící lebky měla vzniknout. „Černý sluha před svou smrtí prohlásil, že jeho duch nebude odpočívat, dokud nebude jeho tělo přeneseno do jeho rodné země a tam pohřbeno,” poznamenává. Možná těmito umírající muž na své ostatky sesílá prokletí.

Folklorista John Symonds Udal, foto Hanna Auckland / Creative Commons / volné dílo

NEÚSPĚŠNÝ POHŘEB

Navzdory přání mrtvého muže je jeho tělo uloženo na hřbitově v Bettiscombe. A záhy poté na něm začíná strašit. Z hrobu se prý ozývají hrozivé výkřiky či strašidelné hrdelní zvuky a v panství Bettiscombe začne řádit poltergeist.

Když vesničané a obyvatelé panství začnou mít všeho dost, rozhodnou se tělo otroka exhumovat a přenést zpět do domu. Díky tomu nepříjemné jevy rychle ustanou. Tělo je uloženo na půdě, kde zůstává, dokud se jeho kosti nerozpadnou.

Zůstane jen jeho lebka. Jakékoliv další pokusy o její znovupohřbení se setkávají se stejnými následky. V minulosti se jí prý různí majitelé domu pokoušejí odstranit, ale nakonec se lebka vždy vrací na původní místo.

Způsobuje strašidelné jevy duch otroka, který se brání tomu, aby jeho ostatky skončily v půdě cizí země?

Hřbitov v Bettiscombe, foto Mike Searle / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

LEBKA SE VRACÍ

Jeden z pozdějších majitelů panství je neobvyklou relikvií v domě natolik znechucen, že se rozhodne hodit lebku do nedalekého rybníka. Celou následující noc nezamhouří oka, neboť se domem ozývají nepozemské výkřiky a sténání.

Dalšího dne raději lebku z rybníka zase vyloví a vrátí ji na své místo. Jiný příběh vypráví, že se vlastník panství pokouší lebku pohřbít hluboko v zemi. Ovšem když se vrátí domů, najde lebku znovu tam, odkud ji toho dne sebral.

Vypráví se také, že je čas od času spatřen přízračný kočí, který se vydává z panského domu podél cesty do místního kostela. I tento přízrak je spojován s křičící lebkou. Mají snad ostatky mrtvého otroka nadpřirozenou moc?

Odpověď možná leží v jiných verzích příběhů, kde jde o otroka, kterého si ze svých cest přiváží jistý Azariah Pinney a jeho domovinou není Afrika, ale oblast v Karibiku, které se zejména na počátcích evropské kolonizace Ameriky říká Západní Indie.

V této oblasti leží například ostrov Haiti, kolébka obávaného voodoo. Mohl i otrok z panství v Dorsetu ovládat toto temné umění?

VĚDA HOVOŘÍ JINAK

Byla by to hezká teorie, o kterou se badatelé mohou opřít. Jenže poté, co lebku prozkoumají vědci, tato teorie i celý příběh o otrokovi z dálných krajin vezme zasvé. V roce 1963 lebku prostuduje archeolog Michael Pinney a dospěje k závěru, že lebka je mnohem starší než panství samo, pochází totiž zřejmě z doby železné.

Navíc lebka prokazatelně patří ženě evropského původu. Žena žila před zhruba 3000 let a Pinney ji umisťuje do pravěkého sídliště Pilsdon Pen, které se v době železné nacházelo v těsné blízkosti pozdějšího panského domu.

Někteří se proto domnívají, že by mohlo jít o oběť nějakého pravěkého rituálu. Křičí lebka právě proto? Nebo je snad vyvrácená pověst o mrtvém otrokovi důkazem, že je to celé jen výmysl? Je docela dobře možné, že příběh byl dodatečně vytvořen, aby se jím vysvětlily jinak nevysvětlitelné jevy.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 1
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.8tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.5tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]