3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Křičící lebka z panství Bettiscombe: Patří oběti pravěkého rituálu?
Křičící lebka z panství Bettiscombe: Patří oběti pravěkého rituálu?
od 2.3.2022
2.9tis
Křičící lebky jsou běžnou součástí britského folkloru, foto Pixabay
316
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Bizarní součástí britského folkloru jsou příběhy o lebkách, z nichž vychází nervy drásající křik. Kolem některých se dokonce odehrává množství dalších paranormálních jevů, což je také případ lebky z britského Dorsetu. Kromě záhadných zvuků ji prý provází také řádění poltergeista.

Křičící lebky jsou běžnou součástí britského folkloru, foto Pixabay Folklorista John Symonds Udal, foto Hanna Auckland / Creative Commons / volné dílo Hřbitov v Bettiscombe, foto Mike Searle / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Snad nejslavnější křičící lebka se nachází v historické budově panství Bettiscombe v britském hrabství Dorset. O lebce se vypráví mnoho příběhů a každý z nich se v různých detailech liší, základ však zůstává stejný.

reklama

Podle verze, kterou vypráví dorsetský folklorista a historik John Symonds Udal (1848–1925) patří lebka africkému otrokovi. Ten na panství v dávných dobách pracoval ve službách římskokatolického kněze.

Udal zmiňuje, že při svém bádání narazil na znepokojivé a temné indicie poukazující na vraždu. Že by snad kněz zabil svého otroka? Udal detaily domnělého zločinu neuvádí. Odhaluje alespoň, jak záhada křičící lebky měla vzniknout.

„Černý sluha před svou smrtí prohlásil, že jeho duch nebude odpočívat, dokud nebude jeho tělo přeneseno do jeho rodné země a tam pohřbeno,” poznamenává. Možná těmito umírající muž na své ostatky sesílá prokletí.

Folklorista John Symonds Udal, foto Hanna Auckland / Creative Commons / volné dílo
Folklorista John Symonds Udal, foto Hanna Auckland / Creative Commons / volné dílo

NEÚSPĚŠNÝ POHŘEB

Navzdory přání mrtvého muže je jeho tělo uloženo na hřbitově v Bettiscombe. A záhy poté na něm začíná strašit. Z hrobu se prý ozývají hrozivé výkřiky či strašidelné hrdelní zvuky a v panství Bettiscombe začne řádit poltergeist.

reklama

Když vesničané a obyvatelé panství začnou mít všeho dost, rozhodnou se tělo otroka exhumovat a přenést zpět do domu. Díky tomu nepříjemné jevy rychle ustanou. Tělo je uloženo na půdě, kde zůstává, dokud se jeho kosti nerozpadnou. Zůstane jen jeho lebka.

Jakékoliv další pokusy o její znovupohřbení se setkávají se stejnými následky. V minulosti se jí prý různí majitelé domu pokoušejí odstranit, ale nakonec se lebka vždy vrací na původní místo.

Způsobuje strašidelné jevy duch otroka, který se brání tomu, aby jeho ostatky skončily v půdě cizí země?

Hřbitov v Bettiscombe, foto Mike Searle / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Hřbitov v Bettiscombe, foto Mike Searle / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

LEBKA SE VRACÍ

Jeden z pozdějších majitelů panství je neobvyklou relikvií v domě natolik znechucen, že se rozhodne hodit lebku do nedalekého rybníka. Celou následující noc nezamhouří oka, neboť se domem ozývají nepozemské výkřiky a sténání.

reklama

Dalšího dne raději lebku z rybníka zase vyloví a vrátí ji na své místo. Jiný příběh vypráví, že se vlastník panství pokouší lebku pohřbít hluboko v zemi. Ovšem když se vrátí domů, najde lebku znovu tam, odkud ji toho dne sebral.

Vypráví se také, že je čas od času spatřen přízračný kočí, který se vydává z panského domu podél cesty do místního kostela. I tento přízrak je spojován s křičící lebkou. Mají snad ostatky mrtvého otroka nadpřirozenou moc?

Odpověď možná leží v jiných verzích příběhů, kde jde o otroka, kterého si ze svých cest přiváží jistý Azariah Pinney a jeho domovinou není Afrika, ale oblast v Karibiku, které se zejména na počátcích evropské kolonizace Ameriky říká Západní Indie.

V této oblasti leží například ostrov Haiti, kolébka obávaného voodoo. Mohl i otrok z panství v Dorsetu ovládat toto temné umění?

VĚDA HOVOŘÍ JINAK

Byla by to hezká teorie, o kterou se badatelé mohou opřít. Jenže poté, co lebku prozkoumají vědci, tato teorie i celý příběh o otrokovi z dálných krajin vezme zasvé.

V roce 1963 lebku prostuduje archeolog Michael Pinney a dospěje k závěru, že lebka je mnohem starší než panství samo, pochází totiž zřejmě z doby železné. Navíc lebka prokazatelně patří ženě evropského původu.

Žena žila před zhruba 3000 let a Pinney ji umisťuje do pravěkého sídliště Pilsdon Pen, které se v době železné nacházelo v těsné blízkosti pozdějšího panského domu. Někteří se proto domnívají, že by mohlo jít o oběť nějakého pravěkého rituálu.

Křičí lebka právě proto? Nebo je snad vyvrácená pověst o mrtvém otrokovi důkazem, že je to celé jen výmysl? Je docela dobře možné, že příběh byl dodatečně vytvořen, aby se jím vysvětlily jinak nevysvětlitelné jevy.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 1.3tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.8tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.5tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.1tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o