3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Krokodýlí monstrum a exploze válečné ponorky U-28!
Krokodýlí monstrum a exploze válečné ponorky U-28!
od 2.10.2022
1.9tis
Jaké monstrum spatřili při výbuchu ponorky? Byl to obří krokodýl? FOTO: Pxfuel
189
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let…

Jaké monstrum spatřili při výbuchu ponorky? Byl to obří krokodýl? FOTO: Pxfuel Ponorka U-28. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování.

Podvodní střely vysílá právě ponorka U-28, z jejíž velitelské věže von Forstner dalekohledem pozoruje, jak se příď lodi naklání nahoru, a celý ocelový kolos začíná klesat ke dnu Atlantického oceánu.

reklama

Asi 25 vteřin po jeho úplném potopení se ozývá mohutná exploze, způsobená pravděpodobně výbuchem lodního kotle. Ta ale kromě sloupu vody vyhodí nad hladinu ještě něco jiného – neznámé mořské monstrum!

„To zvíře mělo asi 20 metrů na délku, tvarem těla připomínalo krokodýla. Mělo silné páry předních a zadních nohou uzpůsobených k plavání, protáhlá hlava byla směrem k čelistem zploštělá,“ říká von Forstner.

Záhadného tvora pozoruje cvičeným vojenským okem za jasného dne na vzdálenost 100–150 metrů, po dobu asi 15 sekund. Co tehdy kapitán viděl?

Ponorka U-28. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Ponorka U-28. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Další svědci nepřežili

Francouzský zoolog Bernard Heuvelmans (1916–2001), řadí von Forstnerovo svědectví k těm nejdůvěryhodnějším v historii kryptozoologie. A když to prohlásí muž, který je považován za zakladatele tohoto oboru, je potřeba zpozornět.

reklama

Heuvelmans sám napsal uznávanou knihu o mořských plazech a myslí si, že tudy vede cesta k identifikaci netvora. Na základě detailního popisu zoolog soudí, že by mohlo jít o přeživší exemplář Thalattosuchia, gigantického pravěkého mořského krokodýla.

Skeptikové ale tak nadšení nejsou a nabízí nejjednodušší možnou protivariantu – von Forstner si vše vymyslel!

Podle něj stvoření vidělo ještě dalších sedm členů posádky ponorky, jenže šest z nich se nedožilo konce války, čili nemohli jeho slova nijak potvrdit ani vyvrátit.

Jediný přeživší údajný svědek, kuchař Robert Maas, se o incidentu nikdy nikde nezmíní, stejně jako 61 námořníků z parníku Iberian, kteří z bitevního pekla dokázali vyváznout.

reklama

Ti ale pochopitelně v těch okamžicích měli na starosti úplně jiné věci, než koukat, kde co lítá… Navíc, proč by si von Forstner, člen váženého aristokratického rodu sloužícího v armádě po generace, podobnou historku vymýšlel a riskoval poškození dobrého jména?

Můžeme tak ve finále pouze spekulovat, úplnou pravdu znají nejspíš jen temné hlubiny Atlantiku…

Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz