21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Kronikář Kristián a otazníky kolem jeho života i příbuzenství s bratrovrahem Boleslavem
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 21.6.2020
3.9tis
Existoval vůbec kronikář Kristián? Foto: orthodoxia.cz
557
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Napsal přelomové dílo, které popisuje počátky českého státu a umučení sv. Václava, ale nikdo neví, co byl záhadný mnich Kristián zač. Po staletích vychází najevo, že to mohl být člen rodu Přemyslovců, dokonce snad syn bratrovraha Boleslava! Kdo byl tajemný Kristián?

Existoval vůbec kronikář Kristián? Foto: orthodoxia.cz Vražda českého krále Václava. Foto: Wikimedia Commons Lebka Vojtěcha Slavníkovce. Foto: Wikimedia Commons Kronikář Kosmas. Foto: Wikimedia Commons
Vražda českého krále Václava. Foto: Wikimedia Commons

Je temná zářijová noc roku 935 a z hodovní síně hradiště ve Staré Boleslavi se ozývají zvuky hostiny. V hlučném veselí zaniká pláč právě narozeného druhého syna Přemyslovce Boleslava (asi 915–967 či 972), který ponese nelichotivé jméno Strachkvas.

Pojmenuje ho tak prý jeho otec, který v tu chvíli připravuje největší zločin – vraždu bratra Václava (asi 907–935)! Druhý den ráno zalije dlažbu krev a budoucnost České země se navždy změní.

Krvavé události zapíše záhadný mnich Kristián, který v letech 992–994 sepisuje legendu O životě a umučení sv. Václava a jeho babičky sv. Ludmily (asi 860–921), zvanou Kristiánova kronika.

Mnich krutou bratrovraždu nelítostně odsoudí a pachatele Boleslava označí za „nejkrutějšího ze všech vrahů“ a „neblahého katana vlastního bratra.“ Staletí poté však vychází najevo, že tajemný Kristián je možná právě Boleslavův syn Strachkvas! Ale copak by otce tak zhanobil?

Lebka Vojtěcha Slavníkovce. Foto: Wikimedia Commons

BRATR KNÍŽETE ONÉ ZEMĚ

Kristiánova kronika je zásadní dílo, protože jde o dynastickou legendu Přemyslovců, jež líčí počátky českého státu již od Přemysla Oráče. O Kristiánovi však víme trestuhodně málo – vlastně jen to, co sám prozradí.

V úvodu díla tvrdí, že je „bratr nejpokornější a ani názvu posledního ze všech mnichů nezasluhující, křesťan toliko svým jménem Kristián.“ Dále však oslovuje pražského biskupa Vojtěcha Slavníkovce (asi 956–997) slovy nejdražší synovče!

Tekla jim v žilách stejná krev? A jak přišli historikové na to, že Kristián může být Strachkvas? Vodítkem jsou dvě legendy, které zmiňují události po odchodu Vojtěcha do Říma, kdy se za ním roku 992 vydává poselstvo, jež má vyjednat jeho návrat.

Kanapariova legenda tvrdí, že „předákem poslů byl bratr knížete té země, kterou biskup, o nějž žádali, spravoval.“ Legenda Bruna z Quefurtu (970–1009) zná i podrobnosti: „Potom lid země volal biskupa zpět.

Vybrali pro ten úkol moudrého Radlu, vychovatele svatého muže, a mnicha Kristiána, výmluvného muže, který byl rodným bratrem knížete oné země.“ Čechám tehdy vládne Boleslav II. (asi 932–999), jenž má jediného bratra – Strachkvase! Co o tomto knížecím synovi vlastně víme?

Kronikář Kosmas. Foto: Wikimedia Commons

POSEDL HO DÉMON?

Z Kroniky české kronikáře Kosmy (asi 1045–1125) je známo, že Boleslav I. má dva syny – Boleslava II. a Strachkvase, jenž má přijít na svět v předvečer smrti knížete Václava. „Za té hostiny, bratrovraždou kleté, narodí se knížeti Boleslavovi z výborné manželky výtečné dítě, jemuž po oné události bylo dáno jméno Strachkvas.

Neboť který kvas může být strašnější než ten, při němž se páše bratrovražda,“ píše Kosmas. Kníže zaslibuje syna Bohu, snad aby odčinil jeho smrtelný hřích, takže se stává mnichem v klášteře sv. Jimrama v Řezně.

Právě tam má přijmout jméno Kristián! To on prý vede poselstvo do Říma a poté se má stát Vojtěchovým nástupcem na postu biskupa. Ale když má být vysvěcen v katedrále v Mohuči, tak ho podle Kosmy posedne před oltářem démon!

Historikové se domnívají, že šlo o infarkt či epileptický záchvat. Zda ho přežil není jisté. Biskupem se však nestal a mizí z dějin. Ne však úplně. Díky Kristiánově legendě žije dodnes. „Všechny prameny, které máme k dispozici, ukazují již na první pohled, že autorem legendy byl mnich řezenského kláštera sv.

Jimrama Kristián, bratr Boleslava II. a příbuzný Vojtěchův,“ říká historik PhDr. Dušan Třeštík (1933–2007). Napsal Kristiánovu legendu o umučení sv. Václava opravdu syn bratrovraha Boleslava?

Lenka Kabeláčová

Foto: orthodoxia.cz, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]