Skip to content

Krvavá svatba v Paříži – děsivý pomník náboženských válek

Je rok 1572 a francouzští kronikáři píší, že vody v řekách otrávily hromady plujících mrtvol. Vraždění s mnoha tisíci obětí tenkrát spustila nechvalně proslulá Bartolomějská noc, nazývaná také krvavou svatbou. Ta měla být symbolem smíru dvou znepřátelených táborů, katolíků a protestantů. Místo toho ale odstartovala masakr.

V pařížském královském paláci zaznívá taneční hudba. Královna matka Kateřina Medicejská, která je fanatickou katoličkou, právě provdává svou dceru Markétu z Valois za protestanta Jindřicha Bourbonského z Navarry.

Svatba má stvrdit příměří mezi oběma tábory, které spolu válčí již řadu let. Náhle se však rozezvučí zvony, jako by vypukl ve městě veliký požár. Jde o signál, aby skupiny najatých vrahů zaútočily na protestantskou šlechtu, která přijela v proudu svatebních hostů.

MARNÉ POKUSY O SMÍR

Protestanté, ve Francii nazývaní Hugenoti, se totiž v druhé polovině 16. století stali v zemi galského kohouta natolik významnou silou, že ohrožovali vládnoucí katolíky a byli hrozbou i pro sousední katolické Španělsko. Vzájemné krvavé boje a spory mělo zažehnat hned několik smluv a mírových ujednání, ale i to poslední z roku 1570 bylo porušováno.

Řešením měla tedy být svatba dcery z královské rodiny s protestantským šlechticem Jindřichem Bourbonským. Na první pohled to od vládnoucích katolíků byla štědrá nabídka. Jednalo se ale jen o vějičku.

Usmířením znepřátelených táborů měla být svatba.
MOCNÁ MATKA SLABÝ

Francouzským králem byl v té době Karel IX., který sice usedl na trůn v roce 1560, ale jako desetiletý hoch nemohl zemi vést. V zastoupení tak za něj vladařské povinnosti převzala jeho matka, nechvalně proslulá intrikánka, Kateřina Medicejská. Sám král již jako plnoletý měl sice vlivné přátele mezi protestanty, ale své matce se vzepřít nedokázal. Právě ona jej totiž přesvědčila, aby svatby využil jako návnady a skoncoval s protestantskou elitou ve Francii.

PONĚKUD SMUTNÁ SVATBA

Pro útok katolíků to byla ideální příležitost, většina nejvlivnější protestantské šlechty, včetně uznávaného vůdce admirála Colignyho, přijela na svatbu jako hosté a všichni byli ubytováni v Paříži. Samotný sňatek byl naplánován na 18. srpna 1572 a jeho atmosféra nebyla nijak veselá. Ženich, který neuznával katolickou mši, prostál většinu obřadu před kostelem.

Nevěsta před oltářem odmítla odpovědět na otázku, zda si Jindřicha bere dobrovolně za manžela a v té chvíli prý zasáhl sám král, který položil ruku na hlavu své sestry a přinutil ji přikývnout.

Nevěsta byla donucena říci ano.
KDYŽ SE ZVONY ROZEZNĚLY

Svatební oslavy trvaly několik dnů, a co se chystá, napověděl už nepodařený atentát na admirála Colignyho, který se odehrál 22. srpna. Velký útok ale odstartovalo až vyzvánění zvonů v noci na 24. srpna. Smluvené znamení pro najaté vrahy odstartovalo po celé Paříži jeden z nejděsivějších masakrů v dějinách.

Zabijáci doprovázení rozvášněným davem procházeli městem, a pobíjeli obyvatele domů, které byly dopředu označené jako protestantské. Coligny byl spolu s dalšími zabit v hostinci, kde byl ubytován. A v ulicích města bylo tu noc povražděno okolo 3000 lidí.

BĚSNĚNÍ NEJEN V PAŘÍŽI

Bartolomějskou nocí v Paříži to ale zdaleka neskončilo. Brutální útoky a zabíjení protestantů se po vzoru hlavního města rozjelo prakticky po celé Francii, hlavně však v katolických baštách Toulouse, Bordeaux, Lyonu, Bourges, Rouenu a Orléansu. Vraždění pokračovalo až do října, tedy déle, než dva měsíce.

Odhaduje se, že celkem přišlo o život okolo 20 000 lidí. Ženich Jindřich Bourbonský si zachránil život tím, že přijal katolickou víru a byl pak několik let uvězněn. Bartolomějská noc tak v podstatě znamenala porážku protestantů ve Francii.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nové hodinky Omega pro Jamese Bonda
iluxus.cz

Nové hodinky Omega pro...

Tradiční švýcarská značka Omega...
Španělé vyhnali muslimy po dobrém
epochalnisvet.cz

Španělé vyhnali muslimy po...

Stačí jeden povel a poslední muslimská bašta na...
Medicína značně pokročila v boji s roztroušenou sklerózou
21stoleti.cz

Medicína značně pokročila v...

Roztroušenou sklerózou trpí celosvětově asi 2,5 milionu...
Červec nopálový: Když brouček nahrazuje jahody!
epochalnisvet.cz

Červec nopálový: Když...

Při studování etiket na potravinách či kosmetice...
Harmonie protkaná kontrasty
rezidenceonline.cz

Harmonie protkaná kontrasty

Prosvětlený dům v polském Mikulově na první...
3 nejkrásnější jednobarevná města
epochanacestach.cz

3 nejkrásnější jednobarevná...

Barevná města můžeme...
Náhlý rozvod a velké stěhování do zahraničí?
nasehvezdy.cz

Náhlý rozvod a velké...

Bude se rozvádět? Zpěvačka MARTA JANDOVÁ (45)...
Noc ve věznici Karosta Prison: Za čtyři stovky hrůzou nezamhouříte oka!
epochanacestach.cz

Noc ve věznici Karosta Prison:...

I těm nejotrlejším...
Kam musíte jet, aby vám bylo co největší horko?
epochaplus.cz

Kam musíte jet, aby vám bylo...

Amerika, Death Valley neboli...
Spěje jejich vztah ke krachu?
nasehvezdy.cz

Spěje jejich vztah ke krachu?

Přestože si na výsledky společného podnikání...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
21stoleti.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
Jaké jsou největší bolesti, které můžete zažít?
epochaplus.cz

Jaké jsou největší bolesti,...

Jaký je váš práh bolesti? A...