Římský dramatik Titus Maccius Plautus je autor latinského rčení „nomen omen“. Používá se v případě, kdy jméno osoby nebo název místa vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele.
Označení „nomen omen“ skvěle pasuje i pro jednu starobylou ulici v rakouské Vídni. Proč? Jmenuje se Blutgasse-Krvavá ulička!
Blutgasse se nachází v prvním vídeňském obvodu. Je součástí širší oblasti zvané Blutgassenvierte. O krvavé historky včetně výskytu paranormálních jevů zde určitě není nouze.
Krvavé legendy
Pojmenování ulice má prý souvislost s masakrem templářských rytířů, který zde proběhl v roce 1312. Tehdy již byli členové tohoto rytířského řádu na útěku z Francie.
Netřeba jistě dodávat, že v roce 1307 se francouzský král Filip IV. Sličný rozhodl mocný řád všemi prostředky zničit. Legenda dává tuto hromadnou vraždu do souvislostí i s ukrytým pokladem. Ten ovšem zatím nebyl nalezen. Přesto jeho hledači doufají, že budou jednou úspěšní.
Optimismu jim dodalo zjištění, že templáři snad spoléhali při útěku za hranice Francie na pomoc a solidaritu i ze strany členů některých dalších řádů mnišských rytířů, včetně Řádu německých rytířů a johanitů.
Oba tyto řády měly svá sídla i ve Vídni.
Poklad templářů
V pozdějších časech neměla Blutgasse důvod usilovat o změnu svého názvu, protože zde bylo postaveno popraviště. A opět po dlažbě stékala krev… Jsou to právě duchové templářů a popravených, kteří – nenacházejíc klidu – zde uvízli v osudové časové smyčce.
Kde je prý největší šance najít templářský poklad? Jedná se o sklepení domu na adrese Blutgasse číslo popisné 3. Před hledáním pokladu ovšem doporučujeme vždy zdvořile zazvonit a zajistit si souhlas majitele objektu. Jinak? To víte, je to Blutgasse-Krvavá ulička, tam člověk nikdy neví…