Domů     Záhady historie
Krysař: Z reality do pohádky a zpět
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 2.11.2021
2.9tis
Co je pravdy na příběhu německého krysaře, který odvábí děti? Foto: Axel Hindemith / Creative Commons – volné dílo
287
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Město Hameln je zamořeno krysami. Přichází ale muž v pestrobarevném obleku s píšťalkou, který tvrdí, že je krysař. Slibuje místním, že je havěti zbaví, pokud mu dobře zaplatí…

Co je pravdy na příběhu německého krysaře,  který odvábí děti? Foto: Axel Hindemith / Creative Commons - volné dílo Krysař na obraze Augustina von Moersperga (1592). Foto: Creative Commons - volné dílo Hameln je pěkné město. Neproslaví ho ale malebná zákoutí,  nýbrž krysař. Foto: Creative Commons - volné dílo

Ve chvíli, kdy obyvatelé souhlasí, vydává se do ulic a začíná svou omamnou hru. Libozvučné tóny lákají malé tvory, kteří následují cizincovy kroky. Jejich pouť končí v nedaleké řece. Protože ale krysař nedostane slíbenou platbu za vykonanou službu, vrátí se.

Přikládá nástroj k ústům a spouští tajuplnou hudbu, při níž se k němu ale tentokrát netáhnou krysy. Zvuky jsou obráceny proti hamelnským dětem! Hrůzostrašnou pohádku zná nejeden posluchač, málokdo ale ví, že je zaznamenána také v Lüneburgském rukopisu.

V něm přímo stojí: „Léta páně 1284, na den Jana a Pavla bylo 26. června. Jistým pištcem, oblečeným ve všech barvách, bylo odvedeno 130 dětí pocházejících z Hamelnu.“ Jak je ale možné, že je pohádka zanesena ve spise?

Znamená to snad, že se dětem vypráví skutečný příběh? Proč je označován jako pohádka?

Krysař na obraze Augustina von Moersperga (1592). Foto: Creative Commons – volné dílo

KRYSAŘ Z HAMELNU

Příběh o krysařovi, který z malého saského města vyláká všechny děti, se traduje nejen mezi lidmi, ale je zaznamenán i v historických pramenech. Kromě Lüneburgského rukopisu jde také o kroniku města Hameln.

U roku 1384 je v ní zaneseno: „Je to 100 let od chvíle, co naše děti odešly.“ Příběh je připomenut dokonce i zobrazením ve vitráži místního kostela! Reálný základ vyprávění je prakticky nezpochybnitelný.

Není ale jasné, co se s maličkými obyvateli Hameln stalo. Jednotlivé verze povídky se rozcházejí, zůstává jen řada možností. Podle nich se měly děti stát obětí přírodního neštěstí, nebo morové rány. Existují i názory, které se domnívají, že tajemnou postavou nebyl krysař, ale lokátor, který zakládal nová města.

Děti se tak měly usídlit v jiné oblasti. Podle německého historika Wolfganga Wanna je pravděpodobné, že založily na Moravě vesnici Hamlíkov. Domněnku zastává i současný zástupce ředitele muzea v Hamelnu Viktor Meisner:

„Na Moravě se vyskytuje řada jmen, která se vyskytovala jen v okolí Hamelnu, ale už nikde jinde v Německu.” Událost je zkoumána po staletí, otázky ale zůstávají. Jedno je však jasné, příběh je propojen s realitou!

Jak je tomu u jiných legend a pohádek? Vycházejí snad také z reality?

Hameln je pěkné město. Neproslaví ho ale malebná zákoutí, nýbrž krysař. Foto: Creative Commons – volné dílo

ZAČÍNÁME OD PLATÓNA

Podle řeckého filozofa Platóna (427–347 př. n. l.) jsou pohádky jen povídačky chův. Od jeho dob se však mnohé změnilo. Odborníci berou báchorky na milost. Už pro ně nejsou pošetilým vyprávěním na dlouhé zimní večery, ale začnou v nich vidět i skutečné příběhy a lidské zkušenosti.

Český spisovatel Karel Čapek (1890–1938) ve svém spise věnovaném původu pohádek dokonce spekuluje o tom, že jde o snové představy lidí: „…spočívají pohádky na zážitcích snových: ve snu lítáme jako Aladin, ve snu jsme pronásledováni přes propasti a řeky, ve snu míváme vykonat nějaký nemožný úkol.

Takzvaný maturitní sen, ve kterém máme odpovídat na neslýchanou otázku, připomíná opravdu typus pohádky o Sfinze, která klade hádanky.“ Skutečně jsou bájné příběhy schopné říci více, než si umíme na první pohled představit? Není to trochu přehnaná představa?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.0tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.3tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.5tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 2.8tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 1.9tis
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]