reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Krysař: Z reality do pohádky a zpět
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 2.11.2021
2.9tis
Co je pravdy na příběhu německého krysaře, který odvábí děti? Foto: Axel Hindemith / Creative Commons – volné dílo
287
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Město Hameln je zamořeno krysami. Přichází ale muž v pestrobarevném obleku s píšťalkou, který tvrdí, že je krysař. Slibuje místním, že je havěti zbaví, pokud mu dobře zaplatí…

Co je pravdy na příběhu německého krysaře,  který odvábí děti? Foto: Axel Hindemith / Creative Commons - volné dílo Krysař na obraze Augustina von Moersperga (1592). Foto: Creative Commons - volné dílo Hameln je pěkné město. Neproslaví ho ale malebná zákoutí,  nýbrž krysař. Foto: Creative Commons - volné dílo

Ve chvíli, kdy obyvatelé souhlasí, vydává se do ulic a začíná svou omamnou hru. Libozvučné tóny lákají malé tvory, kteří následují cizincovy kroky. Jejich pouť končí v nedaleké řece. Protože ale krysař nedostane slíbenou platbu za vykonanou službu, vrátí se.

Přikládá nástroj k ústům a spouští tajuplnou hudbu, při níž se k němu ale tentokrát netáhnou krysy. Zvuky jsou obráceny proti hamelnským dětem! Hrůzostrašnou pohádku zná nejeden posluchač, málokdo ale ví, že je zaznamenána také v Lüneburgském rukopisu.

V něm přímo stojí: „Léta páně 1284, na den Jana a Pavla bylo 26. června. Jistým pištcem, oblečeným ve všech barvách, bylo odvedeno 130 dětí pocházejících z Hamelnu.“ Jak je ale možné, že je pohádka zanesena ve spise?

Znamená to snad, že se dětem vypráví skutečný příběh? Proč je označován jako pohádka?

Krysař na obraze Augustina von Moersperga (1592). Foto: Creative Commons – volné dílo

KRYSAŘ Z HAMELNU

Příběh o krysařovi, který z malého saského města vyláká všechny děti, se traduje nejen mezi lidmi, ale je zaznamenán i v historických pramenech. Kromě Lüneburgského rukopisu jde také o kroniku města Hameln.

U roku 1384 je v ní zaneseno: „Je to 100 let od chvíle, co naše děti odešly.“ Příběh je připomenut dokonce i zobrazením ve vitráži místního kostela! Reálný základ vyprávění je prakticky nezpochybnitelný.

Není ale jasné, co se s maličkými obyvateli Hameln stalo. Jednotlivé verze povídky se rozcházejí, zůstává jen řada možností. Podle nich se měly děti stát obětí přírodního neštěstí, nebo morové rány. Existují i názory, které se domnívají, že tajemnou postavou nebyl krysař, ale lokátor, který zakládal nová města.

Děti se tak měly usídlit v jiné oblasti. Podle německého historika Wolfganga Wanna je pravděpodobné, že založily na Moravě vesnici Hamlíkov. Domněnku zastává i současný zástupce ředitele muzea v Hamelnu Viktor Meisner:

„Na Moravě se vyskytuje řada jmen, která se vyskytovala jen v okolí Hamelnu, ale už nikde jinde v Německu.” Událost je zkoumána po staletí, otázky ale zůstávají. Jedno je však jasné, příběh je propojen s realitou!

Jak je tomu u jiných legend a pohádek? Vycházejí snad také z reality?

Hameln je pěkné město. Neproslaví ho ale malebná zákoutí, nýbrž krysař. Foto: Creative Commons – volné dílo

ZAČÍNÁME OD PLATÓNA

Podle řeckého filozofa Platóna (427–347 př. n. l.) jsou pohádky jen povídačky chův. Od jeho dob se však mnohé změnilo. Odborníci berou báchorky na milost. Už pro ně nejsou pošetilým vyprávěním na dlouhé zimní večery, ale začnou v nich vidět i skutečné příběhy a lidské zkušenosti.

Český spisovatel Karel Čapek (1890–1938) ve svém spise věnovaném původu pohádek dokonce spekuluje o tom, že jde o snové představy lidí: „…spočívají pohádky na zážitcích snových: ve snu lítáme jako Aladin, ve snu jsme pronásledováni přes propasti a řeky, ve snu míváme vykonat nějaký nemožný úkol.

Takzvaný maturitní sen, ve kterém máme odpovídat na neslýchanou otázku, připomíná opravdu typus pohádky o Sfinze, která klade hádanky.“ Skutečně jsou bájné příběhy schopné říci více, než si umíme na první pohled představit? Není to trochu přehnaná představa?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]