27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Vesmír a technologie
Lampy starověkého Egypta: Reliéfy dokazují využití elektřiny před tisíci let!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.5.2022
1.8tis
Je na reliéfu skutečně žárovka? Foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY 3.0
198
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Byla to jedna z nejvyspělejších starověkých civilizací světa, jejíž ppokrokové vynálezy dodnes fascinují svět. Egypťané prý před tisíci let dokonce využívali také elektřinu. Dokládat to mají dávná svědectví a starověká umělecká díla.

Je na reliéfu skutečně žárovka? Foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY 3.0 Komplex v Dendeře, foto Csorfoly Daniel / Creative Commons / volné dílo Z žárovek dokonce vedou i dlouhé kabely, foto NYPL / Creative Commons / volné dílo

První funkční žárovku světu v roce 1879 představuje americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931). Do té doby si lidé museli svítit olejovými lampami, svíčkami a pochodněmi. To by mělo zahrnovat také starověké Egypťany pracující na bohaté výzdobě hrobek a podzemních prostor, které nikdy nespatřily paprsek slunečního světla.

Jenže v některých kryptách zcela chybí jakákoliv stopa po použití takového zdroje světla. Žádné známky po sazích, žádné ohořelé stěny, žádné držáky.

Podle některých teorií byla v takových případech použita soustava zrcadel. Římský biskup sv. Augustin (354–430) ale popisuje poněkud odlišné zařízení.

„Ve svých dílech vypráví sv. Augustin ve čtvrtém století našeho letopočtu o nějaké zázračné lampě – tajemném zdroji světla, který neustále zářil. Ani voda ani vítr nedokázaly tuto lampu, která byla uložena v jednom chrámu bohyně Isis, zhasnout,“ líčí rakouský záhadolog Reinhard Habeck (*1962). Jak tato tajemná lampa vypadá?

Komplex v Dendeře, foto Csorfoly Daniel / Creative Commons / volné dílo

KDE BY VZALI ELEKTŘINU?

Představu o tajemném zdroji světla si můžeme udělat z reliéfů, které znázorňují lidské postavy pracující s velkými oválnými předměty. Podle oficiálních tvrzení ve skutečnosti jde o lotosový květ s hadím převtělením jistého boha.

Jenže předměty na reliéfu už na první pohled připomínají obrovské žárovky. Dokonce z nich vedou dlouhé „kabely” končící v jakési skříňce snad sloužící jako zdroj energie.

„Zvláštní reliéf v chrámu bohyně Hathor v egyptské Dendeře, vystavěný kolem roku 5400 př. n. l., je důkazem, že se během stavby pyramid využívalo žárovek,“ má jasno proslulý švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken (*1935).

Není to ale až příliš odvážné tvrzení? K použití žárovek by přece museli mít k dispozici i zdroj elektřiny. Na tyto pochybnosti však může odpovědět tzv. bagdádská baterie objevená v roce 1936.

Zhruba 2000 let starý artefakt prokazatelně sloužil jako baterie. Znali podobné zařízení také v Egyptě před mnohem delší dobou?

Z žárovek dokonce vedou i dlouhé kabely, foto NYPL / Creative Commons / volné dílo

BUDIŽ SVĚTLO!

Habeck ve snaze prokázat pravdivost teorie o starověké žárovce osloví vídeňského odborníka na elektřinu inženýra Waltera Garna. Ten o reliéfech nikdy dříve neslyšel, a když je spatří poprvé, zůstane v šoku.

„Byl jsem obrazy velmi překvapen. Sloupy džed vypadají přesně jako moderní vysokonapěťové izolátory. Hadi by mohli být elektrické jiskry nebo svítící plynné výboje, které pod vysokým napětím vystupují ze špiček lotosových květů.

Bez elementární znalosti elektrotechniky by takové vyobrazení nebylo možné. Shoduje se toho prostě příliš mnoho!“ porovnává Garn. Ten dokonce podle staroegyptských předloh později vytvoří plně funkční model žárovky!

Znamená to, že Egypťané dokázali používat elektřinu a žárovky o tisíce let dříve než zbytek světa?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.8tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]