25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Vesmír a technologie
Lampy starověkého Egypta: Reliéfy dokazují využití elektřiny před tisíci let!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.5.2022
1.8tis
Je na reliéfu skutečně žárovka? Foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY 3.0
198
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Byla to jedna z nejvyspělejších starověkých civilizací světa, jejíž ppokrokové vynálezy dodnes fascinují svět. Egypťané prý před tisíci let dokonce využívali také elektřinu. Dokládat to mají dávná svědectví a starověká umělecká díla.

Je na reliéfu skutečně žárovka? Foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY 3.0 Komplex v Dendeře, foto Csorfoly Daniel / Creative Commons / volné dílo Z žárovek dokonce vedou i dlouhé kabely, foto NYPL / Creative Commons / volné dílo

První funkční žárovku světu v roce 1879 představuje americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931). Do té doby si lidé museli svítit olejovými lampami, svíčkami a pochodněmi. To by mělo zahrnovat také starověké Egypťany pracující na bohaté výzdobě hrobek a podzemních prostor, které nikdy nespatřily paprsek slunečního světla.

Jenže v některých kryptách zcela chybí jakákoliv stopa po použití takového zdroje světla. Žádné známky po sazích, žádné ohořelé stěny, žádné držáky.

Podle některých teorií byla v takových případech použita soustava zrcadel. Římský biskup sv. Augustin (354–430) ale popisuje poněkud odlišné zařízení.

„Ve svých dílech vypráví sv. Augustin ve čtvrtém století našeho letopočtu o nějaké zázračné lampě – tajemném zdroji světla, který neustále zářil. Ani voda ani vítr nedokázaly tuto lampu, která byla uložena v jednom chrámu bohyně Isis, zhasnout,“ líčí rakouský záhadolog Reinhard Habeck (*1962). Jak tato tajemná lampa vypadá?

Komplex v Dendeře, foto Csorfoly Daniel / Creative Commons / volné dílo

KDE BY VZALI ELEKTŘINU?

Představu o tajemném zdroji světla si můžeme udělat z reliéfů, které znázorňují lidské postavy pracující s velkými oválnými předměty. Podle oficiálních tvrzení ve skutečnosti jde o lotosový květ s hadím převtělením jistého boha.

Jenže předměty na reliéfu už na první pohled připomínají obrovské žárovky. Dokonce z nich vedou dlouhé „kabely” končící v jakési skříňce snad sloužící jako zdroj energie.

„Zvláštní reliéf v chrámu bohyně Hathor v egyptské Dendeře, vystavěný kolem roku 5400 př. n. l., je důkazem, že se během stavby pyramid využívalo žárovek,“ má jasno proslulý švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken (*1935).

Není to ale až příliš odvážné tvrzení? K použití žárovek by přece museli mít k dispozici i zdroj elektřiny. Na tyto pochybnosti však může odpovědět tzv. bagdádská baterie objevená v roce 1936.

Zhruba 2000 let starý artefakt prokazatelně sloužil jako baterie. Znali podobné zařízení také v Egyptě před mnohem delší dobou?

Z žárovek dokonce vedou i dlouhé kabely, foto NYPL / Creative Commons / volné dílo

BUDIŽ SVĚTLO!

Habeck ve snaze prokázat pravdivost teorie o starověké žárovce osloví vídeňského odborníka na elektřinu inženýra Waltera Garna. Ten o reliéfech nikdy dříve neslyšel, a když je spatří poprvé, zůstane v šoku.

„Byl jsem obrazy velmi překvapen. Sloupy džed vypadají přesně jako moderní vysokonapěťové izolátory. Hadi by mohli být elektrické jiskry nebo svítící plynné výboje, které pod vysokým napětím vystupují ze špiček lotosových květů.

Bez elementární znalosti elektrotechniky by takové vyobrazení nebylo možné. Shoduje se toho prostě příliš mnoho!“ porovnává Garn. Ten dokonce podle staroegyptských předloh později vytvoří plně funkční model žárovky!

Znamená to, že Egypťané dokázali používat elektřinu a žárovky o tisíce let dříve než zbytek světa?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.9tis
Výzkum vesmíru zahrnuje řadu incidentů, ze kterých jsou občas obviňovány i mimozemské civilizace. Patří k nim též projekty zacílené na Phobos a Deimos, měsíce planety Mars. Zejména osudy sovětských vesmírných sond Phobos 1 a Phobos 2 jsou do jisté míry stále záhadou! Názvy Phobos a Deimos pocházejí z řecké mytologie. Do češtiny je můžeme přeložit jako […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.7tis
Myšlenky na formu mimozemského života již dávnou nejsou omezené pouze na inteligentní tvory podobné lidem. Tak tomu bylo snad jen v devatenáctém století, kdy se rozeběhlo mapování údajných kanálů na planetě Mars. Potenciální život v kosmu mohou představovat zejména neviditelné mikroorganismy. Je zde však jedno velké riziko. Jaké? Vědci zkoumají meteority dopadnuvší na povrch naší planety v naději, […]
od Filip Appl 19.9.2022 2.8tis
Ameca. Tak se jmenuje humanoidní robot vyvíjený britskou společností Engineered Arts. Právě on nedávno opět zaujal veřejnost, když se objevilo video, na kterém konverzuje s různými osobami.  Ameca je opravdu působivý robot. Má totiž kloubovou hlavu a krk a jeho obličej je schopen poměrně široké škály výrazů. Proto když ve videu mluví o budoucnosti, je […]