reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Paranormální jevy
Mohou zesnulí blízcí zachraňovat životy?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 11.5.2022
1.8tis
Pouto mezi matkami a dětmi bývá silné. Je dokonce silnější než smrt? FOTO: Unsplash
198
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Víme o záhadných přízracích 1. světové války, ale ne ve všech těchto případech šlo o neznámé osoby. Někdy se vojákům zjevovali v kritických chvílích jejich blízcí. Podobné příběhy jsou během válek časté a zajímají nejen záhadology, ale i historiky.

Pouto mezi matkami a dětmi bývá silné. Je dokonce silnější než smrt? FOTO: Unsplash Vznikají ve válce přátelství až za hrob? FOTO: Unsplash

Jedním z nich je Kanaďan Tim Cook (*1971), který objevil deníkový zápis jednoho kanadského legionáře. Šokovaný mladík tehdy psal, že jej zachránil duch jeho zemřelé maminky, díky ní se přesunul pryč z místa, kde vzápětí vybuchl německý granát.

„Mohl jsem zůstat na místě a krýt se, ale asi 20 metrů od sebe jsem tě uviděl, byla jsi úplně jako živá. Doplazil jsem se skoro až k tobě, když jsi zmizela a za mnou začalo všechno vybuchovat. Nebýt tebe, už bych nežil.

Mami, že se mi ukážeš znovu, až se budou blížit další granáty?“ píše emotivně neznámý voják do svého deníku. Podobný zážitek má korporál Will Bird (1891–1984) ze 42. praporu kanadského vojska. Během bitvy u Vimy Ridge v dubnu 1917 se schovává v jednom zákopovém bunkru.

Chce spát, ale probírají ho dvě hřejivé ruce. Dívá se nahoru a tam stojí jeho bratr Steve, který byl zabit ve válce o dva roky dříve. Zjevení se beze slova otáčí a tiše odchází pryč. Will svého bratra jako ve snách následuje do rozvalin jedné z opuštěných budov.

Tam se Steve rozplynul… Z šoku mladíka vytrhne až série ohlušujících výbuchů. Bunkr, kde se ještě před chvílí skrýval, byl právě rozbombardovaný a všichni uvnitř jsou mrtví. Mohl tam být i on. Bird o svých zážitcích v roce 1968 napsal knihu nazvanou Duchové mají teplé ruce: Vzpomínky na Velkou válku.

Vznikají ve válce přátelství až za hrob? FOTO: Unsplash

Kamarádi až za hrob

Prosinec 1915, zákopy u Ypres. Důstojník William M. Speight ze 3. praporu se kryje před prudkým útokem nepřátel. Je vyděšený, bojiště se dávno proměnilo v krvavou lázeň a sotva o pár hodin dříve padl jeho nejlepší přítel.

Ale jak se tam celý vynervovaný krčí, všímá si někoho, kdo je úplně v pohodě. Jeho padlý kamarád! Pomalu kráčí zákopem, jako kdyby byl na procházce, zatímco kolem všechno lítá do vzduchu. Speight rychle volá dalšího vojáka, ať mu potvrdí, že to vidí taky, jenže jeho kamarád mezitím zmizel.

Objeví se znovu dalšího večera. Speight ho následuje, dokud se duch nezastaví na místě a neukáže prstem do země. Pak se opět vypaří. Speight naslouchá svým instinktům a začíná kopat, dokud nenarazí na výbušniny s časovačem!

Času pořád zbývá dostatek na to, aby se Speight i s ostatními stihl z oblasti evakuovat. V duchu děkuje zesnulému kamarádovi, díky kterému může on i jeho spolubojovníci dál žít. Historik Cook k tomu říká:

„Ty přízračné vize existují. Vojáci vídají duchy, svoje mrtvé mámy, padlé druhy. A podle mě to není způsobeno jen nedostatkem spánku, stresem, ani se vojáci nesnaží oblbnout veřejnost vymyšlenými příběhy a dopisy.

Oni skutečně věří, že se to stalo.“ Je tedy možné, že v extrémních časech se kromě sil pozemských dokáží mobilizovat i ty nadpozemské?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.3tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.0tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.6tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]