26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Mohou zesnulí blízcí zachraňovat životy?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 11.5.2022
1.8tis
Pouto mezi matkami a dětmi bývá silné. Je dokonce silnější než smrt? FOTO: Unsplash
198
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Víme o záhadných přízracích 1. světové války, ale ne ve všech těchto případech šlo o neznámé osoby. Někdy se vojákům zjevovali v kritických chvílích jejich blízcí. Podobné příběhy jsou během válek časté a zajímají nejen záhadology, ale i historiky.

Pouto mezi matkami a dětmi bývá silné. Je dokonce silnější než smrt? FOTO: Unsplash Vznikají ve válce přátelství až za hrob? FOTO: Unsplash

Jedním z nich je Kanaďan Tim Cook (*1971), který objevil deníkový zápis jednoho kanadského legionáře. Šokovaný mladík tehdy psal, že jej zachránil duch jeho zemřelé maminky, díky ní se přesunul pryč z místa, kde vzápětí vybuchl německý granát.

„Mohl jsem zůstat na místě a krýt se, ale asi 20 metrů od sebe jsem tě uviděl, byla jsi úplně jako živá. Doplazil jsem se skoro až k tobě, když jsi zmizela a za mnou začalo všechno vybuchovat. Nebýt tebe, už bych nežil.

Mami, že se mi ukážeš znovu, až se budou blížit další granáty?“ píše emotivně neznámý voják do svého deníku. Podobný zážitek má korporál Will Bird (1891–1984) ze 42. praporu kanadského vojska. Během bitvy u Vimy Ridge v dubnu 1917 se schovává v jednom zákopovém bunkru.

Chce spát, ale probírají ho dvě hřejivé ruce. Dívá se nahoru a tam stojí jeho bratr Steve, který byl zabit ve válce o dva roky dříve. Zjevení se beze slova otáčí a tiše odchází pryč. Will svého bratra jako ve snách následuje do rozvalin jedné z opuštěných budov.

Tam se Steve rozplynul… Z šoku mladíka vytrhne až série ohlušujících výbuchů. Bunkr, kde se ještě před chvílí skrýval, byl právě rozbombardovaný a všichni uvnitř jsou mrtví. Mohl tam být i on. Bird o svých zážitcích v roce 1968 napsal knihu nazvanou Duchové mají teplé ruce: Vzpomínky na Velkou válku.

Vznikají ve válce přátelství až za hrob? FOTO: Unsplash

Kamarádi až za hrob

Prosinec 1915, zákopy u Ypres. Důstojník William M. Speight ze 3. praporu se kryje před prudkým útokem nepřátel. Je vyděšený, bojiště se dávno proměnilo v krvavou lázeň a sotva o pár hodin dříve padl jeho nejlepší přítel.

Ale jak se tam celý vynervovaný krčí, všímá si někoho, kdo je úplně v pohodě. Jeho padlý kamarád! Pomalu kráčí zákopem, jako kdyby byl na procházce, zatímco kolem všechno lítá do vzduchu. Speight rychle volá dalšího vojáka, ať mu potvrdí, že to vidí taky, jenže jeho kamarád mezitím zmizel.

Objeví se znovu dalšího večera. Speight ho následuje, dokud se duch nezastaví na místě a neukáže prstem do země. Pak se opět vypaří. Speight naslouchá svým instinktům a začíná kopat, dokud nenarazí na výbušniny s časovačem!

Času pořád zbývá dostatek na to, aby se Speight i s ostatními stihl z oblasti evakuovat. V duchu děkuje zesnulému kamarádovi, díky kterému může on i jeho spolubojovníci dál žít. Historik Cook k tomu říká:

„Ty přízračné vize existují. Vojáci vídají duchy, svoje mrtvé mámy, padlé druhy. A podle mě to není způsobeno jen nedostatkem spánku, stresem, ani se vojáci nesnaží oblbnout veřejnost vymyšlenými příběhy a dopisy.

Oni skutečně věří, že se to stalo.“ Je tedy možné, že v extrémních časech se kromě sil pozemských dokáží mobilizovat i ty nadpozemské?

Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.0tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.8tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.1tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.7tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]