28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
Legenda o kněžně Drahomíře: Prahu prý brázdí s ďábelským spřežením
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 13.3.2021
3.6tis
Drahomíra objednává vraždu Ludmily. Vážně to tak bylo? FOTO: wikimedia commons – volné dílo
486
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Kněžna Drahomíra pochází ze stodoranského knížectví, která spadá do etnika Polabských Slovanů. Vyznání jejího rodného kmene ji řadí k pohanům. A jako taková je kněžna stále trnem v oku českým křesťanům, kteří jí postupem času obrazně přimalují čertovské rohy.

Drahomíra objednává vraždu Ludmily. Vážně to tak bylo? FOTO: wikimedia commons - volné dílo Kočár s kněžnou Drahomírou pohltí podle legendy samo peklo. FOTO: Pixa bay  - volné dílo Objednala vraždu Ludmily Drahomíra? Zatím to nikdo nevyvrátil - a tak se nenávisti vůči ní nelze divit. FOTO: wikimedia commons - volné dílo

S čertovskými rohy pak údajně Drahomíra po smrti brázdí Prahou na ohnivém spřežení. Výmysl, nebo ďábelská pravda? Jaká byla ve skutečnosti matka svatého Václava a snacha svaté Ludmily?

PROPADNE SE DO PEKEL?

Tato neděle nebude jako ty ostatní, poklidné a sváteční. Celými Hradčany se rozléhá křik kněžny Drahomíry ze Stodor (877/890–935), která se chystá ke kvapnému odjezdu z velké Prahy. Vyčerpaná neustálými útlaky, ale plná zlosti a odhodlání vytřít zrak všem svým pronásledovatelům.

Sama však má svědomí černější než kdejaký pražský zločinec. Teď ale musí pryč z Česka. Na její příkaz je zapřáhnut kočár, který má Drahomíru dovézt do rodného Saska, kde má u spojenců nabrat síly k odvetě.

Pár prásknutí bičem a ďábelská kněžna míří směrem k hranicím. Když kočár míjí kostel sv. Matouše, probíhá zde právě mše. Kočí, který patří mezi oddané křesťany, nemešká a jde na svaté místo alespoň pokleknout a pomodlit se.

To je pro Drahomíru poslední kapka! V mžiku začne spílat všem křesťanům a jejich falešnému bohovi. Tentokrát to ale zřejmě přehnala. Za hlomozu z hlubiny se země otvírá a polkne nehodnou kněžnu s kočárem i nebohými vraníky.

Na místě zůstává pouze bič zapíchnutý do země a pekelný smrad! Jen pouhá legenda?

Kočár s kněžnou Drahomírou pohltí podle legendy samo peklo. FOTO: Pixa bay – volné dílo

DOHADY, INTRIKY A VRAŽDY

Také zkazky z 10. století hovoří o této české šlechtičně velice rozporuplně. Část dobových textů ji líčí jako bezprecedentní pohanku, kterou nakonec nechal vlastní syn svatý Václav (asi 907–935) ze svého panství vyhnat a uvěznit na hradiště Budeč.

„Jenže Drahomíra jako příslušnice vládnoucího rodu musela jistě alespoň navenek vystupovat jako křesťanka,“ připomíná český spisovatel Jan Bauer (*1945). Přesto prý po nocích jezdí s ďábelským spřežením ulicemi, což se jí prý nakonec stává osudným.

Ať křesťanka, nebo pohanka, život Drahomíry se zdá být velice pohnutý a plný násilí. Sama je prý zapletena hned do dvou vražd. V roce 935 krátce před svou smrtí je svědkem vraždy svého syna knížete Václava. Tu druhou, která se odehrává o 14 let dříve, údajně dokonce sama zosnovala!

Objednala vraždu Ludmily Drahomíra? Zatím to nikdo nevyvrátil – a tak se nenávisti vůči ní nelze divit. FOTO: wikimedia commons – volné dílo

ZJEVUJE SE I MIMO PRAHU?

Obětí hrůzného činu není nikdo jiný než sv. Ludmila (860–921), tchyně proklínané Drahomíry. Úkladná poprava z příkazu české kněžny nebyla nikdy vyvrácena, a tak není divu, že se Drahomíra téměř nikdy netěšila oblibě svého okolí.

Byla pravděpodobně krvavá a nemilosrdná, ale znamená to, že by musela být automaticky neznabožkou? Nejsme lapeni do šalby pouhé báchorky? „Ohnivý vůz s kněžnou Drahomírou se zákrytně objevuje v různých legendách.

Mnohdy vyjíždějící z hradčanského náměstí směrem na staré pohřebiště na Pohořelci, či starověrecké obětiště v šárecké Margitě, respektive směrem na Stochov, rodiště jejího syna Václava,“ tvrdí český spisovatel a záhadolog Zdeněk Patrick (vl.

jm. Šmitmajer; *1945). V okolí Hradčan v Praze je pak také údajně po záhadné smrti kněžny vídáno její zjevení. Podhradí se má naplnit sirnatým zápachem, který je předzvěstí ohnivého kočáru taženého koňmi, kterým z nozder šlehají plameny.

Kněžna má přitom sama sedět na kozlíku, šermovat pažemi a volat: „Bude zle, bude zle, bude zle!“ Jak to s kontroverzní kněžnou Drahomírou bylo doopravdy? Skutečně se pod ní propadla zem a nehodnou neznabožku pohltilo peklo?

Autor: Zdeněk Pospíšil

Foto: wikimedia commons - volné dílo, pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.1tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]