Skip to content

Legenda o kněžně Drahomíře: Prahu prý brázdí s ďábelským spřežením

Kněžna Drahomíra pochází ze stodoranského knížectví, která spadá do etnika Polabských Slovanů. Vyznání jejího rodného kmene ji řadí k pohanům. A jako taková je kněžna stále trnem v oku českým křesťanům, kteří jí postupem času obrazně přimalují čertovské rohy.

S čertovskými rohy pak údajně Drahomíra po smrti brázdí Prahou na ohnivém spřežení. Výmysl, nebo ďábelská pravda? Jaká byla ve skutečnosti matka svatého Václava a snacha svaté Ludmily?

PROPADNE SE DO PEKEL?

Tato neděle nebude jako ty ostatní, poklidné a sváteční. Celými Hradčany se rozléhá křik kněžny Drahomíry ze Stodor (877/890–935), která se chystá ke kvapnému odjezdu z velké Prahy. Vyčerpaná neustálými útlaky, ale plná zlosti a odhodlání vytřít zrak všem svým pronásledovatelům.

Sama však má svědomí černější než kdejaký pražský zločinec. Teď ale musí pryč z Česka. Na její příkaz je zapřáhnut kočár, který má Drahomíru dovézt do rodného Saska, kde má u spojenců nabrat síly k odvetě.

Pár prásknutí bičem a ďábelská kněžna míří směrem k hranicím. Když kočár míjí kostel sv. Matouše, probíhá zde právě mše. Kočí, který patří mezi oddané křesťany, nemešká a jde na svaté místo alespoň pokleknout a pomodlit se.

To je pro Drahomíru poslední kapka! V mžiku začne spílat všem křesťanům a jejich falešnému bohovi. Tentokrát to ale zřejmě přehnala. Za hlomozu z hlubiny se země otvírá a polkne nehodnou kněžnu s kočárem i nebohými vraníky.

Na místě zůstává pouze bič zapíchnutý do země a pekelný smrad! Jen pouhá legenda?

Kočár s kněžnou Drahomírou pohltí podle legendy samo peklo. FOTO: Pixa bay – volné dílo
DOHADY, INTRIKY A VRAŽDY

Také zkazky z 10. století hovoří o této české šlechtičně velice rozporuplně. Část dobových textů ji líčí jako bezprecedentní pohanku, kterou nakonec nechal vlastní syn svatý Václav (asi 907–935) ze svého panství vyhnat a uvěznit na hradiště Budeč.

„Jenže Drahomíra jako příslušnice vládnoucího rodu musela jistě alespoň navenek vystupovat jako křesťanka,“ připomíná český spisovatel Jan Bauer (*1945). Přesto prý po nocích jezdí s ďábelským spřežením ulicemi, což se jí prý nakonec stává osudným.

Ať křesťanka, nebo pohanka, život Drahomíry se zdá být velice pohnutý a plný násilí. Sama je prý zapletena hned do dvou vražd. V roce 935 krátce před svou smrtí je svědkem vraždy svého syna knížete Václava.

Tu druhou, která se odehrává o 14 let dříve, údajně dokonce sama zosnovala!

Objednala vraždu Ludmily Drahomíra? Zatím to nikdo nevyvrátil – a tak se nenávisti vůči ní nelze divit. FOTO: wikimedia commons – volné dílo

ZJEVUJE SE I MIMO PRAHU?

Obětí hrůzného činu není nikdo jiný než sv. Ludmila (860–921), tchyně proklínané Drahomíry. Úkladná poprava z příkazu české kněžny nebyla nikdy vyvrácena, a tak není divu, že se Drahomíra téměř nikdy netěšila oblibě svého okolí.

Byla pravděpodobně krvavá a nemilosrdná, ale znamená to, že by musela být automaticky neznabožkou? Nejsme lapeni do šalby pouhé báchorky? „Ohnivý vůz s kněžnou Drahomírou se zákrytně objevuje v různých legendách.

Mnohdy vyjíždějící z hradčanského náměstí směrem na staré pohřebiště na Pohořelci, či starověrecké obětiště v šárecké Margitě, respektive směrem na Stochov, rodiště jejího syna Václava,“ tvrdí český spisovatel a záhadolog Zdeněk Patrick (vl. jm. Šmitmajer; *1945). V okolí Hradčan v Praze je pak také údajně po záhadné smrti kněžny vídáno její zjevení. Podhradí se má naplnit sirnatým zápachem, který je předzvěstí ohnivého kočáru taženého koňmi, kterým z nozder šlehají plameny.

Kněžna má přitom sama sedět na kozlíku, šermovat pažemi a volat: „Bude zle, bude zle, bude zle!“ Jak to s kontroverzní kněžnou Drahomírou bylo doopravdy? Skutečně se pod ní propadla zem a nehodnou neznabožku pohltilo peklo?

Autor: Zdeněk Pospíšil

Foto: wikimedia commons - volné dílo, pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články