24. července 1897: Narodí se Amelia Earhart, nejslavnější letkyně světa, jejíž smrt pro nás dodnes zůstává velkou záhadou.
Domů     Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
od 26.12.2023
3.1tis
Takto nějak má legendární tvor vypadat. Žil někdy na ostrově nebo jde jen o mýtus? Foto: FNAFTest, Cryptid Wiki
323
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem se nachází ostrov Man. Samosprávné území nespadající do Velké Británie, ale patřící pod britskou korunu. Jde o tak trochu tajemné místo s bohatou historií a vlastní svébytnou kulturou.

A také se svými záhadami, mezi které patří i příběhy o tajemném tvorovi jménem buggane. Co se o něm na ostrově povídá?

Takto nějak má legendární tvor vypadat. Žil někdy na ostrově nebo jde jen o mýtus? Foto: FNAFTest, Cryptid Wiki Ostrov Man má údajně svého vlastního Yettiho nebo Bigfoota. Mohl by zde žít dodnes? Foto: Copernicus Sentinel-2, ESA - https://scihub.copernicus.eu/dhus/#/home, CC BY-SA 3.0 igo, Wikimedia commons Právě tento kostel měl údajně buggane v minulosti několikrát zničit. Je příběh pravdivý? Foto: Harvey Milligan - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia commons S bugganem se prý utkal i irský hrdina Finn McCool, ani on jej ale neporazil. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Pod horou Greeba se ozývá ťukání kladiv a bouchání prken. Právě zde, na odlehlé louce uprostřed ničeho, staví skupina mnichů a pracantů z nedaleké vesnice svůj nový kostel.

Věří, že Bůh je sem přivedl, aby mu tu založili nový svatostánek, a neustanou, dokud jejich práce nebude hotová. Jenže v místních kopcích žije něco, co se s novými nezvanými návštěvníky nehodlá smířit.

Když práce utichnou a na kraj padne tma, připlíží se mohutný stín a shodí z kostela nově položenou střechu. Vše se opakuje ještě několikrát: Lidé vždy položí novou střechu, načež ji neznámý tvor zase shodí.

Až jednou v kostele zůstane mladý krejčí z vesnice, který zlého tvora zvaného buggane přelstí a zahubí. Právě tento příběh starý možná i pár staletí je důkazem, že buggane je součástí manského folklóru už pořádně dlouho. Žil v tamních kopcích opravdu nějaký neznámý tvor?

Ostrov Man má údajně svého vlastního Yettiho nebo Bigfoota. Mohl by zde žít dodnes? Foto: Copernicus Sentinel-2, ESA - https://scihub.copernicus.eu/dhus/#/home, CC BY-SA 3.0 igo, Wikimedia commons
Ostrov Man má údajně svého vlastního Yettiho nebo Bigfoota. Mohl by zde žít dodnes? Foto: Copernicus Sentinel-2, ESA – https://scihub.copernicus.eu/dhus/#/home, CC BY-SA 3.0 igo, Wikimedia commons

Škodí lidem

Projíždět se po ostrově Man je až pohádkový zážitek. Snad nikde jinde totiž není tak silně zakořeněná víra v pohádkové bytosti, jako jsou například víly.

Ostatně na ostrově lze narazit na řadu stromů vyzdobených malými zdobenými dveřmi nebo třeba na vílí most, kde se mají tyto bytosti zjevovat. Jenže vedle nich tu kolují také mnohem tajemnější příběhy.

Příběhy o přízracích, duších zemřelých zjevujících se nejen za úplňku nebo o mohutném dvounohém tvorovi, který se má ukrývat ve skrytých jeskyních a nepřístupných stržích.

Buggane, jak zní jméno tohoto zvláštního lokálního kryptida, nejvíce svým vzhledem i chováním připomíná skandinávské trolly – škaredá a povětšinou hloupá stvoření, která lidem častěji škodí, než pomáhají.

A podobně jako o trollech ve Skandinávii, i o bugganech na ostrově Man se vypráví mnohé zvěsti už stovky let.

Právě tento kostel měl údajně buggane v minulosti několikrát zničit. Je příběh pravdivý? Foto: Harvey Milligan - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia commons
Právě tento kostel měl údajně buggane v minulosti několikrát zničit. Je příběh pravdivý? Foto: Harvey Milligan – Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia commons

Skutečný kostel

V úvodu zmíněný příběh je zajímavý tím, že kostel, kde se mělo vše odehrát, je dnes na ostrově dobře známou lokalitou. Jde o ruinu bez střechy nacházející se hned vedle jedné z hlavních silnic.

Atmosféra toho prastarého místa je skutečně silná a mnoho tamních obyvatel tvrdí, že za některých větrných nocí se z něj ozývá zvuk připomínající vytrhávání zatlučených prken.

Jenže pro mnoho lidí buggane nebyl a často stále není jen legendou připomínající se přízračnými zvuky, ale reálný tvor z masa a kostí. „Je pokrytý hřívou hrubých černých vlasů.

Má oči jako pochodně a třpytivé ostré kly,“ napsala o tomto tvorovi slavná manská folkloristka a autorka Sophia Morrison (1859–1917). A současní badatelé upozorňují, že příběhů o obřím chlupatém kryptidovi je v manské historii mnohem víc.

S bugganem se prý utkal i irský hrdina Finn McCool, ani on jej ale neporazil. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
S bugganem se prý utkal i irský hrdina Finn McCool, ani on jej ale neporazil. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Manský bigfoot?

Jeden z nejslavnějších příběhů vypráví o obrovitém mýtickém hrdinovi jménem Finn McCool, který prý s jedním bugganem bojoval poté, co se usadil poblíž vesnice Cregneash.

Buggane sice vyhrál, ale protože se k smrti bojí vody, Finnovi se podařilo uprchnout do Irska. Další historky zase hovoří o ochlupeném tvorovi, který škodil jedné vesnici nebo o jiném, který se dokonce omylem – navzdory svému strachu z vody – dostal na loď.

Ačkoliv většina badatelů dnes nepochybuje, že jde jen o legendy, objevují se i spekulace, zda na nich nemůže být něco pravdy. Buggane by podle jedné hypotézy mohl být jen další variantou severoamerického bigfoota nebo himalájského yettiho.

Ostatně i v nedalekém Skotsku mají tajuplného greymana – šedého muže. Mohlo by na jeho existenci být něco pravdy? Nebo jde jen o další bájnou bytost z prastarých mýtů a legend?

Foto: Wikimedia commons, Cryptid Wiki
Lokalita:
Související články
od 24.7.2026 457
Vysoko v indickém Himálaji leží malé jezero, které je většinu roku ukryté pod sněhem a ledem. Když však led na krátkou dobu roztaje, objeví se na jeho březích lidské lebky a kosti. Počet mrtvých se odhaduje na několik stovek! Kdo byli tito lidé a proč se vydali do pustých hor více než 5000 metrů nad mořem? Jezero Roopkund se nachází v indickém státě U
od 22.7.2026 2.5tis
Na tváři se mu objeví neznatelný úsměv. Edgar Allan Poe se právě dozvěděl, že policie je v případu vraždy newyorské prodavačky Mary Rogers (1820–1841) naprosto bezradná. „To je dobře. Protože jenom já vím, kdo je jejím skutečným vrahem,“ letí mu hlavou.  Od listopadu 1842 do únoru 1843 vydává po částech v jednom ženském časopise svou povídku Záhada Marie
od 21.7.2026 3.0tis
V roce 2003 byly pomocí satelitních fotografií objeveny v severní Itálii tři záhadné pyramidy. Poblíž města Montevecchia, zhruba 40 kilometrů severovýchodně od Milána, stojí kopie komplexu slavných egyptských pyramid v Gíze.  Jejich téměř pravidelný tvar, podobná orientace i uspořádání okamžitě vzbudily pozornost archeologů i záhadologů. Jsou tyto stavby
od 19.7.2026 3.0tis
Vypadá jako velký červ nebo snad obrovská šiška, jeho hlava se podobá kočičí a za ní mu vyrůstá jeden pár pracek. Jeho domovem jsou zalesněné vrcholky Alp, přičemž některá obzvláště dramatická svědectví přicházejí ze sousedního Rakouska, kde dokonce setkání s ním skončilo smrtí. Jeho jméno v překladu znamená „prackatý červ“, což zcela vystihuje jeho podiv
od 18.7.2026 3.5tis
Mnoho let byl považován za blázna, když tvrdil, že ho na každém kroku sledují vládní agenti, odposlouchávají mu telefon a procházejí záznamy jeho v bance po zavírací době. To, co vypadalo jako učebnicový příklad paranoie, se však nakonec ukáže jako znepokojivá realita! Přesvědčení, že někoho sleduje policie nebo dokonce tajné služby, bývá u mnohých považo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Nová série chronografů Union Glashütte pro Sachsen Classic
iluxus.cz
Nová série chronografů Union Glashütte pro Sachsen Classic
Zrozeny z éry, kdy byl motorsport ještě syrový, hlasitý a nekompromisní: s modelem Averin Chronograph Limited Edition Sachsen Classic 2026 představuje značka Union Glashütte charakteristickou speciáln
Vanilková panna cotta s jahodami
tisicereceptu.cz
Vanilková panna cotta s jahodami
Sladká tečka za dobrou večeří musí být. Ingredience 160 ml smetany, 250 g mascarpone 150 g cukru 1/4 vanilkového lusku 1 plátek želatiny (nabobtnalé ve studené vodě a vymačkané) 100 g jahod
Opice bojují ve válce na straně Indů: Britským vojákům kradou jídlo
epochaplus.cz
Opice bojují ve válce na straně Indů: Britským vojákům kradou jídlo
Zvířata ve válkách často nehrají jen roli pasivních obětí nebo pouhých dopravních prostředků. Historie opakovaně ukazuje, že když se vojenská strategie střetne s divokou přírodou, mohou zvířecí instinkty zcela zvrátit výsledek bitvy. Jedním z příkladů jsou legendární opičí armády v Indii. Představa opičích bojovníků v Indii se silně opírá o náboženské eposy, jako je Rámájana,
Candát obecný: Noční lovec s GPS v hlavě
21stoleti.cz
Candát obecný: Noční lovec s GPS v hlavě
Ve dne téměř nehnutě odpočívá. Po setmění vyráží na několikahodinovou loveckou výpravu. A nad ránem bez zaváhání zamíří zpět na své oblíbené místo. Nový výzkum českých vědců ukazuje, že candát obecný
Čeká Kloubková marně na snubní prsten?
nasehvezdy.cz
Čeká Kloubková marně na snubní prsten?
Moderátorka Kristina Kloubková (49) už roky sní o svatbě se svým partnerem, choreografem Václavem Kunešem (51). Ten jí kdysi slíbil, že si ji vezme do jejích padesáti. Jenže realita je jiná. Místo
Sedmikráska je léčivka
epochalnisvet.cz
Sedmikráska je léčivka
Nenápadná drobná květinka na jaře vždycky přinese spoustu radosti. A věřte, nebo ne, nebylo tomu tak vždy.   Mezi lidmi se tradovalo, že když je sedmikrásek brzo zjara moc, nastane chudoba a hlad, protože bude mizerná úroda. Odtud také její název chudobka. Ale nechme pověry pověrami, sedmikráska je hlavně léčivka, ale využít ji můžete i
Letní tábor byl tím nejlepším
skutecnepribehy.cz
Letní tábor byl tím nejlepším
Na pionýrský tábor se mi nechtělo, nebyla jsem kolektivní typ. Plánovala jsem útěk, ale dnes jsem moc ráda, že se mi nepodařil. Začalo léto, naši mě poslali na pionýrský tábor. Brečela jsem kvůli tomu. Bylo mi čtrnáct a byla jsem hodně samotářská, rodiče to nerespektovali a stále se mě snažili zapojovat do nejrůznějších kolektivů. Táta se bál,
Třešňová bublanina s vanilkou
nejsemsama.cz
Třešňová bublanina s vanilkou
Nadýchaná bublanina patří mezi klasiky české kuchyně a s čerstvými třešněmi chutná nejlépe právě v jejich sezoně. Ingredience pro 4 osoby: ● 300 g vypeckovaných třešní ● 3 vejce ● 180 g polohrubé mouky ● 120 g cukru krupice ● 100 ml mléka ● 80 ml slunečnicového oleje ● 1 vanilkový cukr ● 1 prášek do pečiva ● máslo na vymazání formy ● mouka na vysypání formy Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Vejce vyšlehejte
Máte rádi kaviár?
panidomu.cz
Máte rádi kaviár?
Ten pravý je odjakživa označován jako symbol bohatství a noblesy, považuje se za pokrm bohatých. K mání jsou levnější varianty, některé jsou ale dobarvovány a obsahují aditiva.   Kaviár jsou jikry vybraných druhů ryb. Je to zdravá lahůdka. Najdete v něm plnohodnotné bílkoviny, zdravé tuky, vitaminy A, D, E i B a minerální látky draslík,
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
epochanacestach.cz
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována
Akce mandelinka: Komunistická propaganda strašila americkým broukem
historyplus.cz
Akce mandelinka: Komunistická propaganda strašila americkým broukem
Při zasedání hlavního vojenského štábu stojí naproti prezidentu Trumanovi nastoupené mandelinky v lidské velikosti. Na hlavách mají vojenské přilby a na krovkách znak amerického dolaru. Nechybí ani tlustý boháč, atomovka, Hitlerův Mein Kampf, pohozená kniha o bakteriologické válce a mapa Československa uprostřed stolu. Komunisté moc dobře vědí, proč tyhle obrázky zaplavují naše města i obce.  
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz