Mýtický kmen Amazonek prý skutečně existoval! Dokazovat to mají historické spisy, které sepsali ti nejuznávanější starověcí autoři. Znamená to, že v minulosti po zemi skutečně chodily obávané válečnice, které se v boji bez problémů vyrovnaly mužům?
Skupina vojáků narazí v pralese na hlouček několika spoře oděných dívek, které se kolem sebe zmateně rozhlížejí. „Ale copak to tady máme? Snad jste se neztratily?“ prohlásí jeden z vojáků. Ženy náhle vytasí meče a během několika vteřin je všechny popraví.
Jsou to Amazonky, válečnice, které dnes mnozí považují za pouhý výtvor lidské fantazie. Co když ale opravdu existovaly?
První je Homér
„Jako první se o Amazonkách zmiňuje Homér v Illiadě, ale pouze okrajově. Ve skutečnosti nikdo neví, odkud legenda o nich pochází a zda je vůbec založena na skutečných událostech,“ říká britský spisovatel Alan Baker (*1964).
Jisté je jedině to, že Homér cítil nutnou potřebu o nich napsat. A možná k tomu měl skutečně pádný důvod! Mnohé další historické prameny totiž tvrdí, že Amazonky sehrály v trojské válce mimořádně důležitou úlohu. Údajně se do ní totiž aktivně zapojily!
Rozhodnou se prý pomoci, protože útočící Řeky nesnáší ještě víc.
Do války je prý vede královna Penthesilea, kterou však v boji zabije slovutný Achilles. Konflikt nakonec pro Tróju skončí naprostou porážkou.
Podle skeptiků jde ale jen o legendy a žádná podobná válka se nikdy neodehrála. Jaká je pravda?
Krásné a proradné
Královna Amazonek Hippolyta na něm může oči nechat. Přímo před ní totiž stojí obrovský krasavec, bájný silák Héraklés. Právě plní dvanáct úkolů, kterými se snaží odčinit své dřívější hříchy.
„Jsem tu pro tvůj zlatý pás, který nosíš jako odznak své královské moci,“ sdělí jí. Hippolyta se na něj usměje: „Jistě, to není problém.
Jako znamení úcty ti jej sama nabízím.“ Už to téměř vypadá, že si Héraklés bude moci odškrtnout další splněný úkol, když se náhle strhne neuvěřitelná mela.
Přímo na něj a na jeho družinu totiž zaútočí Amazonky, které kvůli pomluvám věří, že Héraklés přišel jejich královnu zavraždit.
Právě o souboji Amazonek a mýtického hrdiny se ve svém díle Historická knihovna zmiňuje starořecký odborník na dějiny Diodóros Sicilský. Také on je přesvědčen, že příběhy o válečnicích nejsou žádným výmyslem!
Ne vždycky zvítězí
„Bylo mezi nimi zvykem, že se ženy věnovaly válečnickému umění a musely po stanovenou dobu sloužit ve vojsku. Po tuto dobu uchovávaly své panenství.
Když v poli odsloužily daný počet let, vracely se k mužům plodit děti, avšak stále držely v rukou správu soudů a veškerých státních záležitostí,“ píše o Amazonkách Diodóros.
Díky svým neobyčejným válečným úspěchům se těmto ženám přezdívá „dcery Árese“ (podle řeckého boha války–pozn. red.). A jak že dopadl jejich údajný souboj s Héraklem? Příliš dobře ne. Mnoho Amazonek při něm zemře a některé zase padnou do zajetí.
Nechybí mezi nimi ani jinak zcela nezkrotná bojovnice Antiopa, kterou do svého „vlastnictví“ dostane další známý hrdina řeckých bájí, Théseus. Přeživší Amazonky se prý rozhodnou svou kolegyni vysvobodit, ale ona se mezitím do nového muže zamiluje.
Proto v následující řeži bojuje po jeho boku, což se jí stane osudným. Do jaké míry je tato tragická legenda založena na skutečnosti?