Skip to content

Legendární poklad Chudého ostrova

Velká jezera mezi Kanadou a USA se stala hřbitovem mnoha lodí a jejich posádek. Na jejich dnech leží tisíce vraků. Amerického potápěče a spisovatele Richarda Bennetta však v současné době zajímá jen jeden z nich.

Škuner, který prý na své palubě vezl náklad zlata v hodnotě 400 milionů dolarů. Nejde mu o bohatství. Chce dokázat, že poklad Chudého ostrova není pouhou legendou. Podaří se mu to?

Poverty Island. Ostrov, kde nic není. Nebo ano? Foto: freep.com

Poverty Island (v češtině Chudý ostrov) je malý skalnatý kus země obklopený mrazivými vodami Michiganského jezera. Jedinou stavbou na ostrově je starý, dnes již nefungující maják. Podle legendy právě tady v roce 1863 ztroskotá s velmi cenným nákladem loď, jejíž jméno zůstává záhadou, stejně jako její další osud.

Škuner směřující do Chicaga prý veze na své palubě pět truhel plných zlata. Do svého cíle ale nikdy nedorazí. Po pohádkovém bohatství se vydávají pátrat desítky dobrodruhů. Bez úspěchu. Až ve 30. letech minulého století mají prý hned dvě lodi objevení pokladu na dosah.

Ale v obou případech si jezero vyžádá své tajemství zpět. Co posádky lodí tehdy našly? Mohl to být zlatý poklad ze záhadného škuneru?

Napoleon III. Bonaparte. Foto: Wikimedia Commons
LEGENDA O FRANCOUZSKÉM ZLATĚ

Příběh pokladu u Poverty Islandu začíná v době války Severu proti Jihu. Píše se rok 1863 a vítězství se přiklání na stranu severní Unie. Jižanská vojska jsou značně zbědovaná a nutně potřebují finanční podporu.

Konfederace proto žádá o pomoc Francii. Císař Napoleon Bonaparte III. (1808–1873) se údajně rozhodne prosbu vyslyšet a přikáže prý tajně vypravit loď naloženou pěti truhlami plnými zlata a drahých mincí.

Škuner šťastně překoná Atlantik a přistane u kanadských břehů. Pokračuje po řece Lawrence směrem k Velkým jezerům, jeho cílem je Chicago. Během plavby po jezeře Michigan u Poverty Islandu ale cesta škuneru náhle končí.

Byl snad napaden a potopen nepřátelskou lodí, nebo se stal obětí bouřky? Proč není o jeho ztroskotání nikde žádný oficiální záznam?

Nachází se ztracený poklad pod vodou u pobřeží ostrova? Foto: Unsolved.com
ÚZKOSTLIVĚ STŘEŽENÉ TAJEMSTVÍ?

V roce 1929 prý u ostrova několik námořníků zcela náhodou objeví pět truhel. Při jejich vyzvedání ale praskají řetězy a vše padá zpět do hlubin. Rok na to zde zakotví loď Captain Lawrence pod velením Wilfreda H. Behrense (†1959). Carlu Jensenovi, synovi strážce majáku, je v té době asi 11 let. Po tři léta za sebou sleduje průzkumné práce. Až jednoho zářijového dne roku 1933 přeruší denní rutinu překvapivá událost. „Slyšel jsem jásot a veselé pokřikování, bylo jasné, že se na palubě oslavuje,“ vypráví Jensen. Nestačí už však zjistit, co je příčinou nenadálé oslavy. K ostrovu se velkou rychlostí blíží bouřka. Druhý den ráno jsou z lodi jen trosky. Kapitán Behrens odmítá pomoc pobřežní stráže a nechává vrak napospas jezeru.

V následujících letech se ale k ostrovu opakovaně vrací. Co zde hledá? Poodhalil snad tajemství legendárního pokladu?

Potápěči pátrání nevzdávají. Foto: YouTube
TVRZENÍ, DOHADY A FAKTA

„Pokud nějaký příběh přetrvá více než jedno století, musí na něm být alespoň 80 procent pravdy,“ tvrdí dnes Richard Bennett, muž, který pátrání po tajemném pokladu zasvětil celý život. Jeho teorii podporují i slova námořního historika Steva Harringtona: „Nejpřesvědčivější na této legendě je, že se na rozdíl od jiných nemění.

Stále je to pobřeží Poverty Island a stále je to pět truhel plných zlata.“ Ovšem historik Chuck Feltner mu oponuje: „Záznamy o lodích potopených v roce 1863 jsou poměrně zachovalé. Nenašel jsem ale žádný důkaz o tom, že by některá z nich mohla být tímto škunerem.

“ Richard Bennett přesto věří, že poklad existuje a že ho najde. Vyrobil si dokonce speciální podvodní „sáňky“, s nimiž prohledává dno jezera. „Je tam tma, zima a nebezpečí. Ale já jsem snílek, a dokud to půjde, budu hledat,“ říká. Uspěje tam, kde ostatní zklamali? To ukáže jen čas. Do té doby zůstane tajemství pokladu zahaleno temnými vodami Michiganského jezera.

Líba Vichrová

Foto: freep.com, Wikimedia Commons, unsolved.com, YouTube
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...