Skip to content

Legendární poklad na Potštejně

Ve 14. století sídlil na hradě Potštejně rytíř Mikuláš z Drslavic, tedy člen rodu zakladatelů hradu. Jeho otec, Procek V., se v roce 1310 na sněmu české šlechty v Praze nepohodl s jedním německým pražským měšťanem.

A byl při příští návštěvě úkladně zabit. Mikuláš podle tehdejšího zvyku otce pomstil, ale tím si vysloužil nevraživost krále Jana Lucemburského.

Ten ho nechal nějaký čas ve vězení, vymáhal na něm pokutu a nakonec jej poslal do Říma na „očistnou“ pouť. To ovšem hrdý Mikuláš nesplnil a stal se na Potštejně odbojným rytířem, který se mstil za otce a svá příkoří.

S hradní posádkou byl postrachem celého okolí, loupil, přepadával kupce, dobýval okolní tvrze a vymáhal výkupné za bohaté zajatce. Je proto jisté, že nashromáždil značné jmění. Kromě neklidu v zemi byl i ve skupině odpůrců krále Jana Lucemburského.

Ten, aby učinil přítrž jeho řádění, poslal proti němu vojsko vedené tehdy kralevicem Karlem, budoucím císařem Karlem IV.

I když byl Potštejn považován za nedobytný hrad, nakonec si s ním kralevic Karel poradil. Když z počátku nepomáhala bojová technika, ani na hrad vrhané fekálie a mršiny, použil kralevic jinou a účinnou taktiku.

Nechal tajně podkopat hlavní věž, ve které se ukrýval Mikuláš. Ta se posléze zřítila do podzemí, kde pohřbila i Mikuláše. Později se o epizodě dobytí hradu zmiňuje ve svém díle sám Karel IV. Ovšem údajný obrovský poklad zůstal nedotčen, bezpečně ukryt kdesi v temných chodbách podzemí.

Hrad Potštejn

VĚČNÝ HLEDAČ POKLADU HRABĚ CHAMARÉ

Komu nedal pokoj údajný poklad na hradě, byl majitel barokního zámku, hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré. Od mládí dychtivě naslouchal tajuplným historkám o hledačích pokladu, až sám propadl touze o jeho nalezení.

Může za to i starý kostelník. Ten mu totiž jednou vyprávěl o svém čerstvém setkání na ruinách hradu s podivnou vílou. Ta po třetím zjevení, ještě před zmizením, zašeptala slovo „poklad“. Celých třicet pět let hrabě věnoval jeho hledání.

Také ho zřejmě inspiroval zajímavý nápis na rohu jedné z budov zříceniny. Je v latině a jemu se zdálo, že je vodítkem k pokladu.

LATINSKÝ NÁPIS

Větu „Signata instes caritas extirat hostes“ si vyložil po svém jako „Dbej znamení, láska vyhladí nepřátele“, ale asi chybně. Navíc ho zmátly podivné značky na některých kamenech, které považoval za jakési šifry.

To však byly jen dříve obvyklé značky jednotlivých kameníků stavějící hrady. Do té doby pečlivý hospodář ztratil hlavu a svůj čas i bohatství utápěl v hledání. Najal partu kopáčů a prakticky nechal překopat celý hrad.

Nejvíce ho ovšem lákalo podzemí. A zde se skutečně nachází celý labyrint podzemních chodeb, z nichž některé, jako únikové, vedou až do vzdálenosti několika kilometrů. Prý nejdelší pokračovala až do Litic vzdálených pět kilometrů.

TĚSNĚ PŘED NÁLEZEM

Nakonec přece jen prý kopáči objevili v podzemí tajemné starobylé, bohatě zdobené dveře. Když je chtěli otevřít, náhle se na nich objevil ohnivý nápis „Ještě není čas.“ Za nimi se ozval strašlivý řev a úpěnlivý nářek.

Hrabě vyděšený k smrti prý nechal tuto chodbu zazdít a konečně hledání pokladu vzdal.

Během dlouholetého pátrání se hrabě a jeho kopáči setkali v podzemí s celou řadou podivných jevů a odkryli i jiné nálezy. Jak uvádí hrabě ve svých zápiscích, potkali například podivné šedé zjevení, které jim hrozilo paží, aby odešli.

Ale také se v jedné chodbě se potkali s živým běloušem. Byl to přízrak, nebo možná sám nalezl někde na povrchu vchod do podzemí? Také objevili i tajnou podzemní modlitebnu pronásledovaných protestantů, ze které vedl východ do lesa, který se od pradávna nazýval Modlitební důl.

A OTÁZKY KOLEM POKLADU?

Podstatné je to, že pokud někdo v minulosti poklad tajně neukradl, leží někde v podzemí doposud. Bohužel, neúnavný hledač pokladu, hrabě Chamaré, to přes své úsilí zřejmě nebyl. Asi v jeho době ještě nenastal ten správný čas, jak hlásal nápis na tajných dveřích v podzemí.

Proč asi? A kdy ten čas nastane?

Foto: Wikimedia Commons - info k licencím viz obrázková galerie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...
Nejdivnější online zaměstnání: chůva nebo instruktor golfu
epochaplus.cz

Nejdivnější online...

Ještě před dvěma lety si mnoho lidí...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
Nelehké pátrání po dědečkovi Adolfa Hitlera
epochaplus.cz

Nelehké pátrání po...

Vyznat se v podivných vztazích prvního...