Skutečná hra, nebo jen mýtus, který žije v hráčských legendách? Herní automat Polybius má mít počátek v časech, kdy arkádové herny praskaly ve švech pod návalem teenagerů trávících zde celé odpoledne. Opravdu tam mladým lidem vymývala mozek?
Polybius se prý objevuje roku 1981 ve dvou zapadlých hernách na předměstí Portlandu, města amerického státu Oregon. Netrvá dlouho a stojí se na něj největší fronty. Jenže brzy je jasné, že tady něco není v pořádku.
Hráči mívají po dohrání žaludeční problémy, křeče, cítí se ve stresu, zdávají se jim noční můry. Někteří se údajně i pokusí o sebevraždu, jiní mají pocit, jako kdyby neovládali vlastní myšlenky.
Mánie kolem nového automatu trvá jen krátce, brzy se údajně objevují muži v černých oblecích a přístroj zase odváží pryč. Nezbude po něm vůbec nic, jen vzpomínky očitých svědků.
Ty se vynoří na síti v internetovém pravěku, v roce 1998. Tehdy Polybius znovu ožívá na diskusním fóru a uživatelé si vyměňují dávné zkušenosti.
Šlo o vládní experiment, který posloužil při zkoušce svému účelu, nebo hra tak rychle zmizela kvůli špatnému působení na zdraví hráčů, většinou tedy dětí?
Psycho!
Záběry ze hry Polybius se dají dohledat na internetovém video kanálu YouTube. Někdo říká, že jsou skutečné, někdo, že ne a jiný, že jde o rekonstrukci originálu. Jde o video, na které by se neměly dívat např. osoby trpící epilepsií.
A je dost možné, že zakrývat si při něm oči bude i zcela zdravý člověk. Raketa ostřeluje cíle roztodivných tvarů, pravé psychedelické peklo se ale rozpoutá až po několika minutách.
Černobílé pruhy krouží po zornicích diváka, pulzující kruhy se řítí proti němu a později jsou nahrazeny vírem rotujících barev. A do toho všeho během hry téměř nepostřehnutelně tu a tam problikávají slova:
„spi“, „konzumuj“ „vzdej se“, „nepřemýšlej“ Je jich tam víc, ale některá se zatím nepodařilo zachytit tak, aby se dala přečíst.
Některým lidem se ihned vybavují konspirační teorie o vládních projektech zaměřených na kontrolu lidské mysli, jako bylo nechvalně proslulé MKUltra. Byl i Polybius nástrojem k naplnění spiknutí tajných služeb? Nebo jde o uměle vytvořenou tzv.
„městskou legendu“, tedy povídačku, která se nestala, ale jejíž okolnosti jsou natolik znepokojivé, že se tomu snadno uvěří?