4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Legendární videohra Polybius: Šlo o vládní projekt na vymývání mozku?
Legendární videohra Polybius: Šlo o vládní projekt na vymývání mozku?
od 1.8.2022
2.6tis
Byla hra Polybius skutečná, nebo jde jen o legendu? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
275
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Skutečná hra, nebo jen mýtus, který žije v hráčských legendách? Herní automat Polybius má mít počátek v časech, kdy arkádové herny praskaly ve švech pod návalem teenagerů trávících zde celé odpoledne. Opravdu tam mladým lidem vymývala mozek?

Byla hra Polybius skutečná, nebo jde jen o legendu? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Takhle prý automat s hrou Polybius vypadal. FOTO: DocAtRS / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Polybius se prý objevuje roku 1981 ve dvou zapadlých hernách na předměstí Portlandu, města amerického státu Oregon. Netrvá dlouho a stojí se na něj největší fronty. Jenže brzy je jasné, že tady něco není v pořádku.

reklama

Hráči mívají po dohrání žaludeční problémy, křeče, cítí se ve stresu, zdávají se jim noční můry. Někteří se údajně i pokusí o sebevraždu, jiní mají pocit, jako kdyby neovládali vlastní myšlenky.

Mánie kolem nového automatu trvá jen krátce, brzy se údajně objevují muži v černých oblecích a přístroj zase odváží pryč. Nezbude po něm vůbec nic, jen vzpomínky očitých svědků.

Ty se vynoří na síti v internetovém pravěku, v roce 1998. Tehdy Polybius znovu ožívá na diskusním fóru a uživatelé si vyměňují dávné zkušenosti.

Šlo o vládní experiment, který posloužil při zkoušce svému účelu, nebo hra tak rychle zmizela kvůli špatnému působení na zdraví hráčů, většinou tedy dětí?

Takhle prý automat s hrou Polybius vypadal. FOTO: DocAtRS / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Takhle prý automat s hrou Polybius vypadal. FOTO: DocAtRS / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Psycho!

Záběry ze hry Polybius se dají dohledat na internetovém video kanálu YouTube. Někdo říká, že jsou skutečné, někdo, že ne a jiný, že jde o rekonstrukci originálu. Jde o video, na které by se neměly dívat např. osoby trpící epilepsií.

reklama

A je dost možné, že zakrývat si při něm oči bude i zcela zdravý člověk. Raketa ostřeluje cíle roztodivných tvarů, pravé psychedelické peklo se ale rozpoutá až po několika minutách.

Černobílé pruhy krouží po zornicích diváka, pulzující kruhy se řítí proti němu a později jsou nahrazeny vírem rotujících barev. A do toho všeho během hry téměř nepostřehnutelně tu a tam problikávají slova:

„spi“, „konzumuj“ „vzdej se“, „nepřemýšlej“ Je jich tam víc, ale některá se zatím nepodařilo zachytit tak, aby se dala přečíst.

Některým lidem se ihned vybavují konspirační teorie o vládních projektech zaměřených na kontrolu lidské mysli, jako bylo nechvalně proslulé MKUltra. Byl i Polybius nástrojem k naplnění spiknutí tajných služeb? Nebo jde o uměle vytvořenou tzv.

reklama

„městskou legendu“, tedy povídačku, která se nestala, ale jejíž okolnosti jsou natolik znepokojivé, že se tomu snadno uvěří?

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.2tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.0tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.9tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.