17. srpna 2001: V anglickém hrabství Hampshire se v obilném lánu objeví dvojice piktogramů, která má být odpovědí na zprávu vyslanou do vesmíru roku 1974.
Domů     Neobjasněné události
Legendární videohra Polybius: Šlo o vládní projekt na vymývání mozku?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 1.8.2022
2.6tis
Byla hra Polybius skutečná, nebo jde jen o legendu? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
275
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Skutečná hra, nebo jen mýtus, který žije v hráčských legendách? Herní automat Polybius má mít počátek v časech, kdy arkádové herny praskaly ve švech pod návalem teenagerů trávících zde celé odpoledne. Opravdu tam mladým lidem vymývala mozek?

Byla hra Polybius skutečná, nebo jde jen o legendu? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Takhle prý automat s hrou Polybius vypadal. FOTO: DocAtRS / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Polybius se prý objevuje roku 1981 ve dvou zapadlých hernách na předměstí Portlandu, města amerického státu Oregon. Netrvá dlouho a stojí se na něj největší fronty. Jenže brzy je jasné, že tady něco není v pořádku.

Hráči mívají po dohrání žaludeční problémy, křeče, cítí se ve stresu, zdávají se jim noční můry. Někteří se údajně i pokusí o sebevraždu, jiní mají pocit, jako kdyby neovládali vlastní myšlenky. Mánie kolem nového automatu trvá jen krátce, brzy se údajně objevují muži v černých oblecích a přístroj zase odváží pryč.

Nezbude po něm vůbec nic, jen vzpomínky očitých svědků. Ty se vynoří na síti v internetovém pravěku, v roce 1998. Tehdy Polybius znovu ožívá na diskusním fóru a uživatelé si vyměňují dávné zkušenosti. Šlo o vládní experiment, který posloužil při zkoušce svému účelu, nebo hra tak rychle zmizela kvůli špatnému působení na zdraví hráčů, většinou tedy dětí?

Takhle prý automat s hrou Polybius vypadal. FOTO: DocAtRS / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Psycho!

Záběry ze hry Polybius se dají dohledat na internetovém video kanálu YouTube. Někdo říká, že jsou skutečné, někdo, že ne a jiný, že jde o rekonstrukci originálu. Jde o video, na které by se neměly dívat např.

osoby trpící epilepsií. A je dost možné, že zakrývat si při něm oči bude i zcela zdravý člověk. Raketa ostřeluje cíle roztodivných tvarů, pravé psychedelické peklo se ale rozpoutá až po několika minutách.

Černobílé pruhy krouží po zornicích diváka, pulzující kruhy se řítí proti němu a později jsou nahrazeny vírem rotujících barev. A do toho všeho během hry téměř nepostřehnutelně tu a tam problikávají slova:

„spi“, „konzumuj“ „vzdej se“, „nepřemýšlej“ Je jich tam víc, ale některá se zatím nepodařilo zachytit tak, aby se dala přečíst. Některým lidem se ihned vybavují konspirační teorie o vládních projektech zaměřených na kontrolu lidské mysli, jako bylo nechvalně proslulé MKUltra.

Byl i Polybius nástrojem k naplnění spiknutí tajných služeb? Nebo jde o uměle vytvořenou tzv. „městskou legendu“, tedy povídačku, která se nestala, ale jejíž okolnosti jsou natolik znepokojivé, že se tomu snadno uvěří?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 634
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 555
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.8tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 1.9tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.0tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]