reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Paranormální jevy
Les hrůzy Hoia Baciu: Existují tu brány do jiného světa?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.12.2021
3.0tis
Strašidelný les je dějištěm mnoha paranormálních jevů, foto Pixabay
326
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V rumunském lese se podle pověstí odehrává neuvěřitelné množství paranormálních jevů širokého spektra od duchů a zjevení přes různé fyzikální anomálie až po výskyt UFO či záhadná zmizení, kterých bylo zaznamenáno již několik.

Strašidelný les je dějištěm mnoha paranormálních jevů, foto Pixabay Pastýř, který zahnal své stádo do lesa, se už nikdy nevrátil, foto Pixabay Hoia Baciu v podzimních barvách, foto Miclaus George / Creative Commons / CC BY 3.0 Nízkofrekvenční zvuky mohou v mozku vyvolat i halucinace, foto Pixabay

Neveliký les o rozkládající se na na ploše pouhých 3 kilometrů čtverečních západně od rumunského města Kluž už léta přitahuje záhadology a vyšetřovatele paranormálních jevů ze všech koutů světa. Své jméno Hoia Baciu získává právě podle jednoho z dřívějších záhadných zmizení, které se v lese odehrávají.

Legenda praví, že jakýsi místní baci, tedy bača, nahnal své stádo ovcí do lesa, ze kterého se už nikdy nevrátil. Po pastýři a jeho dvousethlavém stádu ovcí jako by se slehla zem. Od té doby se místní folklor jen hemží příběhy, ve kterých se někdo vydává do prokletého lesa a už nikdy z něj nevyjde.

To vše je důvodem, proč se většina místních lesu raději obloukem vyhýbá. Přesto v něm údajně zmizela již více než tisícovka lidí! Prolínají se v rumunském lese jiné světy, jak někteří badatelé tvrdí?

Pastýř, který zahnal své stádo do lesa, se už nikdy nevrátil, foto Pixabay

PODIVNÝ NÁVRAT

Na rozdíl od jiných záhadných míst, kde mizejí lidé, v lese Hoia Baciu ve vzácných případech dochází i k jejich opětovnému objevení, která nebývají o nic méně záhadné.

Vypráví se například příběh pětileté holčičky, která se do lesa zatoulala v 70. letech. Uplynulo pět dalších let, než byla nalezena, jak se bezcílně prochází kolem lesa.

Dívka přitom za celou tu dobu nezestárla o jediný den, dokonce na sobě má totéž oblečení, ve kterém před pěti lety zmizela a které je časem také zcela nedotčené. Nic na vzhledu dívky rozhodně neodpovídá tomu, že by se na pět let ztratila.

Dívenka si navíc vůbec nedokáže vzpomenout, co se s ní od jejího zmizení dělo a kde předchozích pět let strávila. Vše působí dojmem, jako by v jejím životě mezi okamžikem, kdy se ztratila v lese a dnem, kdy z lesa zase vyšla, uplynulo sotva pár minut! Propadla se snad v čase?

Hoia Baciu v podzimních barvách, foto Miclaus George / Creative Commons / CC BY 3.0

NÁVŠTĚVA V MINULOSTI

Existuje ale i jiná verze téhož příběhu, ve kterém se pětiletá dívenka ztratí v lese. Tentokrát je sice vzápětí je opět nalezena, jenže během té chvíle, co byla pryč prý zestárla o pět let! A opět si dokáže vzpomenout, co se ní dělo.

Několik měsíců po této příhodě se v lese ztratí dospělá žena. Když se opět objeví, svírá prý v ruce podivnou minci, kterou archeologové následně zařadí do 15. století. Jsou tyto příhody důkazem, že lese Hoia Baciu dochází ke spontánnímu přenosu v čase?

Je na místě podotknout, že podivná zmizení a ještě podivnější znovuobjevení nejsou zpravidla podložena pevnými důkazy. Příběh pětileté dívenky, který se vypráví ve dvou zásadně odlišných verzích svědčí spíše o tom, že dané příběhy mohou být pouhé moderní pověsti. Znamená to ale, že je smyšlené i vše ostatní, co se o lese vypráví?

Nízkofrekvenční zvuky mohou v mozku vyvolat i halucinace, foto Pixabay

JEVY JSOU SKUTEČNÉ

Zatímco o údajných propadech v čase bychom mohli spekulovat, celá řada dalších paranormálních jevů včetně UFO, tajemných světel, záhadných zvuků, zjevení či projevů poltergeista byla již byla spolehlivě zdokumentována.

Do rumunského lesa dokonce zavítají dva různé týmy televizních lovců duchů a oba při svém výzkumu dojdou ke stejnému závěru – v lese Hoia Baciu se skutečně děje něco velmi zvláštního! Možná vysvětlení se rozcházejí, ale jedna z široce přijímaných teorií pracuje s domněnkou, že les je možná zdrojem jakýchsi nízkofrekvenčních zvukových vln neslyšitelných pro lidské ucho.

Je známo, že tyto zvukové vlny u lidí vyvolávají hluboké pocity neklidu a dezorientace, což jsou mezi návštěvníky Hoia Baciu často hlášené projevy. Infrazvuk dokáže mimo jiné způsobit také těžké zvukové a vizuální halucinace.

Existuje nějaký zdroj takových zvukových poruch vycházejících z lesa Hoia Baciu? Možná ano, jenže jak vysvětlit zjevení či tajemné hlasy, které lovci duchů na místě zachycují svými přístroji? V takovém případě přeci nemůže jít o halucinace!

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.4tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.1tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]
od Eva Soukupová 22.6.2022 2.2tis
Panenka, kterou proslavila především filmová franšíza V zajetí démonů, je hollywoodskými tvůrci označovaná za nejnebezpečnější předmět, s jakým se kdy dvojice démonologů Warrenových setkala. Skutečný příběh posedlé panenky je přinejmenším stejně děsivý jako ten ze stříbrného plátna. V roce 1952 zakládá manželská dvojice Edward Warren Miney (1926–2006) a Lorraine Rita Warren (1927–2019) Společnost pro psychický výzkum […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.9tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Stalo se přesně tohle i slavnému herci? Mýtů opředených kolem zrcadel existuje spousta. Nahlédnete do něj prý […]