18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Les hrůzy Hoia Baciu: Existují tu brány do jiného světa?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.12.2021
3.0tis
Strašidelný les je dějištěm mnoha paranormálních jevů, foto Pixabay
326
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V rumunském lese se podle pověstí odehrává neuvěřitelné množství paranormálních jevů širokého spektra od duchů a zjevení přes různé fyzikální anomálie až po výskyt UFO či záhadná zmizení, kterých bylo zaznamenáno již několik.

Strašidelný les je dějištěm mnoha paranormálních jevů, foto Pixabay Pastýř, který zahnal své stádo do lesa, se už nikdy nevrátil, foto Pixabay Hoia Baciu v podzimních barvách, foto Miclaus George / Creative Commons / CC BY 3.0 Nízkofrekvenční zvuky mohou v mozku vyvolat i halucinace, foto Pixabay

Neveliký les o rozkládající se na na ploše pouhých 3 kilometrů čtverečních západně od rumunského města Kluž už léta přitahuje záhadology a vyšetřovatele paranormálních jevů ze všech koutů světa. Své jméno Hoia Baciu získává právě podle jednoho z dřívějších záhadných zmizení, které se v lese odehrávají.

Legenda praví, že jakýsi místní baci, tedy bača, nahnal své stádo ovcí do lesa, ze kterého se už nikdy nevrátil. Po pastýři a jeho dvousethlavém stádu ovcí jako by se slehla zem. Od té doby se místní folklor jen hemží příběhy, ve kterých se někdo vydává do prokletého lesa a už nikdy z něj nevyjde.

To vše je důvodem, proč se většina místních lesu raději obloukem vyhýbá. Přesto v něm údajně zmizela již více než tisícovka lidí! Prolínají se v rumunském lese jiné světy, jak někteří badatelé tvrdí?

Pastýř, který zahnal své stádo do lesa, se už nikdy nevrátil, foto Pixabay

PODIVNÝ NÁVRAT

Na rozdíl od jiných záhadných míst, kde mizejí lidé, v lese Hoia Baciu ve vzácných případech dochází i k jejich opětovnému objevení, která nebývají o nic méně záhadné.

Vypráví se například příběh pětileté holčičky, která se do lesa zatoulala v 70. letech. Uplynulo pět dalších let, než byla nalezena, jak se bezcílně prochází kolem lesa.

Dívka přitom za celou tu dobu nezestárla o jediný den, dokonce na sobě má totéž oblečení, ve kterém před pěti lety zmizela a které je časem také zcela nedotčené. Nic na vzhledu dívky rozhodně neodpovídá tomu, že by se na pět let ztratila.

Dívenka si navíc vůbec nedokáže vzpomenout, co se s ní od jejího zmizení dělo a kde předchozích pět let strávila. Vše působí dojmem, jako by v jejím životě mezi okamžikem, kdy se ztratila v lese a dnem, kdy z lesa zase vyšla, uplynulo sotva pár minut! Propadla se snad v čase?

Hoia Baciu v podzimních barvách, foto Miclaus George / Creative Commons / CC BY 3.0

NÁVŠTĚVA V MINULOSTI

Existuje ale i jiná verze téhož příběhu, ve kterém se pětiletá dívenka ztratí v lese. Tentokrát je sice vzápětí je opět nalezena, jenže během té chvíle, co byla pryč prý zestárla o pět let! A opět si dokáže vzpomenout, co se ní dělo.

Několik měsíců po této příhodě se v lese ztratí dospělá žena. Když se opět objeví, svírá prý v ruce podivnou minci, kterou archeologové následně zařadí do 15. století. Jsou tyto příhody důkazem, že lese Hoia Baciu dochází ke spontánnímu přenosu v čase?

Je na místě podotknout, že podivná zmizení a ještě podivnější znovuobjevení nejsou zpravidla podložena pevnými důkazy. Příběh pětileté dívenky, který se vypráví ve dvou zásadně odlišných verzích svědčí spíše o tom, že dané příběhy mohou být pouhé moderní pověsti. Znamená to ale, že je smyšlené i vše ostatní, co se o lese vypráví?

Nízkofrekvenční zvuky mohou v mozku vyvolat i halucinace, foto Pixabay

JEVY JSOU SKUTEČNÉ

Zatímco o údajných propadech v čase bychom mohli spekulovat, celá řada dalších paranormálních jevů včetně UFO, tajemných světel, záhadných zvuků, zjevení či projevů poltergeista byla již byla spolehlivě zdokumentována.

Do rumunského lesa dokonce zavítají dva různé týmy televizních lovců duchů a oba při svém výzkumu dojdou ke stejnému závěru – v lese Hoia Baciu se skutečně děje něco velmi zvláštního! Možná vysvětlení se rozcházejí, ale jedna z široce přijímaných teorií pracuje s domněnkou, že les je možná zdrojem jakýchsi nízkofrekvenčních zvukových vln neslyšitelných pro lidské ucho.

Je známo, že tyto zvukové vlny u lidí vyvolávají hluboké pocity neklidu a dezorientace, což jsou mezi návštěvníky Hoia Baciu často hlášené projevy. Infrazvuk dokáže mimo jiné způsobit také těžké zvukové a vizuální halucinace.

Existuje nějaký zdroj takových zvukových poruch vycházejících z lesa Hoia Baciu? Možná ano, jenže jak vysvětlit zjevení či tajemné hlasy, které lovci duchů na místě zachycují svými přístroji? V takovém případě přeci nemůže jít o halucinace!

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.4tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.3tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]